Na początku wiosny, kiedy pogoda staje się coraz bardziej ustabilizowana, wiele osób poszukuje idealnego roweru. Wycieczki rowerowe są w naszym kraju coraz bardziej popularne. Jeśli jeszcze nie wiesz, jaki jednoślad będzie dla ciebie idealny, koniecznie przeczytaj ten artykuł!
Kryteria wyboru rowerów
Aby wybrać rower idealny, należy wiedzieć, w jakich warunkach będziesz jeździć. Czy wolisz proste polne drogi, czy może górskie ścieżki? Musi być dostosowany do nawierzchni. Każdy typ jednośladów charakteryzuje się inną budową ramy, a także amortyzacją.
Oto najpopularniejsze rodzaje rowerów:
Rowery górskie – MTB – ten model roweru jest idealny na śliskie oraz strome nawierzchnie, dodatkowo ma ergonomicznie wyprofilowane uchwyty oraz szersze opony. Charakteryzuje się również znacznie lepszą amortyzacją, dzięki czemu jazda po kamieniach czy wzniesieniach nie jest problemem. Rama jest dodatkowo usztywniona i nieco cięższa niż w przypadku rowerów miejskich. W tym modelu na pewno zauważysz znacznie mocniejsze hamulce oraz więcej przerzutek. Jeśli lubisz z płaskiego terenu zjechać na chwilę w górskie tereny, to ten jednoślad będzie dla ciebie idealny.
Rowery miejskie – wspaniałe do poruszania się po mieście oraz na długie trasy. Mają lekką ramę oraz są dostosowane do montowania np. koszyków lub bagażnika, dzięki czemu bez trudu przewieziesz w nich zakupy. Najczęściej mają również znacznie węższe opony, przez co łatwiej jest jeździć po asfalcie lub polnej drodze. Rower miejski, inaczej nazywany rekreacyjnym, dzięki węższym oponom jest łatwiejszy do prowadzenia, nawet wtedy gdy nie masz zbyt dobrej kondycji. Dedykowany jest użytkownikom dróg, którzy potrzebują ekologicznego i wygodnego transportu do pracy czy też szkoły.
Rower szosowy dla prawdziwych kolarzy – te rowery niewiele ważą, a ich aerodynamiczny kształt oraz lekka rama sprawiają, że jazda nawet na długich odcinkach nie jest męcząca. Podczas zjeżdżania potrafią osiągnąć prędkość nawet 60 km/h!
Rower crossowy lub trekkingowy dla niezdecydowanych – szukając roweru uniwersalnego, najlepiej jest dobrać taki model, który łączy wygodę miejskiego jednośladu z górskim BMX. Średnica kół w takich rowerach jest nieco mniejsza niż w przypadku rowerów górskich. Ponadto obręcze i ogumienie są wzmocnione, co pozwala na pokonywanie tras z asfaltem, jak również tych mniej równych. W tych modelach zastosowano również lżejszą konstrukcję, umożliwiającą sprawniejsze manewrowanie.
Rozmiar i budowa roweru
Przy wyborze roweru bardzo ważny jest odpowiedni dobór wielkości ramy. Dla niższych osób zalecane są jednoślady, które mają ramę o długości od 52 do 54 cm. W sklepie rowerowym powinniśmy mieć możliwość przymierzenia danego modelu pod kątem długości nóg. Przy dolnym położeniu pedała stopa powinna sięgać go bez problemów. Dodatkowo warto sprawdzić, czy noga jest lekko ugięta i czy nie będziemy musieli naciskać pedałów samymi palcami. Niezbędne jest też sprawdzenie, czy mamy możliwość szybkiego zejścia z roweru oraz, czy możemy się wyprostować na siodełku.
Rower dirt – czym się charakteryzuje?
Jest to rower przeznaczony do dirt jumpingu – ekstremalnej dyscypliny sportowej, polegającej na efektownych trikach oraz wyskokach. Te modele mają lekkie oraz sztywne ramy, najczęściej wykonane z aluminium lub węgla. Dodatkowo odznaczają się mniejszymi wymiarami oraz kompaktową ramą. Unikalny jest w nich ostry kąt główki i mocno obniżona górna rura. Opada tak, aby siodełko również było nisko umieszczone. Służy głównie do ewolucji, ponieważ nie nadaje się do długiego siedzenia. Na takim typie roweru częściej manewruje się w powietrzu, stąd taki wygląd siodełka oraz jego umieszczenie. Do jazdy dirtowej oraz streetowej polecane są modele z niżej umieszczoną ramą wykonaną z odpornego węgla.
Odkryj tajniki dopasowania półbutów do codziennego stylu. Dowiedz się, jak wybierać obuwie, które będzie nie tylko wygodne, ale też stylowe i modnie podkreślało Twój look.