Wybierasz się w podróż? Sprawdź, jak wybrać najlepszą nawigację samochodową!

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Jaka nawigacja samochodowa jest warta kupienia? Czym się kierować w wyborze urządzenia, które będzie nam mogło służyć nawet w najbardziej wymagającej trasie? Oczywiście cena jest parametrem, na który spoglądamy, ale rynek takiego sprzętu jest obecnie pełen modeli o zróżnicowanych cechach. Skorzystajmy więc z tego i wybierajmy mądrze.

Dlaczego nawigacja samochodowa może być lepsza od tej, którą mamy w telefonie?

Wyposażenie telefonów w coraz to nowe funkcje sprawiło, że rynek tradycyjnych nawigacji nieco ucierpiał. Wiele zależy jednak od tego, jakie są nasze wymagania i do czego w praktyce potrzebna jest nam nawigacja. Jeśli korzystamy z jej pomocy rzadko, w wyjątkowych sytuacjach i to raczej niezbyt daleko od domu, to aplikacja w komórce może nam wystarczyć. 

Tradycyjna nawigacja samochodowa daje jednak o wiele lepsze możliwości i to ona powinna nam towarzyszyć w dalekiej podróży w nieznane. Jej zalety uwydatniają się praktycznie w każdym względzie. Użytkując ją, docenimy jej czytelność, stabilność, zasięg czy szybkość odświeżania danych.

Rodzaje nawigacji samochodowych. Jakie są dostępne?

Co do zasady nawigacja samochodowa może występować w dwóch najważniejszych odmianach – klasycznej i wbudowanej. Nawigacja samochodowa klasyczna, niezależnie od stopnia zaawansowania, jest narzędziem uniwersalnym, które pasuje do różnych typów i modeli aut. Czym jest nawigacja samochodowa wbudowana?

Wbudowana nawigacja samochodowa

Takie urządzenie jest opracowane dla danego modelu samochodu. Zwykle zostaje wbudowane w panel auta. Jego zaletą jest pełne połączenie z maszyną jako integralny system. Komfort użytkowania takiego sprzętu jest tym większy, że nawigacja samochodowa niekiedy spełnia tutaj także rolę radia, zestawu głośnomówiącego, odtwarzacza filmów lub sprzętu do przeglądania stron www. 

Fot. Coka/Adobe Stock

Podstawowe parametry, na które warto zwracać uwagę przy wyborze nawigacji do samochodu

Nawigacja samochodowa posiada pewien zestaw cech, na które warto zwrócić uwagę przed kupnem. To one w pierwszej mierze pozwalają na rzeczowe porównanie poszczególnych modeli. Chodzi przede wszystkim o:

  • wielkość i rozdzielczość ekranu – rozmiar ekranu i jego rozdzielczość powinny być kompatybilne z wymiarami samego pojazdu. Matryca musi być takich rozmiarów, żeby czytanie mapy nie było trudne. Nie możemy przesadnie skupiać się na nim wówczas, gdy prowadzimy auto;
  • jasność wyświetlacza – powinna być tak dobrana, żeby dało się bez problemu odczytywać dane z mapy nawet przy dużym nasłonecznieniu. Przydatne są zwłaszcza matowa powłoka lub folia antyrefleksyjna;
  • system operacyjny – wiele zależy od naszych osobistych preferencji, ale dobrze zastanówmy się, nim wybierzemy „mózg” naszej nawigacji. Na rynku dostępne są systemy Windowsa, Androida, ale i pomniejszych producentów;
  • ilość pamięci i procesor – dzięki nim możliwe jest płynne działanie nawigacji samochodowej;
  • pojemność baterii – wiadomo, że im większa, tym więcej możliwości daje nam urządzenie;
  • łączność bluetooth – pozwala na synchronizowanie nawigacji ze smartfonem, dając nam dodatkowe możliwości.

Nawigacja samochodowa a dodatkowe funkcjonalności

Takie urządzenie to obecnie nie tylko sprzęt do wyświetlania map, ale nierzadko prawdziwe centrum multimedialne. Producenci prześcigają się w dawaniu swoim nawigacjom coraz to nowych funkcjonalności. Pewnym standardem stały się obecnie komunikaty głosowe, które pomagają korzystać z nawigacji tak, by nie tracić czujności na drodze. Asystent parkowania i asystent pasa ruchu to funkcje, które pozytywnie wpływają na nasze bezpieczeństwo na drodze. Co jeszcze może się przydać? Informacje o korkach, skrzyżowania widziane z perspektywy lotu ptaka czy funkcja „znajdź mój samochód” to tylko niektóre przydatne cechy współczesnych nawigacji. Zdecydowanie jest więc w czym wybierać.

Zdjęcie główne: Axel Antas Bergkvist/Unsplash

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Kiedy kibic staje się analitykiem, czyli o współczesnych fanach futbolu
Kiedy kibic staje się analitykiem, czyli o współczesnych fanach futbolu
Poznaj nowoczesne rozwiązania, z których korzystają fani piłki nożnej.
7 zachowań, których należy unikać, będąc w związku
7 zachowań, których należy unikać, będąc w związku
Wielu mężczyzn dopuszcza się kilku zasadniczych błędów w relacjach z kobietami. Sprawdź, czy nie popełniasz ich w swoich relacjach z partnerką!
Wspólne mieszkanie – jak się do niego przygotować?
Wspólne mieszkanie – jak się do niego przygotować?
Wspólne mieszkanie to poważna decyzja, która kardynalnie wpływa na dalszy rozwój relacji. Warto poważnie przygotować się do tej zmiany, aby nowe doświadczenie wzbogaciło Twój związek z ukochaną.
Pływanie na desce sup we 2 osoby
Pływanie na desce sup we 2 osoby
Pływanie na desce SUP we dwie osoby to świetna zabawa i doskonały sposób na spędzenie czasu z przyjaciółmi lub rodziną na wodzie.
Ostatnie wpisy
Polecamy