Brokuły – smaczne i zdrowe warzywa w polskim ogrodzie

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Brokuł to warzywo, którego nie trzeba nikomu przedstawiać. Jest smaczny, zdrowy, możemy kupić go w każdym sklepie spożywczym. Jako, że nie mamy stuprocentowej pewności co do warunków uprawy brokułów sprzedawanych w sklepach, dobrym pomysłem wydaje się posadzenie nasion tej rośliny w swoim własnym ogrodzie. Co musimy wiedzieć zanim zdecydujemy się na posadzenie nasion brokuła?

Kilka słów o brokułach

Brokuły (niewielu wie, że są nazywane także kapustą szparagową) to rośliny jednoroczne, będące odmianą kapusty warzywnej. Brokuły wchodzą w skład rodziny kapustowatych, co oznacza, że są spokrewnione z rukwią, kapustą, rzeżuchą, rokiettą, rzodkwią, gorczycą czy wieczornikiem. Brokuły były uprawiane jako warzywa i cieszyły się dużą popularnością już w starożytnym Rzymie. Warzywa te prawdopodobnie wywodzą się z Półwyspu Apenińskiego. Obecnie ich największymi producentami są Chiny i Indie. Brokuły posiadają długą i mięsistą łodygę, na końcu której wytwarzają się kwiatostany. Ciemno-zielone, powycinane liście charakteryzują się falistą powierzchnią. Kwiatostan brokuła nazywany jest różą. Jest on zielony, mniej zbity niż kwiatostan kalafiora. Zazwyczaj ma on średnicę od 8 do 15 centymetrów. Róże brokułów mogą być spożywane na surowo lub poddawane obróbce termicznej. W ich składzie znajdziemy błonnik, duże ilości witamin i minerałów. Obecnie uważa się, że najważniejszym składnikiem brokułów jest sulforafan – związek wykazujący działanie przeciwnowotworowe.

Sadzimy nasiona brokułów w przydomowym ogrodzie

Uprawa brokułów nie należy do najłatwiejszych, dlatego powinniśmy się do niej dobrze przygotować.

Warzywa te wywodzą się z chłodnego klimatu, co oznacza, że najlepiej rosną w temperaturze od 15 do 17 stopni Celsjusza. Nie tolerują temperatur wyższych niż 24 stopnie Celsjusza (wyższe temperatury przyczyniają się do deformacji roślin).

Stanowisko dla brokułów powinno być dobrze nasłonecznione i osłonięte od silnych wiatrów. Pamiętajmy, że nasiona brokułów można sadzić w tym samym miejscu nie częściej niż raz na 4 lata. Wykluczone jest też sadzenie ich po innych roślinach zaliczanych do rodziny kapustowatych.

Odpowiednia dla brokułów gleba powinna być zasobna w składniki odżywcze, umiarkowanie wilgotna, przepuszczalna, próchnicza, o pH pomiędzy 6 a 7,2. Brokuły do prawidłowego wzrostu potrzebują dużych ilości potasu.

Doświadczeni ogrodnicy zalecają, żeby sadzić brokuły rok po oborniku.

Jakich zabiegów pielęgnacyjnych potrzebują brokuły?

Brokuły mają duże zapotrzebowanie wodne, dlatego musimy pamiętać o ich regularnym podlewaniu. Pamiętajmy, że rośliny te nie zniosą przesuszenia (nie są więc odpowiednie dla ogrodników, którzy ogrodem zajmują się jedynie okazjonalnie).

Brokuły potrzebują także nawożenia. W tym celu używa się nawozów zawierających azot, fosfor i potas. Innymi ważnymi składnikami nawozu dla brokułów są molibden i bor.

Zabiegami pielęgnacyjnymi, o których nie możemy zapominać są również spulchnianie gleby i odchwaszczanie.

Wadą brokułów jest stosunkowo wysoka podatność na infekcje. Uprawa może zostać zaatakowana przez takie choroby jak mokra zgnilizna bakteryjna, szara pleśń czy kiła kapusty.

Brokułom zagrażają takie szkodniki jak śmietka kapuściana, mszyca kapuściana, paciornica krzyżowianka, pchełka czy prętnówka kapustnica. Najlepiej jest walczyć z nimi przy pomocy ekologicznych środków ochrony roślin (są skuteczne, a przy tym bezpieczne dla naszego zdrowia).

Brokuły najlepiej jest sadzić z nasion renomowanych polskich producentów, które zostały pozyskane z kontrolowanych, ekologicznych upraw.

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Buty męskie na myBaze
Buty męskie na myBaze
myBaze to innowacyjna platforma, która łączy w sobie świat mody i aktywnego stylu życia.
Kiedy udać się do okulisty?
Kiedy udać się do okulisty?
Wzrok to zmysł, który ceni sobie każdy człowiek. Sprawdź, jakie objawy związane z oczami i zaburzeniami widzenia powinny być dla Ciebie alarmujące. Reaguj, zanim będzie za późno.
Poradnik, jak przygotować się do adopcji psa ze schroniska
Poradnik, jak przygotować się do adopcji psa ze schroniska
Poznaj kroki do poprowadzenia przez proces adopcji psa ze schroniska. Odkryj jak adaoptować czworonoga, aby przystosowanie przebiegło gładko dla ciebie i twojego nowego przyjaciela.
Ostatnie wpisy
Polecamy