Na co zwracać uwagę przy zakupie nart?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Obecny sezon, pomimo dostatku śniegu, niekoniecznie sprzyja białemu szaleństwu. Wydatek poczyniony na dobre narty powinien być inwestycją na kilka sezonów. Jak wybrać odpowiednie narty? Na co zwracać uwagę? Podpowiadamy. 

Jakie narty są nam potrzebne?

Niestety, ale nie istnieje jeden typ nart. Wśród każdej z grup spotkamy także rozróżnienie na sprzęt dla początkujących, średniozaawansowanych i zaawansowanych amatorów białego szaleństwa. Narty dzielimy przede wszystkim na:

  • narty zjazdowe,
  • narty biegowe.

Warto zaznaczyć, że współcześnie wybieramy przede wszystkim wśród nart carvingowych, czyli taliowanych. To nowoczesny i odpowiednio wyprofilowany typ nart, które mają za zadanie wspomagać narciarza zwłaszcza podczas zjazdów.

Narty zjazdowe

Charakterystyczne jest zróżnicowanie pomiędzy różnymi rodzajami nart zjazdowych. Najczęściej wybierane typy takiego sprzętu to:

  • Easy: dość krótkie narty, które cechuje wysoka elastyczność. Dzięki temu zapewniają wysoki komfort jazdy. W związku z tym ten typ nart zjazdowych sprawdzi się podczas jazdy po dobrze utrzymanych, komercyjnych stokach. Dobry sprzęt dla osób, które rozpoczynają swoją przygodę ze zjazdówkami. Niekiedy reklamuje się je również jako narty dla pań;
  • Allround: sprzęt, który jest sztywniejszy od nart typu easy. Z czym się to wiąże? Na takich nartach uda się przejechać po mniejszej muldzie i mniej popularnych stokach. Wiele sklepów właśnie na takich modelach opiera swoją ofertę. Nie oznacza to jednak, że powinni je wybierać początkujący. Z pewnością rozpoczęcie przygody z tymi nartami, nie będzie takie proste;
  • All cross: inaczej all mountain. Narty dłuższe i szersze od allround. Po zdobyciu pewnej wprawy, można na nich spokojnie szusować poza typowymi trasami przeznaczonymi do masowego użytku;
  • Race i Race FIS: przeznaczone dla osób doskonale jeżdżących, którym zależy na osiąganiu dobrych wyników. Będą świetnym wyborem dla tych, którzy chcą się sprawdzić w zawodach – nawet na amatorskim poziomie. 
Lucas Favre/Unsplash

Narty biegowe 

Trasy biegowe można sobie stworzyć niemal wszędzie pod warunkiem, że spadnie dostatecznie dużo śniegu. O ile podstaw można uczyć się nawet na sprzęcie zjazdowym, to dłuższe użytkowanie takich nart jako biegówek jest złym pomysłem. Czym się wyróżnia sprzęt przeznaczony do biegania? Jest dłuższy o minimum 30 cm. Są również wąskie. Wszystko po to, aby inaczej rozłożyć ciężar osoby na ośnieżonej trasie. Wyróżniamy narty:

  • do biegów klasycznych: mają delikatne zaznaczone krawędzie,
  • do biegów łyżwowych: mają wyraźnie zaznaczone krawędzie po to, by wykorzystać możliwość cięcia śniegu. 

Na co zwracać uwagę przy wyborze nart dla siebie?

Obowiązuje nas oczywiście wybór jednego z wymienionych rodzajów nart, ale pośród nich są często dość duże różnice. Idąc do sklepu z takim sprzętem, powinniśmy zwrócić uwagę na:

  • długość nart – sprzęt oczywiście nie powinien być ani zbyt krótki, ani też za długi. Dopasowujemy go do naszej wagi i wzrostu. Narty zjazdowe dla początkujących powinny być długie i lekkie. Przy dłuższych nartach będzie nam trudniej skręcać – w przypadku osób początkujących jest to zaleta;
  • taliowanie – początkującym poleca się narty o niewielkim wcięciu. Dzięki temu osiąga się większą stabilność;
  • wygięcie narty (rocker) – w przypadku początkujących poleca się raczej narty możliwie jak najbardziej przylegające do podłoża;
  • cenę – ile jesteśmy w stanie wydać na narty? W dużej mierze zależy to od tego, jak często zdarza nam się na nich biegać lub zjeżdżać po stoku. Warto wybrać się do profesjonalnego sklepu i skorzystać z porad fachowców.

Fot. Christian ter Maat/Unsplash

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Kiedy kibic staje się analitykiem, czyli o współczesnych fanach futbolu
Kiedy kibic staje się analitykiem, czyli o współczesnych fanach futbolu
Poznaj nowoczesne rozwiązania, z których korzystają fani piłki nożnej.
Wypalenie zawodowe – jak sobie z nim radzić?
Wypalenie zawodowe – jak sobie z nim radzić?
Czy wiesz jak radzić sobie z wypaleniem zawodowym? Mamy na to kilka pomysłów.
Jak wykorzystać drewniane obręcze gimnastyczne do efektywnego treningu funkcjonalnego?
Jak wykorzystać drewniane obręcze gimnastyczne do efektywnego treningu funkcjonalnego?
Odkryj tajemnice efektywnego treningu za pomocą drewnianych obręczy gimnastycznych. Przekonaj się, jak możesz poprawić siłę, zwinność i wytrzymałość dzięki prostym ćwiczeniom.
Najlepsze domowe maseczki do cery suchej
Najlepsze domowe maseczki do cery suchej
Problemy z suchą skórą twarzy? Te domowe maseczki pomogą Ci w jej pielęgnacji. Poznaj proste i skuteczne przepisy.
Ostatnie wpisy
Polecamy