Jak się uczyć, żeby się nauczyć? O skutecznej nauce

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Czy kiedykolwiek czułeś, że Twoje nawyki nauczania nie są skuteczne? Pewnie zastanawiałeś się wtedy, co możesz zrobić, żeby lepiej wypaść na zajęciach i egzaminach. 

Niestety nasz system edukacji nie uczy, w jaki sposób można lepiej przyswajać wiedzę, co ma na to wpływ. Potwierdzeniem są chociażby słabe wyniki maturalne czy duża ilość osób, która po dostaniu się na studia nie wie, jak samodzielnie się zmotywować i jest z nich usuwana lub sama rezygnuje. Wcale nie oznacza to, że jest coś z nimi nie tak. Prawdopodobnie nie odkryli po prostu jeszcze, w jaki sposób ich mózg przyswaja wiedzę. Dlatego warto się dowiedzieć więcej na ten temat.

Podstawą jest zrozumienie cyklu przyswajania wiedzy

Cykl obejmuje takie etapy, jak przygotowywanie się do uczęszczania na zajęcia, sprawdzanie i weryfikowanie informacji, a także uczenie się i monitorowanie swoich postępów. Na pierwszy rzut oka każdy ze wspomnianych poziomów wydaje się oczywisty. Jednak, czy każdy sumiennie podchodzi do cyklu nauczania? Niestety nie. Większość osób wybiera drogę na skróty, omijając poszczególne etapy i uniemożliwiając sobie efektywne przyswajanie wiedzy.

Dlaczego ważne jest zrozumienie cyklu, a następnie jego pilnowanie. Umożliwia to przyswajanie wiedzy w różny sposób, za pomocą czytania (nauka samodzielna), a także słuchania (wykłady i zajęcia na uczelni). Dzięki temu do mózgu dochodzi wiele bodźców, co sprawia, że jedną informację, dostarczaną w różnorodny sposób, łatwiej zapamiętać. 

Stopniowe przyswajanie informacji

Do najcenniejszych umiejętności, które przydają się również w pozostałych sektorach życia, zalicza się zwyczajna cierpliwość. To jedna z najbardziej skutecznych strategii nauczania. Przykładem może być rozłożenie materiału, który trzeba przyswoić, na kilka krótkich okresów – zarówno w ciągu dnia, jak i tygodnia czy miesiąca.

Warto tutaj porównać ten stopniowy system do systemu nauki masowej. Jest on związany z maksymalizowaniem wiedzy i minimalizowaniem czasu, w jakim można ją przyswoić. Najczęściej na miesiąc przed ważnym dniem, biblioteki uczelniane są zajęte, studenci odcinają się od życia społecznego i zarywają noce, próbując nauczyć się niebywale obszernego materiału w krótkim czasie.

Odpoczynek i dostarczanie nowych bodźców

Jedną z rzeczy, która nie jest przekazywana w szkole na poziomie podstawówki czy liceum, jest to, że elementem nauki i pracy jest odpoczynek. To od niego zależy to, jaki stopień jakości będą miały wykonywane zadania. Regularny odpoczynek wraz z cierpliwością i stopniową nauką jest receptą na sukces i przede wszystkim spokojne życie. Wspomniane połączenie pozwala uniknąć niezdrowego stresu i dodatkowych utrudnień, które mogą z niego wynikać – zdrowotnych, społecznych czy mentalnych, motywacyjnych.

Za odpoczynek należy uznać regularny sen. Należy ustalić sobie godzinę lub górną granicę czasu, do której znajdziemy się w łóżku – może to być 22.00/23.00 czy nawet północ. Od tego momentu trzeba zapewnić sobie co najmniej 8 godzin snu. W tym czasie mózg porządkuje informacje, regeneruje się i na drugi dzień jest gotowy do ponownej pracy. 

Dobrym sposobem na odpoczynek, jest też regularna aktywność fizyczna, ćwiczenia oddechowe i zażywanie zimnych pryszniców – wystarczy minuta pod chłodną wodą, aby pobudzić swoje ciało i wejść z otwartym umysłem oraz dobrym samopoczuciem w kolejny dzień nauki.

Zdj. główne: Firmbee.com/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Przyczyny i objawy bólu kręgosłupa
Przyczyny i objawy bólu kręgosłupa
Wiele osób cierpi na dolegliwości związane z kręgosłupem, co jest typowym problemem zdrowotnym w dzisiejszych czasach.
Najlepsze aplikacje do biegania
Najlepsze aplikacje do biegania
Lubisz biegać? A może dopiero zaczynasz swoją przygodę ze sportem? Niezależnie od stopnia zaawansowania, wypróbuj najlepsze aplikacje do biegania!
Liga Mistrzów UEFA: FC Barcelona odpada po dwumeczu z PSG
Liga Mistrzów UEFA: FC Barcelona odpada po dwumeczu z PSG
Leo Messi poza rywalizacją o mistrzowski puchar.
Ostatnie wpisy
Polecamy