Co warto wiedzieć o treningu personalnym? Opcja, która wiele lat temu wydawała się być jedynie możliwością dla zamożnych osób, obecnie staje się coraz bardziej popularna. Trening pod okiem wykwalifikowanego trenera z pewnością jest bezpieczniejszy. W czym jeszcze może nam pomóc praca z taką osobą?
Wbrew pozorom ćwiczenia na siłowni, właściwy dobór ich rodzaju, natężenia i ciężaru nie są tematem prostym. Z tego względu lepiej jest, gdy zwłaszcza w początku naszej przygody z tego rodzaju wysiłkiem poprowadzi nas osoba, która zna się na rzeczy.
Nie zawsze musimy być zagrożeni przez nieodpowiednie wykonywanie czy wybór ćwiczeń, ale możemy wręcz zamęczać się kolejnymi powtórzeniami, a spodziewany efekt się nie pojawi. Żeby go uzyskać, przydatna okazuje się wiedza nie tylko o technikach treningowych, ale też o ludzkim ciele – tę powinien posiadać trener personalny.
To osoba, która umożliwia trening personalny, czyli indywidualnie dobrany program treningowy, biorąc pod uwagę stan zdrowia oraz kondycję klienta. Dobry trener to taki, z którym praca pozwala nie tylko spalić kalorie, ale też zadbać o całe ciało. Plan treningowy musi być umiejętnie dopasowany do naszych możliwości i specyfiki naszego organizmu.
Zatrudniając specjalistę, niejako z zasady przewidujemy, że posiada nie tylko wiedzę praktyczną, ale także ukończone kursy, które umożliwiają prowadzenie tego rodzaju pracy. Jest jednak także zestaw cech, którymi powinna charakteryzować się taka osoba. Ważne, żeby trener personalny lubił swoją pracę i miał odpowiednią charyzmę. Z kimś takim pracuje się łatwiej i szybciej dochodzi do zamierzonych celów.
Po części zostało już powiedziane, że wybór współpracy z trenerem personalnym to bezpieczniejsza i szybsza droga do tego, by zrealizować swoje cele. Te zaś mogą być różne: od chęci zgubienia zbędnych kilogramów, przez wymarzony sposób wyrzeźbienia sylwetki, aż po zwiększenie siły fizycznej i zadbanie o własne zdrowie. Przechodząc do szczegółów, współpraca taka może skutkować dla nas:
Temat ćwiczeń z trenerem personalnym sprzyja temu, by bardziej pochylić się nad ideą indywidualnego planu treningowego. Jaki powinien być? Przede wszystkim rolą trenera personalnego jest to, żeby taki program faktycznie był indywidualny i dostosowany do nas.
W dzisiejszych czasach bez większego problemu możemy znaleźć przykładowy plan w Internecie. Wiele osób kopiuje go i wykonuje te same ćwiczenia, co np. ktoś o diametralnie różnej sylwetce, budowie szkieletu czy reakcji mięśni na obciążenie. To ogromny błąd, który może nas wiele kosztować.
Kolejnym elementem są tutaj schorzenia. Mitem jest, że na siłowni ćwiczą tylko ludzie zdrowi. Stąd dobry trener personalny powinien umieć dobrać trening np. przy przepuklinie. To dobry przykład, który ukazuje, że choć pozornie jego rola nie jest tak wielka, to w praktyce dobry trener personalny jest na wagę złota.
Fot. Victor Freitas/Unsplash