Stulejka – czym jest i na czym polega jej leczenie?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Stulejka może stać się źródłem bólu oraz dyskomfortu. Nieleczona doprowadza także do rozwoju groźnych infekcji. Dolegliwość ta może pojawić się u niemowląt, małych chłopców, ale także dorosłych mężczyzn. Dowiedz się, czym jest to schorzenie i jak je leczyć.

Stulejka – co to dokładnie jest?

Stulejka jest to niewielka wada anatomiczna dotykająca chłopców i mężczyzn. Opiera się ona na zwężeniu otworu napletka, co doprowadza do niemożności odsłonięcia żołędzi penisa czy też znacznie utrudnia jego odsłonięcie. Stulejka nie jest niebezpieczną dolegliwością dla Twojego dziecka, aczkolwiek nieleczona może prowadzić do pewnych konsekwencji. Można ją podzielić na stulejkę wrodzoną i nabytą. Stulejka wrodzona jest to stan fizjologiczny dotykający nowo narodzone dzieci, zazwyczaj znika samoistnie do 3. roku życia. Jeśli jednak tak się nie stanie, wówczas niezbędne jest jej usunięcie chirurgiczne. Stulejka nabyta może pojawić się u dojrzałych mężczyzn i jest wynikiem różnych czynników.

Objawy stulejki

Jak wygląda stulejka? To schorzenie dosyć łatwe w diagnostyce. Objawia się tym, że napletka nie możesz zsunąć z żołędzi, wtedy jest to tak zwana stulejka całkowita. W przypadku kiedy napletek możesz zsunąć, ale tylko do rowka zażołędziowego, wtedy mówi się o tak zwanej stulejce częściowej. W obu rodzajach stulejki próby zsunięcia napletka powodują znaczny dyskomfort i dolegliwości bólowe. Osoby dorosłe doświadczają także bólu w trakcie stosunków płciowych. Oprócz tego stulejka niekiedy uniemożliwia, czy też znacznie utrudnia utrzymanie higieny miejsc intymnych, przez co zwiększa się prawdopodobieństwo powstania infekcji. Ponadto, bakterie niekiedy atakują pozostałe narządy, doprowadzając tym samym do zakażeń układu moczowego, uszkodzeń nerek czy nawet niepłodności. Jeśli więc zauważysz u siebie czy u swojego dziecka stulejkę, nie bagatelizuj tego schorzenia.

Fot. RFBSIP/Adobe Stock

Jakie są przyczyny stulejki?

U małych chłopców zauważalny jest długi ryjkowaty napletek, który przeważnie jest odprowadzalny, aczkolwiek niezbędne jest przestrzeganie zasad higieny opierających się na odprowadzaniu napletka, oczyszczeniu żołędzi penisa i pozbyciu się mastki z rowka zażołędnego. W przypadku braku higieny istnieje ryzyko rozwoju stanów zapalnych napletka, co prowadzi do obkurczenia się jego otworu. Pod napletkiem może gromadzić się mastka produkowana w rowku zażołędnym oraz może zalegać mocz. Stulejka u dorosłego może wynikać z braku higieny – powstają przez to przewlekłe stany zapalne napletka, które w procesie gojenia bliznowacieją i powodują problemy z napletkiem. Stulejka staje się problematyczna podczas stosunków płciowych, utrudnia także samą ejakulację. Jeśli leczenie chirurgiczne nie zostanie przez dłuższy czas podjęte, wówczas może się przyczynić do powstania zmian nowotworowych w obszarze penisa.

Stulejka – leczenie

U małego dziecka mającego to schorzenie nigdy na siłę nie odciągaj napletka, gdyż prowadzi to do jego naruszenia. Niewielkie uszkodzenia napletka podczas procesu gojenia będą go dodatkowo zwężały. U dzieci ze stulejką zaleca się przede wszystkim zadbanie o higienę, niekiedy lekarz zaleca miejscową aplikację maści sterydowej. U starszych dzieci oraz dorosłych mężczyzn niezbędne jest leczenie chirurgiczne. Operacje stulejki przeprowadza się dopiero po wyleczeniu stanu zapalnego i usunięciu zakażenia napletka. Zabieg wykonuje urolog, który usuwa zwężoną część napletka i formuje go, aby był szerszy. Niekiedy możliwa jest plastyka napletka czy obrzezanie częściowe. Po operacji stulejki niezbędna jest częsta opieka nad gojącą się raną, aby uniknąć rozwoju infekcji czy zakażenia. Prącie można spłukiwać rumiankiem czy przegotowaną wodą po opróżnieniu pęcherza. W niektórych przypadkach zdarza się, iż poszerzanie napletka jest nieskuteczne albo też zwęża się on przez blizny. Wtedy trzeba wykonać jeszcze jeden zabieg. Opatrunki należy wymieniać po upływie 24 godzin. Przez pierwsze tygodnie po operacji należy nosić opatrunek, natomiast prącie musi być utrzymywane do góry. W ten sposób członek szybciej się zagoi i zejdzie z niego obrzęk. Podczas okresu rekonwalescencji lekarz zaleca najczęściej aplikowanie maści uśmierzających dolegliwości bólowe. Po zabiegu przez okres około 30 dni należy powstrzymać się od stosunków płciowych.

Zdjęcie główne: Khunatorn/Adobe Stock

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Kiedy kibic staje się analitykiem, czyli o współczesnych fanach futbolu
Kiedy kibic staje się analitykiem, czyli o współczesnych fanach futbolu
Poznaj nowoczesne rozwiązania, z których korzystają fani piłki nożnej.
5 porad jak ubierać się na motor w upały
5 porad jak ubierać się na motor w upały
Sprawdź, jaki strój motocyklowy idealnie sprawdzi się na lato.
Jaki wpływ ma znajomość języka angielskiego na karierę w branży IT?
Jaki wpływ ma znajomość języka angielskiego na karierę w branży IT?
Znajomość języka angielskiego jako kluczowy czynnik sukcesu w branży IT
Jak dobrać idealny biustonosz – poradnik dla każdej kobiety
Jak dobrać idealny biustonosz – poradnik dla każdej kobiety
Poznaj tajniki dobrania idealnego biustonosza! Unikaj bólu i niewygod, zyskaj pewność siebie i komfort. Poradnik dla każdej kobiety - wskazówki ekspertów, praktyczne rady i wiele więcej.
Ostatnie wpisy
Polecamy