Zdrowe i mocne włosy są ozdobą każdego mężczyzny. Ich utrata jest zazwyczaj stresującym doświadczeniem. Najskuteczniejszą formą przeciwdziałania łysieniu jest profilaktyka. Zobacz, co możesz dla siebie zrobić, żeby uniknąć tego przykrego problemu!
Głównym budulcem włosów jest białko, a dokładnie keratyna, dlatego to właśnie proteiny pozostają zasadniczym składnikiem diety w profilaktyce łysienia. Jeśli nic nie stoi na przeszkodzie, wybieraj białko pochodzenia zwierzęcego zawierające zestaw aminokwasów egzogennych, czyli tych, które muszą być dostarczone z zewnątrz. Zadbaj o to, by trzy razy w tygodniu jeść czerwone mięso. Nie zapominaj też o rybach, wartościowych ze względu na wielonienasycone kwasy tłuszczowe odpowiadające za wzrost włosów i dobrą kondycję skóry głowy.
Aby uniknąć jakichkolwiek niedoborów, zapewnij też sobie odpowiednią dawkę warzyw i owoców, a także kasz i orzechów. Zwróć szczególną uwagę na orzechy brazylijskie, które za sprawą swojego składu mają nieoceniony wpływ na pielęgnację skóry i włosów. Nie zapominaj o pestkach dyni, nasionach sezamu i siemieniu lnianym.
Czy wiesz, że stres jest jedną z głównych przyczyn utraty włosów? Życie w ciągłym napięciu zaburza przebieg wszystkich reakcji chemicznych w Twoim organizmie. Stres nie tylko zakłóca gospodarkę hormonalną, ale też pogarsza ogólną kondycję skóry głowy, która ma duży wpływ na wzrost włosów. Jej podrażnienie sprawi, że Twoje kosmyki staną się suche i matowe. Jeśli zauważasz u siebie problem w okresie stresu i niepokoju, musisz spróbować się wyciszyć i złagodzić stan napięcia, w którym się znajdujesz.
Najlepszym sprzymierzeńcem mocnych włosów jest prowadzenie zdrowego stylu życia. Poza właściwą dietą i odpowiednim nawodnieniem zadbaj o ośmiogodzinny, nieprzerwany sen. To naprawdę istotne, bo właśnie w tym czasie następują intensywny podział i regeneracja komórek – dotyczy to także włosów. Równie ważne są regularne zajęcia sportowe, gdyż obniżają poziom napięcia, a przy tym uwalniają endorfiny, które redukują ból i łagodzą stres.
Jeśli zaczęły wypadać Ci włosy lub chcesz temu zapobiec, sięgnij po peptydy w ampułkach. Stymulują odnowę komórek i podnoszą poziom mobilizacji sił organizmu, a co najważniejsze, pobudzają receptory cebulek włosowych do aktywności. Peptydy poprawiają ukrwienie skóry głowy i odżywiają mieszki włosowe. Preparat penetruje cebulki włosowe, dostarcza im niezbędne do pracy i zdrowia witaminy, a także wyciągi z roślin. A wszystko to bez hormonów i agresywnych substancji konserwujących.
Łupież i zapalenie skóry głowy także mogą powodować wypadanie włosów. Żeby do tego nie doszło, konieczna jest właściwa pielęgnacja włosów. Mężczyznom zaleca się myć włosy codziennie z uwagi na to, że ich gruczoły łojowe pracują bardziej intensywnie pod wpływem wydzielanego testosteronu. Jeśli nie możesz dobrać właściwego szamponu, najlepszym rozwiązaniem będzie konsultacja z trychologiem. Jeszcze jedna uwaga: nie bój się rozczesywać włosów, nawet jeśli wypadają. Rozczesywanie jest dla skóry głowy jak masaż: poprawia mikrokrążenie, a to dotlenia cebulki włosowe i stymuluje porost nowych kosmyków.
Zdjęcie główne: pexels.com/Anna Kubak