Słuchawki bezprzewodowe – jakie wybrać?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Słuchawki bezprzewodowe zyskują coraz większe grono zwolenników. Jeśli rozważasz ich zakup, przeczytaj, na jakie parametry warto zwrócić uwagę.

Rodzaje ze względu na budowę

Pod względem budowy wszystkie słuchawki – w tym również bezprzewodowe – można podzielić na wewnętrzne i zewnętrzne. Do tych pierwszych zaliczają się miniaturowe urządzenia wkładane do uszu. Wśród nich możemy wyróżnić słuchawki dokanałowe, wprowadzane do kanału słuchowego, oraz douszne, nakładane na ucho. Słuchawki dokanałowe dają dobre brzmienie i pozwalają uzyskać dobre wyciszenie otoczenia, natomiast tzw. „pchełki” nie wygłuszają w całości odgłosów otoczenia i łatwiej wypadają z ucha.

Słuchawki zewnętrzne przykrywają całą małżowinę uszną. Są mniej poręczne, a przez to nie nadają się do pewnych zajęć, np. joggingu, za to dłużej pracują bez ładowania i dają lepsze brzmienie. Możemy wyróżnić słuchawki wokółuszne i nauszne. Różnica między nimi polega na tym, że te pierwsze posiadają większą średnicę nauszników, co pozwala na lepsze odizolowanie się od otoczenia. Słuchawki nauszne przykrywają jedynie małżowinę uszną, przez co nie wygłuszają całkowicie dźwięków z otoczenia.

Wybór rodzaju słuchawek zależeć więc będzie od sytuacji, w jakich będziesz z nich korzystać. Ciężkie wokółuszne modele świetnie sprawdzą się w czasie domowego odsłuchu ulubionych nagrań, ale nie będą dobrym rozwiązaniem podczas uprawiania sportu w terenie zabudowanym. Oczywiście wybór słuchawek ze względu na budowę powinien być również podyktowany wygodą korzystania.

Rodzaje przetworników

Istotnym elementem konstrukcji słuchawek, który należy wziąć pod uwagę, jest przetwornik. Najczęściej spotykane są przetworniki dynamiczne, działające przy wykorzystaniu membrany, cewki z magnesem oraz zawieszenia. Ich zaletą jest szeroki zakres częstotliwości, a także duża moc wyjściowa. 

W słuchawkach dokanałowych najczęściej spotkasz się z przetwornikiem kotwiczkowym, w którym sygnał przepływa przez cewkę nawiniętą wokół tzw. armatury. Jej ruchy przenoszone są na drgania membrany, które generują dźwięk cechujący się niezwykłą szczegółowością. Do łask powracają też popularne w latach 70. przetworniki ortodynamiczne, cechujące się szeroką amplitudą częstotliwości, realistycznym dźwiękiem i małymi zniekształceniami.

Dodatkowe parametry

Przy zakupie słuchawek bezprzewodowych warto zwrócić uwagę na rodzaj połączenia. Słuchawki bezprzewodowe wykorzystują zasadniczo dwie technologie umożliwiające odbiór dźwięku: łączność radiową i Bluetooth. Słuchawki wykorzystujące łączność radiową wymagają nadajnika, natomiast produkty na Bluetooth nie potrzebują żadnych wspomagaczy. To wygodne rozwiązanie, wymagające jedynie sparowania urządzenia ze źródłem dźwięku. Jedynym minusem słuchawek na Bluetooth jest to, że produkty te mają ograniczony zasięg, w związku z czym musisz pozostawać dość blisko źródła dźwięku.

Jeśli zależy Ci na dużym natężeniu dźwięku, zwróć uwagę na dynamikę. Wybierz model o czułości na poziomie powyżej 95 dB. Przydatną opcją jest też aktywna redukcja szumów, zwłaszcza jeśli przebywasz w głośnych, zatłoczonych miejscach. Jeśli lubisz mieć wrażenie, że dźwięk otacza się ze wszystkich stron, upewnij się, że słuchawki zapewniają szeroki zakres częstotliwości, a więc taki mieszczący się w przedziale od 20 do 20 000 Hz.

Zdj. główne: Caley Vanular/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Poradnik jak dobrze dobrać szpilki do swojego stylu – na przykładzie oferty Brilu
Poradnik jak dobrze dobrać szpilki do swojego stylu – na przykładzie oferty Brilu
Odkryj tajniki modowego świata szpilek i dowiedz się, jak idealnie dopasować je do swojego stylu, korzystając z bogatej oferty Brilu.
Zazdrość w związku – jak sobie z nią radzić?
Zazdrość w związku – jak sobie z nią radzić?
Czy zazdrość w związku jest konieczna? Oto sposoby na nadmierne okazywanie tego uczucia.
Sezon rowerowy w pełni. Jaki rower wybrać dla siebie?
Sezon rowerowy w pełni. Jaki rower wybrać dla siebie?
Sprawdź najpopularniejsze typy rowerów oraz dobierz idealny model do swoich potrzeb.
Ostatnie wpisy
Polecamy