Złoto – podstawowe informacje

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Od tysięcy lat ludzie mający mnóstwo złota uznawani byli na bogaczy. Złoto było też symbolem władzy i potęgi. Jak widać, niewiele się w tej materii zmieniło, bo kruszec ten nie traci na wartości. Poniżej znajdziesz różne fakty na temat złota, jego właściwości i wykorzystywania. Sprawdź!

Garść informacji i właściwości złota

Zaczynając od najbardziej podstawowych informacji. Złoto – o symbolu chemicznym Au, pochodzącym od łacińskiego słowa aurum – to miękki, ciężki i błyszczący metal. Jest bardzo cenione ze względu na swoje właściwości fizyczne, chemiczne i estetyczne.

Złoto charakteryzuje się wysoką gęstością wynoszącą 19,32 g/cm³, temperaturą topnienia równą 1064°C oraz temperaturą wrzenia równą 2856°C. Jest też właściwie nieaktywny chemicznie – nie wchodzi w reakcje z większością substancji chemicznych, nie łączy się z tlenem w normalnych warunkach i jest też odporny na korozję.

Atrakcyjny żółty kolor złota przyciąga uwagę i nadaje mu wartość estetyczną. Złoto jest także bardzo miękkie i kowalne, więc można je cieniować na grubość jednej atomowej warstwy i ciągnąć na długość przewodów o średnicy kilku mikrometrów. Łatwo je formować i kształtować, z czego chętnie korzystają artyści, rzemieślnicy oraz inżynierowie.

Nie bez znaczenia jest też to, że złoto jest biokompatybilne, co oznacza, że jest dobrze tolerowane przez organizmy żywe, w tym ludzki. Dzięki temu metalowi można tworzyć wszczepy medyczne, takie jak stymulatory serca czy protezy zębowe, które są bezpieczne i wygodne dla pacjentów.

Ponadto jest jednym z najlepszych przewodników, zarówno pod względem przenoszenia ładunków elektrycznych, jak i dystrybucji ciepła. Dobrze odbija promieniowanie podczerwone i światło widzialne, co czyni je przydatnym w technologii ochrony cieplnej, zarówno w kosmonautyce, jak i w ochronie oczu przed słońcem.

Jak można wykorzystać złoto?

Znasz już podstawowe informacje na temat złota, więc czas sprawdzić, w jaki sposób można je wykorzystać. Oto niektóre z nich:

  • biżuteria i ozdoby – z uwagi na swój piękny kolor, trwałość i odporność na korozję złoto jest szeroko stosowane w produkcji biżuterii, jak pierścionki, obrączki, naszyjniki, bransoletki czy kolczyki,
  • inwestycje i waluta – złoto jest uważane za bezpieczną inwestycję, ponieważ rzadko traci na wartości. W czasach kryzysów gospodarczych ludzie inwestują w złoto jako schronienie przed inflacją. Złoto jest również używane do produkcji monet i sztabek. Sprawdź złote monety kolekcjonerskie NBP (https://www.goldon.pl/monety-kolekcjonerskie-nbp-a.html), złote monety bulionowe (https://www.goldon.pl/zlote-monety-bulionowe-a.html) oraz złote monety bulionowe, sztabki złota (https://www.goldon.pl/zloto-inwestycyjne-a.html),
  • elektronika – ze względu na doskonałą przewodność elektryczną złoto jest wykorzystywane w przewodach, złączach i stykach w różnych urządzeniach elektronicznych, na przykład w telefonach komórkowych, komputerach czy satelitach,
  • medycyna i stomatologia – wspomnieliśmy już, że złoto jest biokompatybilne, więc wykorzystuje się je do produkcji stymulatorów serca, protez zębowych oraz implantów chirurgicznych,
  • przemysł sztuki – złoto jest często wykorzystywane w sztuce do pozłacania ram, mebli czy elementów architektonicznych. Technika pozłacania polega na pokrywaniu powierzchni cienką warstwą kruszcu, nadając jej luksusowy wygląd i trwałość.

Jak widać, złoto ma bardzo szerokie zastosowanie. A czy Ty masz je swoim domu?

Fot.: Jingming Pan/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

trzy × jeden =

Rekomendowane
Jak chronić dziecko przed wakacyjnym upałem?
Jak chronić dziecko przed wakacyjnym upałem?
Ciepłe miesiące mogą przynieść ze sobą nie tylko promienie słońca, ale także skrajne temperatury, które mogą być niebezpieczne, zwłaszcza dla najmłodszych.
Trening mózgu, czyli jakie ćwiczenia wykonywać, żeby poprawić pamięć?
Trening mózgu, czyli jakie ćwiczenia wykonywać, żeby poprawić pamięć?
Mózg wymaga od nas ciągłej pracy i ćwiczeń, by dobrze zapamiętywać i szybciej się uczyć. Idealnymi ćwiczeniami dla mózgu są wykreślanki słowne oraz krzyżówki. Należy również unikać długotrwałego stresu oraz uprawiać sport.
Zastosowanie i korzyści z produktów konopnych dla zdrowia i urody
Zastosowanie i korzyści z produktów konopnych dla zdrowia i urody
Odkryj niezbadane korzyści dla zdrowia i urody, które płyną z produktów konopnych. Porozmawiajmy o ich zastosowaniu i wpływie na nasze codzienne życie.
Ostatnie wpisy
Polecamy