Trening ABS – co oznacza?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Wśród ogromnej ilości programów treningowych na poszczególne partie mięśniowe wyróżnia się ABS – trening pomocny w pozbyciu się brzuszka i rozbudowie mięśni brzucha. Sprawdź, na czym polega i poznaj zestaw ćwiczeń!

Trening ABS – co to takiego?

ABS to skrót z języka angielskiego, który rozwija się jako Abdominal Back Spine. To trening siłowy, który ma na celu wzmocnienie mięśni brzucha. Trening, jak sama nazwa wskazuje, oddziałuje też na mięśnie pleców, które razem z tłocznią brzuszną stabilizują tułowie. Trening ABS jest więc nie tylko pomocny w uzyskaniu upragnionej rzeźby brzucha, ale też wpływa na stan kręgosłupa i postawę.

Trening ABS to zestaw ćwiczeń, które pomagają rozbudować mięśnie brzucha, pleców, bioder i pośladków. Do treningu wplatane są ćwiczenia stabilizujące kręgosłup i rozwijające elastyczność więzadeł. Ogół ćwiczeń aktywizuje też proces spalania zmagazynowanej tkanki tłuszczowej, koryguje postawę, a także niweluje ból w odcinku piersiowym i lędźwiowym kręgosłupa.

Główną zasadą treningu ABS jest systematyczna zmiana rodzajów ćwiczeń. Umiejętnie opracowany zestaw pozwoli Ci w szybkim czasie osiągnąć zamierzone efekty. Przykładowo trening może się składać z trzech rodzajów ćwiczeń. Pierwszy koncentruje się na górnej części ciała bez angażowania nóg; drugi – aktywizuje tylko dolną część ciała; trzeci – łączy w sobie pracę całego ciała.

Trening ABS – podstawowy zestaw ćwiczeń

Trening ABS sprzyja wzmocnieniu mięśni brzucha, pośladków i kręgosłupa, redukcji tkanki tłuszczowej i „oponki” wokół talii, poprawie wydolności organizmu, a nawet zwiększeniu odporności.

Standardowy program treningowy składa się z rozgrzewki, części właściwej i stretchingu. W ramach rozgrzewki najlepsze będą bieg (bieg interwałowy, trucht, bieg z wysokim unoszeniem kolan) oraz skakanka. Na siłowni najlepiej wybrać bieżnię. Czas trwania rozgrzewki wynosi od 5 do 7 minut. Gdy już się rozgrzejesz, możesz przystąpić do części właściwej treningu, która obejmuje:

• klasyczne skręty;

• odwrotne pompki;

• skręty po przekątnej;

• skręty z unoszeniem kolan do klatki piersiowej;

• plank boczny;

• klasyczną deskę.

Wszystkie ćwiczenia wykonuje się w 3–4 seriach po 10 powtórzeń. W miarę rozbudowy masy mięśniowej i poprawy parametrów ciała należy zwiększyć wysiłek fizyczny, aby uniknąć zastoju w treningu.

Po jego zakończeniu zaleca się wykonanie ćwiczeń rozciągających. Stretching rozluźnia rozgrzane mięśnie, usuwa napięcia, poprawia postawę ciała i uelastycznia stawy i więzadła. Pominięcie tego etapu może Ci przysporzyć bolesnych bólów mięśni. W ramach stretchingu można wykonać zwis na drążku albo porozciągać się na macie, wykonując skręty i wypady.

Trening ABS – plusy i minusy

Z jednej strony trening ABS doskonale rozwija zewnętrzne i głębokie mięśnie brzucha, pomaga osiągnąć doskonałą rzeźbę brzucha, a przy prawidłowej diecie – odsłonić wymarzony kaloryfer. Trening nie obciąża kręgosłupa, jest bezpieczny przy wypuklinie, skrzywieniu kręgosłupa i ucisku zakończeń nerwowych.

Z drugiej strony trening ABS angażuje tylko niewielką grupę mięśni, dlatego jeśli zależy Ci na kompleksowym rozwoju, musisz go uzupełnić o dodatkowe ćwiczenia na inne partie mięśni. ABS nie jest też najlepszym wariantem dla mężczyzn z dużą „oponką”, a to dlatego że sama praca nad problematycznym obszarem nie rozwiąże problemu.

Zdjęcie główne: Li Sun/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Odkryj medytację w ruchu: jak sport może stać się formą mindfulness
Odkryj medytację w ruchu: jak sport może stać się formą mindfulness
Poznaj unikalne spojrzenie na medytację w ruchu, sposób w jaki sport może pomóc w praktyce uważności. Zacznij świadomie ćwiczyć, odnajdując siłę i balance w sobie.
Różne oblicza wypalenia zawodowego
Różne oblicza wypalenia zawodowego
Czujesz, że gonisz w piętkę? Sprawdź, czy nie grozi Ci wypalenie zawodowe i podejmij stosowne kroki, zanim będzie za późno!
Coaching kariery: Osiągnij swój pełny potencjał
Coaching kariery: Osiągnij swój pełny potencjał
Odkryj pełny potencjał swojej kariery dzięki coachingowi! Zainwestuj w swój rozwój zawodowy i osiągnij sukces, którego pragniesz.
Ostatnie wpisy
Polecamy