Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Lekarz rodzinny może zlecić pacjentowi wykonanie podstawowych badań diagnostycznych, jednak najczęściej wystawia też skierowanie do lekarza specjalisty, który będzie w stanie pomóc kompleksowo. W przypadku specjalistów nie obowiązuje rejonizacja, dlatego pacjent może zapisać się na wizytę w dowolnym miejscu. Jak wybrać dobrego lekarza w Lublinie? Czym warto się kierować?
Lekarze specjaliści z Lublina przyjmują w różnego rodzaju przychodniach. W niektórych, takich jak https://www.sgl.lublin.pl/, można przeprowadzić wiele badań diagnostycznych, które w krótszym czasie pozwolą rozpoznać chorobę. W innych specjalista nie dysponuje tak szerokim zapleczem, przez co pacjent musi odwiedzać kolejne gabinety, szukając pomocy. Diagnostyka oparta jest dziś nie tylko na wywiadzie czy badaniach palpacyjnych, ale przede wszystkim na badaniach laboratoryjnych i obrazowych. Niektóre, niewymagające współpracy z diagnostą albo radiologiem, lekarz może przeprowadzić w warunkach gabinetowych, jednak musi dysponować odpowiednim sprzętem. Warto więc sprawdzić, czy przychodnia, do której planujemy się zapisać, posiada zaplecze techniczne. Jeśli nie, poszukajmy innej.
Pacjenci doskonale zdają sobie sprawę z tego, że na wizytę do lekarza specjalisty przyjdzie im trochę poczekać. Problem dotyczy zwłaszcza wąskich specjalizacji, które ma niewielu lekarzy. Warto jednak pamiętać, że skierowanie wystawiane jest w trybie normalnym albo pilnym. W przypadku trybu pilnego pacjent może liczyć na szybsze przyjęcie, natomiast tryb normalny nie daje takiego przywileju. Jeśli na naszym skierowaniu widnieje dopisek „pilne”, poinformujmy o tym rejestratora. Czasami dopisek ten łatwo przeoczyć, zwłaszcza przy większej ilości pacjentów. Skierowanie w trybie pilnym nie uprawnia do przyjęcia natychmiast, jednak czas oczekiwania na wizytę trwa średnio od kilku dni do kilku tygodni, w zależności od specjalizacji. Pamiętajmy, że w niektórych gabinetach pilne może oznaczać natychmiastowe, jak ma to miejsce na przykład w przypadku poradni chirurgicznej.
Zapisując się na wizytę do lekarza specjalisty, musimy podać numer skierowania i PESEL. Jeden numer uprawnia do jednego zapisu, co oznacza, że nie możemy rezerwować kolejki w kilku miejscach. Czasami jednak zdarza się, że w konkretnej przychodni zwalnia się termin, a my jesteśmy zapisani na wizytę w innym ośrodku. Jeśli odwołamy wizytę, numer skierowania zostanie „uwolniony”, a my będziemy mogli zapisać się na niego ponownie w innym miejscu. Nie ponosimy przy tym konsekwencji finansowych, ale trzeba pamiętać, że rezygnując z wizyty, zwalniamy ją dla innego pacjenta. Nie ma więc możliwości powrotu do poprzedniego terminu. Kolejne wizyty u lekarzy specjalistów również można odwołać, jednak aby zapisać się do innej przychodni, należy posiadać nowe skierowanie. Na wydany przez lekarza numer, który byliśmy zarejestrowani w danym miejscu, nie możemy zarejestrować się w innym. System ten ma za zadanie zapobiegać rezerwowaniu wizyty w kilku ośrodkach, a następnie rezygnowaniu z nich bez powiadamiania personelu. Do niektórych specjalistów, takich jak ginekolog, onkolog czy psychiatra nie potrzebujemy skierowania. Zmiana lekarza może więc nastąpić bez konsekwencji, zgodnie z ogólnymi zasadami przyjętymi przez NFZ. Powyższe obostrzenia nie obowiązują, gdy umawiamy się na wizytę prywatną.