Czym zajmuje się prawnik a czym komornik?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Pomocy prawnej zasięgnąć można u kilku specjalistów. Wybór eksperta uzależniony jest jednak od problemu, który chcesz rozwikłać i specyfiki sprawy. Zatem, kiedy zwrócić się o poradę do prawnika, a kiedy z kolei do komornika? Odpowiedź na to pytanie poznasz lada moment. 

Poznaj podstawowe różnice między profesjami prawniczymi oraz dowiedz się, z jakimi zadaniami muszą mierzyć się na co dzień ich reprezentanci. Szukasz porady prawnej? Zapoznaj się z ofertą dostępną na stronie WWW – https://adwokatczestochowa.com/

Jakie obowiązki leżą w gestii komornika? Jak nim zostać? Co robić, aby przygotować się do wykonywania tej pracy? Oto kilka podstawowych informacji, z którymi warto zapoznać się przed podjęciem decyzji o wyborze przyszłej kariery zawodowej. 

Czy komornik jest prawnikiem? Wyjaśniamy!

Na profesję komornika składa się kompleksowa wiedza oraz umiejętności pozyskane w wyniku praktyki prawniczej. Jego zadaniem jest prowadzenie postępowania egzekucyjnego przeciwko dłużnikom, w oparciu o przepisy prawne. Komornicy posiadają status funkcjonariusza publicznego, choć tak naprawdę nie są urzędnikami. Prowadzą własną działalnością i pobierają tzw. opłaty egzekucyjne. Interesariusze udają się do nich dopiero po zakończeniu postępowania sądowego. Sama idea prowadzenia egzekucji opiera się na zajęciu nieruchomości, ruchomości, kont bankowych, a także polega na sprzedaży przedmiotu na drodze czynności prawnej określanej jako licytacje komornicze Tarnobrzeg

Co dokładnie znajduje się w zakresie ich obowiązków? Treść Ustawy o komornikach sądowych i egzekucji wskazuje na następujące zadania: 

  • przeprowadzanie spisu inwentarza, 
  • sporządzanie protokołu stanu faktycznego, 
  • sprawowanie nadzoru nad dobrowolnymi licytacjami, 
  • egzekucja długów na podstawie wyroku sądowego, 
  • doręczanie zawiadomień sądowych i innych niezbędnych dokumentów. 

Jakie warunki należy spełnić, aby móc wykonywać zawód komornika? 

Zawód komornika wiąże się z ukończeniem wyższych studiów prawniczych. Następnie należy odbyć aplikację i przystąpić do egzaminu komorniczego. Niezbędny okazuje się co najmniej 2-letni staż na stanowisku asesora komorniczego, czyli pomocnika komornika. Co więcej od kandydata wymaga się, by: 

  • miał ukończony 26. rok życia, 
  • posiadał polskie obywatelstwo, 
  • był niekarany, 
  • dysponował pełną zdolnością do czynności prawnych, 
  • cieszył się nieposzlakowaną opinią. 

Prawnik – co należy do jego obowiązków? 

W największym skrócie, prawnicy świadczą pomoc prawną, udzielają porad w tym zakresie, sporządzają opinie, specjalizują się w opracowywaniu projektów aktów bądź umów. Warto nadmienić, że brak aplikacji zawęża listę uprawnień. Decyzja o przystąpieniu do egzaminu wiąże się z wyborem konkretnej specjalizacji – legislacyjnej i kuratorskiej, komorniczej, adwokackiej, radcowskiej, sędziowskiej, prokuratorskiej, rzecznikowskiej bądź notarialnej. 

Interesujesz się prawem? Chcesz pogłębić wiedzę z dziedziny prawa celnego? Koniecznie zajrzyj na https://www.prawo-celne.pl/

Fot.: EKATERINA BOLOVTSOVA/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Edukacja poprzez zabawę – jak zadbać o rozwój dziecka?
Edukacja poprzez zabawę – jak zadbać o rozwój dziecka?
Coraz więcej rodziców i nauczycieli rozumie, że edukacja i rozwój dziecka mają bardzo duży wpływ na jego przyszłość. Znacznie częściej podkreśla się też znaczenie zabawy jako kluczowego elementu w procesie uczenia się.
Barber – dlaczego warto korzystać z jego usług?
Barber – dlaczego warto korzystać z jego usług?
Marzysz o perfekcyjnej fryzurze? Chcesz zadbać o brodę i włosy? W takim razie skorzystaj z usług sprawdzonego barbera!
Jaką kurtkę kupić? Sprawdź polską markę 4F
Jaką kurtkę kupić? Sprawdź polską markę 4F
Kurtka to okrycie wierzchnie, które nadaje charakteru całej stylizacji, dlatego warto poświęcić jej zakupowi nieco więcej uwagi i troski.
Ostatnie wpisy
Polecamy