Chcesz się pozbyć łupieżu? Oto najlepsze sposoby

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Łupież to dość częsta, niemniej kłopotliwa przypadłość. Jeśli zauważyłeś u siebie pierwsze oznaki łupieżu, zacznij działać!

Łupież – skąd się bierze?

Główną przyczyną występowania łupieżu są tzw. drożdżaki z rodziny Malassezia. Ulubionym siedliskiem grzybów są obszary ciała obfitujące w sebum, głównie owłosiona skóra głowy. Na rozwój łupieżu mają też wpływ inne czynniki, w tym częste mycie włosów, zaburzenia hormonalne czy egzema i łuszczyca.

W większości przypadków skuteczną bronią w walce z łupieżem jest odpowiednio dobrany preparat przeciwłupieżowy. Jeśli jednak łupież nie ustępuje po wdrożeniu poniższych zaleceń, radzimy zasięgnąć porady lekarza.

Łupież – jak się go pozbyć?

Łupież to jedna z tych przypadłości, której nie da się zażegnać w definitywny sposób. Łatwo jednak przejąć nad nim kontrolę.

Rzadziej myj włosy

Większość szamponów oczyszcza skórę głowy z naturalnych substancji oleistych. Usunięcie tych substancji narusza biologiczną równowagę, którą Twój organizm usiłuje przywrócić, produkując sebum. W efekcie skóra staje się zbyt tłusta i powstaje łupież. Żeby przerwać to błędne koło, musisz zaprzestać codziennego mycia głowy. Twoje włosy zawsze powinny być lekko tłuste – to normalny i zdrowy przejaw.

Zmień szampon

Zanim udasz się do dermatologa, wypróbuj naturalny szampon, który nie pozbawia skóry głowy lipidowej warstwy ochronnej, zapewniającej prawidłowy wzrost i zdrowie włosów. Taki szampon powinien zawierać olejek z drzewa herbacianego –  naturalny składnik przeciwgrzybiczy, który nie wysusza skóry. Na Twojej półce w łazience nie może też zabraknąć odżywki na bazie aloesu, która pomoże przywrócić utraconą równowagę.

Sięgnij po środki przeciwłupieżowe

Szampon przeciwłupieżowy zawierający siarczek selenu hamuje łupież i nadmierne złuszczanie skóry głowy. Sięgnij po szampon o działaniu złuszczającym, jeśli Twoja skóra jest sucha, a łupież przybiera postać białych płatków. Szampon przyniesie też ukojenie skórze głowy.

Wypróbuj domowe sposoby

Poza szerokim asortymentem szamponów przeciwłupieżowych dostępnych w każdej aptece istnieje wiele domowych sposobów na łupież.

Sok z cytryny

Sok z cytryny to jeden z najlepszych pogromców łupieżu. Cytryna zmniejsza zaczerwienienie i świąd skóry głowy. Wykazuje też działanie przeciwgrzybicze. Poza tym usuwa zrogowaciały naskórek i nawilża skórę głowy. Wystarczy wycisnąć nieco soku z cytryny, nanieść na skórę głowy i zmyć po upływie 20 minut. Stosuj ten zabieg dwa razy w tygodniu w celu utrwalenia rezultatów.

Soda oczyszczona

Główną przyczyną występowania łupieżu są drożdżaki, a skutecznym środkiem w terapii grzybicy jest soda oczyszczona. Dzięki swoim właściwościom czyszczącym i absorbującym soda skutecznie usuwa nadmiar sebum i martwego naskórka, a jej odczyn zasadowy pomaga przywrócić skórze odpowiednie pH. 

Wymieszaj wodę z sodą oczyszczoną, nałóż powstałą pastę na skórę głowy i pozostaw na 10–15 minut. Następnie dokładnie spłucz miksturę z użyciem szamponu.

Czosnek

Jakkolwiek dziwnie to brzmi, czosnek jest jednym z najlepszych środków wykorzystywanych w leczeniu łupieżu u mężczyzn. Za sprawą zawartej w nim allicyny, wykazującej silne właściwości przeciwgrzybicze, czosnek hamuje namnażanie się drożdżaków i zmniejsza stany zapalne skóry.

Żeby wykorzystać jego potencjał jako środka przeciwłupieżowego, rozgnieć kilka ząbków czosnku i połącz je z łyżką miodu. Rozprowadź miksturę na głowie, pozostaw na 30 minut i zmyj szamponem.

Zdj. główne: Omid Armin/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Polecamy