Popularne kontuzje u sportowców

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Nie musisz być pierwszorzędnym sportowcem, żeby doznać kontuzji na boisku czy hali sportowej. Niezależnie od tego, czy zaczynasz regularnie trenować, czy jesteś zawodowym sportowcem, jesteś narażony na uraz sportowy. Poznaj 5 najpopularniejszych kontuzji wśród sportowców i najlepsze sposoby ich leczenia!

Zapalenie rozcięgna podeszwowego

Jeśli w czasie chodzenia zacząłeś odczuwać tępy lub piekący ból w okolicach pięty, być może cierpisz na zapalenie rozcięgna podeszwowego, które – jak sama nazwa wskazuje – rozciąga się na całej długości podeszwy. Ten rodzaj kontuzji spotykany jest najczęściej u biegaczy, a jej leczenie to długotrwały i stopniowy proces. Spróbuj przetaczać swoje stopy od palców do pięt po piłeczce tenisowej, żeby rozciągnąć uszkodzoną tkankę. Rób to przez 5 minut kilka razy w ciągu tygodnia. Być może będziesz musiał zastosować specjalne wkładki odciążające rozcięgno, żeby zapewnić stopie dodatkową amortyzację.

Zapalenie kaletek stawu biodrowego

Choć zapalenie kaletki stawu biodrowego najczęściej diagnozowane jest wśród osób w podeszłym wieku, narażone są też na nie osoby bardzo aktywne fizyczne, miłośnicy biegów na długich dystansach czy zapaleni rowerzyści. Zapaleniu kaletek sprzyja długotrwałe powtarzalne obciążenie na staw biodrowy. Regenerację po kontuzji usprawnią lekkie ćwiczenia poprawiające koordynację mięśni bioder i pośladków. Wzmocnienie i poprawa koordynacji w tych rejonach zmniejsza stan zapalny i zwiększone tarcie pomiędzy mięśniem i stawem.

Ból odcinka lędźwiowego kręgosłupa

Ten ból może być wywołany wieloma czynnikami, w tym podnoszeniem ciężarów i ćwiczeniami siłowymi. Poziom bólu, którego doświadczasz, zależy od stopnia ciężkości urazu. W większości przypadków ból przechodzi samoistnie. W przypadku silnego zespołu bólowego, potrzebna będzie wizyta u fizjoterapeuty, który manualnie uwolni Cię od bólu, a ponadto nauczy prawidłowej ergonomii pracy i techniki ćwiczeń.

Przeciążenie mięśni

Niezależnie od stażu sportowego każdy narażony jest na przeciążenie mięśni, zwłaszcza jeśli trening nie jest poprzedzony porządną rozgrzewką. Poza niewystarczającym rozciąganiem do przeciążenia mięśni w czasie treningu może dojść na skutek ich osłabienia, zmęczenia i stresu. Kontuzji łatwo zapobiec poprzez wykonywanie prostych ćwiczeń stretchingowych przed każdym treningiem. Jeśli jednak do niej doszło, przyłóż do bolącego miejsca zimny okład na 20 minut, owiń je bandażem i w razie konieczności unieś do góry.

Kolano biegacza

Prawie połowa wszystkich kontuzji sportowych ma związek z kolanem. Kolano biegacza to kontuzja przeciążeniowa, objawiająca się bólem po bocznej stronie stawu kolanowego. Choć wielu biegaczy rzeczywiście cierpi na tę przypadłość, kontuzja ta dotyka też koszykarzy, siatkarzy, pływaków, kolarzy czy piłkarzy. Nadmierne przeciążenie pasma biodrowo-piszczelowego sprawia, że pomiędzy nim a wyroślą kostną znajdującą się nad dolnym przyczepem, po bocznej stronie stawu kolanowego, dochodzi do tarcia. Leczenie kolana biegacza może iść w wielu kierunkach i obejmować okłady z lodu, rezygnację z określonych ćwiczeń, takich jak przysiady i wypady, a także stosowanie dodatkowego podparcia w formie bandaży.

Zdj. główne: Amr Taha™/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Na czym polega trening cardio? Najważniejsze zasady
Na czym polega trening cardio? Najważniejsze zasady
Co zrobić, żeby trening cardio był skuteczny i spełniał swoje zadania? Oto najważniejsze kwestie
Badanie Holtera? Co to jest i w jakim celu je wykonujemy?
Badanie Holtera? Co to jest i w jakim celu je wykonujemy?
Badanie Holtera jest cennym narzędziem wykorzystywanym we współczesnej medycynie. Pozwala na monitorowanie pracy serca przez dłuższy czas niż w przypadku wykonania badania EKG w spoczynku.
Jaki bank oferuje najlepszy kredyt gotówkowy?
Jaki bank oferuje najlepszy kredyt gotówkowy?
Dowiedz się, jaki bank oferuje najlepsze kredyty gotówkowe!
Ostatnie wpisy
Polecamy