Artykuł sponsorowany
Gryzonie potrafią być cudownymi kompanami, jednak trzeba wybrać odpowiedniego towarzysza. Każdy bowiem ma nieco inny charakter – jedne można wyszkolić, inne będą miały większą tendencję do ucieczek i gryzienia.
Gryzonie są bardzo popularnymi zwierzętami domowymi. Chomiki, szczury i zwierzęta, które najczęściej hodujemy. Są dobrymi pierwszymi zwierzakami dla małych dzieci i z reguły wymagają minimalnej opieki. W porównaniu z psami i kotami mają krótszą żywotność (2-5 lat w zależności od gatunku). Jak każde zwierzę, tak i one chorują na różne schorzenia, zarówno te lekkie, jak i trudniejsze w leczeniu. Większość gryzoni spożywa kombinację granulowanego siana, karmy dla gryzoni, ziaren, nasion, warzyw i owoców, przy czym ich ilość zależy od gryzonia.
Siekacze lub przednie zęby wszystkich gryzoni stale rosną przez całe ich życie. Przerośnięte siekacze są częstym problemem i można temu zapobiec lub zminimalizować problem, zapewniając zwierzęciu możliwości gryzienia np. zabawek. Leczenie przerośniętych siekaczy polega na przycinaniu (szlifowaniu lub piłowaniu) przez lekarza weterynarii, często w znieczuleniu.
Jednymi z najczęściej trzymanych zwierząt domowych są chomiki. Jeśli są dobrze uspołecznione od najmłodszych lat i traktowane delikatnie, są łatwe w hodowli. Jednak łatwo się wystraszają i mogą reagować na zagrożenie lub bronić się. Zawsze daj chomikowi znać, że tam jesteś lub delikatnie i powoli go obudź, zanim spróbujesz wziąć go na ręce. Nigdy nie powinieneś agresywnie podchodzić do miejsc, gdzie chomik przebywa. Może to być nawet klatka dla chomika. Zwierzęta te zwykle prowadzą nocny tryb życia, ale mogą być aktywne przez różne okresy w ciągu dnia.
Pomimo swojego niezdarnego wyglądu, potrafią całkiem szybko uciekać. Źle tolerują ciepło; powinny być trzymane w chłodnym miejscu w letnie miesiące. Jako rasa, mniejsze chomiki karłowate są pobudliwe, łatwo przerażają się, są trudniejsze w hodowli i nie zawahają się ugryźć, gdy długo są trzymane w zamknięciu. Są najbardziej agresywnymi ze wszystkich gryzoni domowych i częściej gryzą.
To bardzo popularne zwierzęta domowe. Są niezwykle inteligentnymi, ciekawskimi i towarzyskimi stworzeniami. Można je wyszkolić, aby przychodziły na komendę i wykonywały różne sztuczki. Jeśli dobrze je uspołecznisz od najmłodszych lat i od najmłodszych lat będą traktowane delikatnie, okażą się łatwe w hodowli, czułe, interaktywne i rzadko będą gryżć, chyba że zostaną sprowokowane. Szczury, podobnie jak myszy, zwykle prowadzą nocny tryb życia, ale są aktywne przez różne okresy w ciągu dnia. Nie wydają się powodować wielu alergii u ludzi. Są stosunkowo łatwe w pielęgnacji, a ponadto są zwierzętami czystymi (wbrew powszechnemu przekonaniu). Żyją od 2 do 3 lat.
Są popularnym, nieco nieśmiałymi, towarzyskimi, inteligentnymi i zabawnymi zwierzakami, ale mogą nie być dla każdego. Myszy zwykle prowadzą nocny tryb życia , ale są też aktywne przez krótkie okresy w ciągu dnia. Nie powodują zbyt wielu alergii u ludzi. Są małe i uważane za nieco bardziej delikatne niż inne gryzonie.
Są dość łatwe w utrzymaniu i są zwierzętami czystymi (wbrew powszechnemu przekonaniu), ale mają silny zapach, a ich mocz jest szczególnie ostry. Myszy mają stosunkowo krótki okres życia – około 2 lat. Rozmnażają się często. Jeśli są dobrze socjalizowane i obchodzi się z nimi delikatnie, są łatwe w hodowli, czułe i rzadziej gryzą niż inne gryzonie. Mają tendencję do ucieczki.
Najlepiej nabyć gryzonia w lokalnym sklepie zoologicznym. Unikaj chorych zwierząt. Próba przywrócenia zdrowia choremu gryzoniowi po zakupie może okazać się trudnym i kosztownym wyzwaniem. Sam stres w nowym środowisku i zmiana diety już chorego zwierzęcia często wystarcza, aby je zabić. O wiele lepiej zacząć od zdrowego osobnika.
Gryzoń nie powinien mieć wydzieliny w okolicach oczu, nosa ani ust. Jeśli możesz otworzyć usta zwierzaka, upewnij się, że przednie zęby (siekacze) nie zarosły (powinny ładnie i równo przylegać). Zwierzę powinno wydawać się rozbrykane, próbować biec i do pewnego stopnia opierać się manipulowaniu. Nie powinno być kaszlu, kichania ani świszczącego oddechu. Zbadaj okolicę odbytu – powinien być suchy i wolny od biegunki lub zbrylonego stolca. Jest to szczególnie ważne w przypadku młodych chomików. Wiele małych chomików w sklepach zoologicznych cierpi na chorobę zwaną „mokrym ogonem”, która zwykle kończy się śmiercią. Poproś pracownika o pomoc w określeniu płci zwierzęcia. Należy pamiętać, że niektórzy pracownicy sklepów zoologicznych w niepełnym wymiarze godzin mogą wiedzieć niewiele więcej o tych zwierzętach niż Ty.
Fot. Ricky Kharawala/Unsplash