Jak wygląda psychoterapia online?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Czas pandemii sprawił, że różnego rodzaju usług przeniosły się do sieci. Tak stało się również z psychoterapią. Choć spotkania z psychoterapeutą online były znane wcześniej, to jednak od niedawna decyduje się na nią coraz więcej pacjentów? Jakie są zalety takiej terapii i czym różni się od tradycyjnego spotkania twarzą w twarz? Te i inne kwestie rozjaśnimy w poniższym artykule.

Kiedy zdecydować się na psychoterapię online?

W psychoterapii niezwykle istotna jest regularność. Tylko dzięki systematycznym spotkaniom jesteśmy w stanie osiągnąć zamierzony cel. Psychoterapia online jest więc świetnym pomysłem dla osób, które ze względu na swój tryb życia nie mogą pozwolić sobie na stałe wizyty w gabinecie psychoterapeuty. Nietypowe godziny pracy, częste wyjazdy służbowe, stan zdrowia oraz inne obowiązki mogą stanąć na przeszkodzie w regularnych spotkaniach. W takich sytuacjach psychoterapia online jest najlepszym wyjściem.

Niekiedy życie zmusza nas do zmiany miejsca zamieszkania. Nie musi oznaczać to zmiany naszego psychoterapeuty. Dzięki spotkaniom online jesteśmy w stanie połączyć się ze specjalistą z każdego miejsca na ziemi.

Skuteczność psychoterapii online

Niektórzy mogą mieć obawy, że psychoterapia online może być mniej skuteczna niż stacjonarna. Nic bardziej mylnego. O ile obie strony będą chciały ze sobą współpracować i odpowiednio zaangażują się w cały proces, spotkania przez internet będą tak samo wartościowe, jak te w gabinecie. Do psychoterapii trzeba podejść poważnie, nawet jeżeli odbywa się w naszym domowym zaciszu: niewskazane jest odchodzenie od komputera, spóźnianie się lub odbieranie telefonów.

Jak przygotować się do psychoterapii online?

Aby psychoterapia online była jak najbardziej owocna, trzeba odpowiednio przygotować się do każdej sesji. Znajdź pomieszczenie, w którym będziesz czuć się maksymalnie komfortowo, w którym panuje spokój i nie ma żadnych rozpraszaczy – wycisz telefon, wyłącz radio oraz telewizor. Pamiętaj, że na terapii musisz być sam – w pobliżu Ciebie nie może być żadna, nawet najbliższa osoba. Kluczową rolę gra również stabilne łącze internetowe oraz komputer lub laptop z kamerką i mikrofonem.

Jak wygląda psychoterapia online?

Psychoterapia online praktycznie niczym nie różni się od tradycyjnego spotkania – inny jest jedynie rodzaj komunikacji. Spotkanie odbywa się za pomocą urządzenia z kamerką i mikrofonem, podłączonego do Internetu. Pacjent łączy się z psychoterapeutą za pomocą programu typu Skype, Whatsapp lub FaceTime. Dzięki temu możliwa jest rozmowa w czasie rzeczywistym.

Co daje psychoterapia online?

Jak już ustaliliśmy wcześniej, psychoterapia online niczym nie odbiega w swoich skutkach od spotkań stacjonarnych. Jej koszt jest zwykle o wiele niższy, niż tradycyjnej wizyty, a dodatkowo oszczędzamy czas i pieniądze na dojazd. Jest do doskonałe rozwiązanie, dla osób wycofanych społecznie lub takich, które ze względu na swój stan zdrowia mają problem  poruszaniem się. Psychoterapia online daje również możliwość spotkania się z psychoterapeutą nawet w miejscu, w którym tradycyjne terapie nie są dostępne, np. w mniejszych miejscowościach. Osobom zapracowanym z pewnością łatwiej będzie dostosować godzinę spotkania.

Fot. LinkedIn Sales Solutions/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czym jest teleradiologia kiedy znajduje swoje zastosowanie?
Czym jest teleradiologia kiedy znajduje swoje zastosowanie?
Teleradiologia to dziedzina medycyny, która wykorzystuje technologie teleinformatyczne do przesyłania obrazów radiologicznych (np. tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, zdjęcia rentgenowskie) i innych danych medycznych na odległość, w celu umożliwienia konsultacji lekarskiej, diagnostyki, planowania leczenia i obserwacji stanu pacjenta.
Poradnik, jak prawidłowo wykonywać mezoterapię mikroigłową w domu
Poradnik, jak prawidłowo wykonywać mezoterapię mikroigłową w domu
Poznaj skuteczną technikę mezoterapii mikroigłowej w domu. Odkryj jej korzyści, bezpieczne praktyki i porady ekspertów. Zadbaj o swój wygląd w zaciszu własnego domu!
Kiedy należy wykonać badanie wzroku?
Kiedy należy wykonać badanie wzroku?
Badanie wzroku - kiedy i dlaczego jest tak ważne? Dowiedz się, kiedy warto skonsultować się z optometrystą i jakie są sygnały wskazujące na konieczność badania wzroku.
Ostatnie wpisy
Polecamy