Depresja – jak ją rozpoznać?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Depresja jest obecnie problemem cywilizacyjnym, dotykającym ludzi w każdym wieku, niezależnie od płci, stylu życia czy pozycji społecznej. Mimo że coraz częściej mówi się o tej chorobie, jej diagnozowanie wciąż bywa trudne, głównie z powodu niespecyficznych wczesnych objawów. Jak więc rozróżnić zwykły smutek od poważnego zaburzenia i jakie są pierwsze symptomy depresji? Dowiedz się, czytając poniższy tekst.

Depresja – czym jest? Chwilowy spadek nastroju? Poważna choroba?

Depresja jest określana jako zespół długotrwałych zaburzeń nastroju i aktywności. Utrudniają one funkcjonowanie osoby dotkniętej chorobą w życiu codziennym. W przeciwieństwie do krótkotrwałych epizodów smutku i przygnębienia, wielomiesięczna depresja może wyniszczać organizm przez ciągłe odczucie apatii, brak motywacji do jakiejkolwiek aktywności i udziału w życiu rodzinnym czy społecznym.

Chociaż objawy depresji są zwykle dość typowe i specyficzne, a choroba łatwa do zdiagnozowania przez lekarza psychiatrę, mogą występować z różnym natężeniem, dlatego pacjenci wymagają zawsze indywidualnego podejścia.

Objawy depresji – wczesne, fizyczne i nietypowe

Symptomy depresji zazwyczaj mają naturę psychiczną. Osoba cierpiąca zaczyna się izolować od społeczeństwa, pogarsza się jej nastrój, brakuje jej energii do wykonywania codziennych obowiązków domowych i zawodowych. Co więcej, pierwsze objawy depresji mogą przypominać tzw. chandrę jesienną i często są z nią mylone. Jest to zwykle niechęć do opuszczania domu i wolę spędzania czasu w odosobnieniu.

Depresja nie musi dawać wyłącznie objawów psychicznych. Przeciwnie, często zauważa się przy tej chorobie szereg objawów somatycznych, takich jak:

  • spadek libido,
  • trudności z erekcją u mężczyzn,
  • zaburzenia cyklu miesiączkowego u kobiet,
  • zaparcia,
  • bóle o różnym charakterze.

Wyróżnia się także nietypowe objawy depresji, takie jak: 

  • uczucie lęku, 
  • drżenie dłoni, 
  • uczucie duszności,
  • wrażenie „ściskania” w gardle
  • częste oddawanie moczu.

Dlaczego chorujemy na depresję?

W rozwoju depresji można wyróżnić czynniki endogenne i egzogenne. Czynniki egzogenne, czyli zewnętrzne, są związane z silnym wpływem stresujących sytuacji na jednostkę, niekorzystnymi wydarzeniami życiowymi o charakterze psychospołecznym lub poważnymi chorobami somatycznymi.

Czynniki endogenne, czyli wewnętrzne, obejmują uwarunkowania genetyczne. W niektórych przypadkach skłonność do depresji może być dziedziczna, co niestety często prowadzi do najcięższych postaci tej choroby.

Należy zauważyć, że epizody depresyjne oraz zespół depresyjny mogą występować także w przebiegu innych chorób, takich jak nerwice czy zaburzenia odżywiania. Mogą również być wynikiem nadużywania niektórych substancji psychoaktywnych.

Fot.: Christian Erfurt/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Kiedy kibic staje się analitykiem, czyli o współczesnych fanach futbolu
Kiedy kibic staje się analitykiem, czyli o współczesnych fanach futbolu
Poznaj nowoczesne rozwiązania, z których korzystają fani piłki nożnej.
Emocjonujący dzień na Roland Garros
Emocjonujący dzień na Roland Garros
Polskie zawodniczki będzie można oglądać w rywalizacji deblowej.
Jaki zestaw głośnomówiący do samochodu wybrać?
Jaki zestaw głośnomówiący do samochodu wybrać?
Czym się kierować przy wyborze zestawu głośnomówiącego do samochodu? Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań technicznych i funkcjonalności. Nim wybierzemy […]
Masz siedząca pracę? Weź udział w zajęciach „Zdrowy Kręgosłup”
Masz siedząca pracę? Weź udział w zajęciach „Zdrowy Kręgosłup”
Jak radzić sobie z bólem kręgosłupa? Bezpłatne zajęcia online
Ostatnie wpisy
Polecamy