Notatek.pl: jakich błędów nie należy popełniać podczas przygotowań do egzaminów

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Zdarza się, że nie zdajemy egzaminów w pierwszym terminie nie dlatego, że są one dla nas za trudne, ale z powodu własnych zaniedbać. Eksperci z notatek.pl przestrzegają przed błędami popełnianymi powszechnie przez wielu początkujących studentów. – doradza notatek.pl.

Najpierw zabawa, później nauka

Naturalnym jest, że dla młodego człowieka życie towarzyskie jest bardzo ważne. Niestety wielu początkujących studentów z powodu licznych imprez i spotkań ze znajomymi zapomina o nauce. Jest to powszechne zwłaszcza wśród osób, które wyjechały na studia do innego miasta. Imprezowaniu sprzyja fakt, że studenci w przeciwieństwie do uczniów nie są pilnowani. Czują się dorośli, jednak często nie zdają sobie sprawy, że dorosłość wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Niekiedy zaległości są tak duże, że przygotowanie do egzaminów nie jest możliwe.

Negatywne opinie o sobie

Zdarza się, że student ma bardzo negatywną opinię o swoich możliwościach. Może być to związane z negatywnymi doświadczeniami na poprzednich szczeblach edukacji, a także niesprzyjającym środowiskiem rodzinnym. Musimy zdawać sobie sprawę, że gdy jesteśmy przekonani, że nie jesteśmy w stanie zdać egzaminów – tak prawdopodobnie się stanie. I nie dlatego, że rzeczywiście jesteśmy mało inteligentni, ale ze względu na fakt, że w to wierzymy (będziemy podświadomie sabotować swoje działania, żeby nasze przekonania się urzeczywistniły).

Jeżeli nasza samoocena jest skrajnie zaniżona, zamiast iść na studia, powinniśmy zainwestować w terapię, która przywróci nam wiarę we własne siły.

Spełnianie oczekiwań rodziców

Kolejnym błędem, który przyczynia się do niepowodzeń na egzaminach jest spełnianie oczekiwań rodziców. Pewna grupa studentów idzie na studia nie z powodu zainteresowania danym kierunkiem, ale dlatego, że tego wymagają od nich rodzice. Takie podejście często przyczynia się do niepowodzeń, zwłaszcza gdy studia są trudne i wymagają od nas wysiłku. Nasza motywacja prawdopodobnie spadnie, jeżeli to nie my, a inni ludzie chcą, żebyśmy studiowali na konkretnym kierunku.

Jeżeli czujemy, że jesteśmy w niewłaściwym miejscu z powodu oczekiwań naszych opiekunów, pamiętajmy, że to my sami musimy wziąć odpowiedzialność za nasze życie (jest to przejaw dojrzałości). Jeśli nasi rodzice marzą o medycynie, być może sami powinni zapisać się na studia.

Nieumiejętne robienie notatek

Problemem niektórych studentów jest nieumiejętne robienie notatek. Osoby takie często notują każde słowo wykładowcy całkowicie bezrefleksyjnie. Niektórzy z nich po zajęciach nie byliby w stanie dokładnie opowiedzieć o czym był wykład. Pamiętajmy, że robienie notatek ma sens jedynie wówczas, gdy rozumiemy co notujemy. Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości, przerwijmy wykładowcy i poprośmy o wytłumaczenie.

Zdarza się, że notujemy bardzo szybko, piszemy niewyraźnie, stosujemy skróty. Po kilku miesiącach (a często nawet wcześniej) takie notatki są trudne do rozszyfrowania. Z tego względu po przyjściu do domu dobrze jest przepisać notatki na komputerze. Warto robić to za każdym razem, gdyż w ten sposób także się uczymy.

Niekorzystanie z pomocy naukowych

Błędem jest również zapominanie, że wiedzę możemy czerpać z różnych źródeł. Wiele ciekawych materiałów do nauki możemy znaleźć w serwisach notatek.pl czy YouTube. Notatek.pl to popularne wśród studentów miejsce, gdzie możemy znaleźć notatki (a także pytania egzaminacyjne z ubiegłych lat) ze wszystkich przedmiotów, które były wykładane na polskich uczelniach.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak zostać liderem i osiągnąć sukces? Spotkanie online
Jak zostać liderem i osiągnąć sukces? Spotkanie online
Weź udział w inspirującym spotkaniu online, aby dowiedzieć się, jak zostać najlepszym liderem!
Jak wygodnie i efektywnie planować zakupy spożywcze online z dostawą do domu?
Jak wygodnie i efektywnie planować zakupy spożywcze online z dostawą do domu?
Odkryj kluczowe strategie i porady, które umożliwią Ci efektywnie i wygodnie planować zakupy spożywcze online, z szybką i bezproblemową dostawą do Twojego domu.
Kiedy najlepiej ćwiczyć? Sprawdź, jaka jest najlepsza pora na trening
Kiedy najlepiej ćwiczyć? Sprawdź, jaka jest najlepsza pora na trening
Czy istnieje optymalna godzina treningowa? Czy ćwicząc rano lub wieczorem jesteśmy w stanie zmaksymalizować swoje sportowe osiągnięcia? Dowiedz się, co mówi nauka!
Ostatnie wpisy
Polecamy