Notatek.pl: jakich błędów nie należy popełniać podczas przygotowań do egzaminów

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Zdarza się, że nie zdajemy egzaminów w pierwszym terminie nie dlatego, że są one dla nas za trudne, ale z powodu własnych zaniedbać. Eksperci z notatek.pl przestrzegają przed błędami popełnianymi powszechnie przez wielu początkujących studentów. – doradza notatek.pl.

Najpierw zabawa, później nauka

Naturalnym jest, że dla młodego człowieka życie towarzyskie jest bardzo ważne. Niestety wielu początkujących studentów z powodu licznych imprez i spotkań ze znajomymi zapomina o nauce. Jest to powszechne zwłaszcza wśród osób, które wyjechały na studia do innego miasta. Imprezowaniu sprzyja fakt, że studenci w przeciwieństwie do uczniów nie są pilnowani. Czują się dorośli, jednak często nie zdają sobie sprawy, że dorosłość wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Niekiedy zaległości są tak duże, że przygotowanie do egzaminów nie jest możliwe.

Negatywne opinie o sobie

Zdarza się, że student ma bardzo negatywną opinię o swoich możliwościach. Może być to związane z negatywnymi doświadczeniami na poprzednich szczeblach edukacji, a także niesprzyjającym środowiskiem rodzinnym. Musimy zdawać sobie sprawę, że gdy jesteśmy przekonani, że nie jesteśmy w stanie zdać egzaminów – tak prawdopodobnie się stanie. I nie dlatego, że rzeczywiście jesteśmy mało inteligentni, ale ze względu na fakt, że w to wierzymy (będziemy podświadomie sabotować swoje działania, żeby nasze przekonania się urzeczywistniły).

Jeżeli nasza samoocena jest skrajnie zaniżona, zamiast iść na studia, powinniśmy zainwestować w terapię, która przywróci nam wiarę we własne siły.

Spełnianie oczekiwań rodziców

Kolejnym błędem, który przyczynia się do niepowodzeń na egzaminach jest spełnianie oczekiwań rodziców. Pewna grupa studentów idzie na studia nie z powodu zainteresowania danym kierunkiem, ale dlatego, że tego wymagają od nich rodzice. Takie podejście często przyczynia się do niepowodzeń, zwłaszcza gdy studia są trudne i wymagają od nas wysiłku. Nasza motywacja prawdopodobnie spadnie, jeżeli to nie my, a inni ludzie chcą, żebyśmy studiowali na konkretnym kierunku.

Jeżeli czujemy, że jesteśmy w niewłaściwym miejscu z powodu oczekiwań naszych opiekunów, pamiętajmy, że to my sami musimy wziąć odpowiedzialność za nasze życie (jest to przejaw dojrzałości). Jeśli nasi rodzice marzą o medycynie, być może sami powinni zapisać się na studia.

Nieumiejętne robienie notatek

Problemem niektórych studentów jest nieumiejętne robienie notatek. Osoby takie często notują każde słowo wykładowcy całkowicie bezrefleksyjnie. Niektórzy z nich po zajęciach nie byliby w stanie dokładnie opowiedzieć o czym był wykład. Pamiętajmy, że robienie notatek ma sens jedynie wówczas, gdy rozumiemy co notujemy. Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości, przerwijmy wykładowcy i poprośmy o wytłumaczenie.

Zdarza się, że notujemy bardzo szybko, piszemy niewyraźnie, stosujemy skróty. Po kilku miesiącach (a często nawet wcześniej) takie notatki są trudne do rozszyfrowania. Z tego względu po przyjściu do domu dobrze jest przepisać notatki na komputerze. Warto robić to za każdym razem, gdyż w ten sposób także się uczymy.

Niekorzystanie z pomocy naukowych

Błędem jest również zapominanie, że wiedzę możemy czerpać z różnych źródeł. Wiele ciekawych materiałów do nauki możemy znaleźć w serwisach notatek.pl czy YouTube. Notatek.pl to popularne wśród studentów miejsce, gdzie możemy znaleźć notatki (a także pytania egzaminacyjne z ubiegłych lat) ze wszystkich przedmiotów, które były wykładane na polskich uczelniach.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Najlepsze pomysły na wieczór kawalerski
Najlepsze pomysły na wieczór kawalerski
Szampańskie, ale z klasą? Oto ciekawe pomysły na niezapomniany wieczór kawalerski.
5 pomysłów na integrację firmową
5 pomysłów na integrację firmową
Szukasz pomysłu na udaną i niezapomnianą integrację firmową? Oto pięć naszych pomysłów na to, jak skutecznie zadbać o relacje w zespole.
Techniki efektywnego uczenia się: Jak skutecznie przyswajać wiedzę i doskonalić umiejętności?
Techniki efektywnego uczenia się: Jak skutecznie przyswajać wiedzę i doskonalić umiejętności?
Techniki efektywnego uczenia się: jak doskonalić umiejętności i przyswajać wiedzę skutecznie?
Ostatnie wpisy
Polecamy