Jak przybrać na masie?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

W XXI wieku kult piękna jest niezwykle silny. Mimo, że w mainstreamie pojawiają się już sylwetki każdego rodzaju, wciąż wiele osób dąży do posiadania idealnej figury i chce pracować nad swoim wyglądem – czasami po to, by podnieść swoją atrakcyjność, a czasami po to, by zbudować pewność siebie. Powody mogą się różnić, ale to, co naprawdę ważne, pozostaje niezmienne: praca nad ciałem powinna być zdrowa.

Idealna figura

Większość osób mierzy się z kompleksami na punkcie swojego wyglądu. Niektóre z nich dotykają płaszczyzn niemal niemożliwych do zmiany – takich jak wzrost, rysy twarzy czy struktura włosów. Inne skupiają się na obszarach, które da się kształtować, ale wymaga to sporej dawki cierpliwości oraz konkretnych działań. Tego rodzaju obszarami są masa i sylwetka. Niestety, wiele osób, pragnąc szybkich efektów, wybiera drogę na skróty, która często jest niebezpieczna dla ich zdrowia. Jeżeli chcesz zacząć pracować nad swoją sylwetką, musisz pamiętać, że tylko zdrowe podejście i traktowanie swojego ciała z szacunkiem może zapewnić Ci sukces. Weź również pod uwagę, że nie istnieje jedna, idealna figura. Ludzie mają różne preferencje i na pewno sam zdajesz sobie sprawę, że czasami podobają Ci się inne osoby niż Twoim znajomym czy przyjaciołom. To całkowicie normalne – każdy ma inny gust i poczucie estetyki, dlatego pod żadnym pozorem nie dąż do tego, by spełnić cudze standardy. Postaw na własną wersję piękna. W tym celu dobrze jest włączyć do swojego programu zmiany opiekę psychologiczną i zmierzyć się z przekonaniami we własnej głowie – ponieważ zmiana zawsze zaczyna się w umyśle.

Jak rzeźbić ciało?

Być może podobają Ci się wyrzeźbione sylwetki, zarys mięśni pod skórą i figura zdradzająca sportowy tryb życia. Wiele osób ceni właśnie takie piękno, warto jednak wiedzieć, że tak naprawdę do podobnej sylwetki rzadko kiedy można dojść poprzez odchudzanie. Mięśnie to – podobnie jak tkanka tłuszczowa czy skóra – żywe elementy ciała. Nie składają się z powietrza, ale z budujących je komórek. Żeby mięśnie zaczęły się rozwijać i być widoczne pod skórą, musisz zapewnić im nie tylko ćwiczenia wpływające na wzrost, ale również odpowiedni materiał budulcowy. Pomóc może na przykład kreatyna w tabletkach lub gainer na masę, ale podstawą powinna być optymalna dieta i regularny trening. Czym w tym przypadku jest „optymalna dieta”? Jeżeli chcesz rozbudować swoje mięśnie, zwiększyć siłę, wydolność i poprawić figurę, a przy tym nie jesteś osobą otyłą lub z nadwagą, prawdopodobnie będziesz musiał zacząć spożywać liczbę kalorii większą niż Twoje CPM. CPM to całkowita przemiana materii, czyli liczba kalorii, którą Twój organizm pożytkuje na utrzymywanie Cię przy życiu i zapewnianie Ci energii do wykonywania wszystkich codziennych czynności, takich jak trening, praca czy wyjście po zakupy spożywcze. Przekroczenie tej liczby kalorii, czyli spożywanie tak zwanej „nadwyżki kalorycznej” pozwoli Ci przybrać na masie i zebrać materiał budulcowy niezbędny do budowy mięśni oraz rozwoju ciała. Jeżeli natomiast borykasz się z kilkoma nadmiarowymi kilogramami, których chciałbyś się pozbyć, powinieneś wyznaczyć sobie dzienne spożycie kalorii poniżej CPM, ale zawsze powyżej PPM. PPM to podstawowa przemiana materii, czyli ilość energii niezbędna Ci do prawidłowego funkcjonowania organizmu – między innymi oddychania czy trawienia. Obie te diety, w zależności od Twojej sytuacji, mogą okazać się pomocne, ale pamiętaj, że stanowią tylko element większej całości i aby rzeźbić sylwetkę, musisz dołączyć do optymalnej diety trening.

Jak trenować?

Nie obawiaj się – trening nie sprawi, że będzie Ci trudniej przybrać na masie. Jeśli taki jest Twój cel, jedyne, o co musisz się martwić, to spożywanie większej liczby kalorii niż CPM. Nawet najintensywniejsze ćwiczenia nie powstrzymają wtedy zmiany Twojej sylwetki w wymarzonym kierunku. Idealny trening powinien składać się z odpowiedniej proporcji ćwiczeń siłowych oraz cardio, czyli treningu tlenowego. Mówi się, że najlepszy stosunek tych rodzajów aktywności to 1-2 treningi tlenowe przypadające na każdy trening siłowy. Oczywiście, warto również zadbać o zdobycie odpowiedniej wiedzy o komponowaniu posiłków i poszukać odpowiedzi na pytania takie jak „Czy spożywać białko przed czy po treningu?” albo „Czy przyjmować jakieś suplementy diety?”.

Zdjęcie główne: pexels.com/Polina Tankilevitch

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Polecamy