Depresja – jak ją rozpoznać?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Depresja jest obecnie problemem cywilizacyjnym, dotykającym ludzi w każdym wieku, niezależnie od płci, stylu życia czy pozycji społecznej. Mimo że coraz częściej mówi się o tej chorobie, jej diagnozowanie wciąż bywa trudne, głównie z powodu niespecyficznych wczesnych objawów. Jak więc rozróżnić zwykły smutek od poważnego zaburzenia i jakie są pierwsze symptomy depresji? Dowiedz się, czytając poniższy tekst.

Depresja – czym jest? Chwilowy spadek nastroju? Poważna choroba?

Depresja jest określana jako zespół długotrwałych zaburzeń nastroju i aktywności. Utrudniają one funkcjonowanie osoby dotkniętej chorobą w życiu codziennym. W przeciwieństwie do krótkotrwałych epizodów smutku i przygnębienia, wielomiesięczna depresja może wyniszczać organizm przez ciągłe odczucie apatii, brak motywacji do jakiejkolwiek aktywności i udziału w życiu rodzinnym czy społecznym.

Chociaż objawy depresji są zwykle dość typowe i specyficzne, a choroba łatwa do zdiagnozowania przez lekarza psychiatrę, mogą występować z różnym natężeniem, dlatego pacjenci wymagają zawsze indywidualnego podejścia.

Objawy depresji – wczesne, fizyczne i nietypowe

Symptomy depresji zazwyczaj mają naturę psychiczną. Osoba cierpiąca zaczyna się izolować od społeczeństwa, pogarsza się jej nastrój, brakuje jej energii do wykonywania codziennych obowiązków domowych i zawodowych. Co więcej, pierwsze objawy depresji mogą przypominać tzw. chandrę jesienną i często są z nią mylone. Jest to zwykle niechęć do opuszczania domu i wolę spędzania czasu w odosobnieniu.

Depresja nie musi dawać wyłącznie objawów psychicznych. Przeciwnie, często zauważa się przy tej chorobie szereg objawów somatycznych, takich jak:

  • spadek libido,
  • trudności z erekcją u mężczyzn,
  • zaburzenia cyklu miesiączkowego u kobiet,
  • zaparcia,
  • bóle o różnym charakterze.

Wyróżnia się także nietypowe objawy depresji, takie jak: 

  • uczucie lęku, 
  • drżenie dłoni, 
  • uczucie duszności,
  • wrażenie „ściskania” w gardle
  • częste oddawanie moczu.

Dlaczego chorujemy na depresję?

W rozwoju depresji można wyróżnić czynniki endogenne i egzogenne. Czynniki egzogenne, czyli zewnętrzne, są związane z silnym wpływem stresujących sytuacji na jednostkę, niekorzystnymi wydarzeniami życiowymi o charakterze psychospołecznym lub poważnymi chorobami somatycznymi.

Czynniki endogenne, czyli wewnętrzne, obejmują uwarunkowania genetyczne. W niektórych przypadkach skłonność do depresji może być dziedziczna, co niestety często prowadzi do najcięższych postaci tej choroby.

Należy zauważyć, że epizody depresyjne oraz zespół depresyjny mogą występować także w przebiegu innych chorób, takich jak nerwice czy zaburzenia odżywiania. Mogą również być wynikiem nadużywania niektórych substancji psychoaktywnych.

Fot.: Christian Erfurt/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Lorenzo Insigne oddaje hołd Maradonie. Zobacz jego niezwykły tatuaż
Lorenzo Insigne oddaje hołd Maradonie. Zobacz jego niezwykły tatuaż
Zobacz imponujący tatuaż Lorenzo Insigne na cześć Diego Maradony.
6 sportów idealnych dla każdego
6 sportów idealnych dla każdego
Wiadomo, każdemu nie da się dogodzić. Dotyczy to również sportu. A przecież są takie zajęcia, które przynoszą korzyści i frajdę każdemu (no, prawie). Poznaj te rodzaje sportu i wypróbuj na własnej skórze!
Poradnik, jak przygotować się do adopcji psa ze schroniska
Poradnik, jak przygotować się do adopcji psa ze schroniska
Poznaj kroki do poprowadzenia przez proces adopcji psa ze schroniska. Odkryj jak adaoptować czworonoga, aby przystosowanie przebiegło gładko dla ciebie i twojego nowego przyjaciela.
Ostatnie wpisy
Polecamy