Złoto – podstawowe informacje

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Od tysięcy lat ludzie mający mnóstwo złota uznawani byli na bogaczy. Złoto było też symbolem władzy i potęgi. Jak widać, niewiele się w tej materii zmieniło, bo kruszec ten nie traci na wartości. Poniżej znajdziesz różne fakty na temat złota, jego właściwości i wykorzystywania. Sprawdź!

Garść informacji i właściwości złota

Zaczynając od najbardziej podstawowych informacji. Złoto – o symbolu chemicznym Au, pochodzącym od łacińskiego słowa aurum – to miękki, ciężki i błyszczący metal. Jest bardzo cenione ze względu na swoje właściwości fizyczne, chemiczne i estetyczne.

Złoto charakteryzuje się wysoką gęstością wynoszącą 19,32 g/cm³, temperaturą topnienia równą 1064°C oraz temperaturą wrzenia równą 2856°C. Jest też właściwie nieaktywny chemicznie – nie wchodzi w reakcje z większością substancji chemicznych, nie łączy się z tlenem w normalnych warunkach i jest też odporny na korozję.

Atrakcyjny żółty kolor złota przyciąga uwagę i nadaje mu wartość estetyczną. Złoto jest także bardzo miękkie i kowalne, więc można je cieniować na grubość jednej atomowej warstwy i ciągnąć na długość przewodów o średnicy kilku mikrometrów. Łatwo je formować i kształtować, z czego chętnie korzystają artyści, rzemieślnicy oraz inżynierowie.

Nie bez znaczenia jest też to, że złoto jest biokompatybilne, co oznacza, że jest dobrze tolerowane przez organizmy żywe, w tym ludzki. Dzięki temu metalowi można tworzyć wszczepy medyczne, takie jak stymulatory serca czy protezy zębowe, które są bezpieczne i wygodne dla pacjentów.

Ponadto jest jednym z najlepszych przewodników, zarówno pod względem przenoszenia ładunków elektrycznych, jak i dystrybucji ciepła. Dobrze odbija promieniowanie podczerwone i światło widzialne, co czyni je przydatnym w technologii ochrony cieplnej, zarówno w kosmonautyce, jak i w ochronie oczu przed słońcem.

Jak można wykorzystać złoto?

Znasz już podstawowe informacje na temat złota, więc czas sprawdzić, w jaki sposób można je wykorzystać. Oto niektóre z nich:

  • biżuteria i ozdoby – z uwagi na swój piękny kolor, trwałość i odporność na korozję złoto jest szeroko stosowane w produkcji biżuterii, jak pierścionki, obrączki, naszyjniki, bransoletki czy kolczyki,
  • inwestycje i waluta – złoto jest uważane za bezpieczną inwestycję, ponieważ rzadko traci na wartości. W czasach kryzysów gospodarczych ludzie inwestują w złoto jako schronienie przed inflacją. Złoto jest również używane do produkcji monet i sztabek. Sprawdź złote monety kolekcjonerskie NBP (https://www.goldon.pl/monety-kolekcjonerskie-nbp-a.html), złote monety bulionowe (https://www.goldon.pl/zlote-monety-bulionowe-a.html) oraz złote monety bulionowe, sztabki złota (https://www.goldon.pl/zloto-inwestycyjne-a.html),
  • elektronika – ze względu na doskonałą przewodność elektryczną złoto jest wykorzystywane w przewodach, złączach i stykach w różnych urządzeniach elektronicznych, na przykład w telefonach komórkowych, komputerach czy satelitach,
  • medycyna i stomatologia – wspomnieliśmy już, że złoto jest biokompatybilne, więc wykorzystuje się je do produkcji stymulatorów serca, protez zębowych oraz implantów chirurgicznych,
  • przemysł sztuki – złoto jest często wykorzystywane w sztuce do pozłacania ram, mebli czy elementów architektonicznych. Technika pozłacania polega na pokrywaniu powierzchni cienką warstwą kruszcu, nadając jej luksusowy wygląd i trwałość.

Jak widać, złoto ma bardzo szerokie zastosowanie. A czy Ty masz je swoim domu?

Fot.: Jingming Pan/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Kiedy kibic staje się analitykiem, czyli o współczesnych fanach futbolu
Kiedy kibic staje się analitykiem, czyli o współczesnych fanach futbolu
Poznaj nowoczesne rozwiązania, z których korzystają fani piłki nożnej.
Jaki bank oferuje najlepszy kredyt gotówkowy?
Jaki bank oferuje najlepszy kredyt gotówkowy?
Dowiedz się, jaki bank oferuje najlepsze kredyty gotówkowe!
Zalety prywatnych lotów dla biznesu – jak efektywność i swoboda przekładają się na sukces
Zalety prywatnych lotów dla biznesu – jak efektywność i swoboda przekładają się na sukces
Odkryj korzyści, jakie niesie prywatny lot dla firm. Dowiedz się, jak efektywność i swoboda mogą wpłynąć na osiągnięcie sukcesu biznesowego.
Jak dobrać idealne złote kolczyki do twojego stylu i typu urody?
Jak dobrać idealne złote kolczyki do twojego stylu i typu urody?
Zdobądź porady ekspertów na temat wybierania złotych kolczyków, które podkreślą twój niepowtarzalny styl i harmonizują z twoim typem urody. Dowiedz się, jak akcesoria mogą podkreślić twoją naturalną urodę.
Ostatnie wpisy
Polecamy