Dieta wysokobiałkowa – wady i zalety

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Dieta wysokobiałkowa jest uważana za jedną z najlepszych sposobów na uzyskanie szczupłej sylwetki. Jak to się dzieje? Dlaczego zwiększona podaż białka sprzyja zrzucaniu dodatkowych kilogramów?

Na czym polega dieta wysokobiałkowa?

Dieta wysokobiałkowa polega na przyjmowaniu znacznie większej ilości białka niż przy normalnym spożyciu, w niemal każdym posiłku, przy jednoczesnym ograniczeniu produktów z zawartością cukrów i tłuszczy. Dzięki temu tłuszcz zostaje wykorzystany jako źródło energii i zredukowany.

Dieta Dukana

Synonimem diety wysokobiałkowej jest słynna dieta Dukana, inaczej dieta proteinowa. Polega na prawie całkowitym zaprzestaniu spożywania niebiałkowych produktów. Jest dość drastyczna, lepiej z niej korzystać przy kontroli dietetyka i nie długotrwale.

Dieta wysokobiałkowa dla kogo?

Spożywanie odpowiedniej ilości białka pomaga utrzymać masę mięśniową i wspomaga wzrost mięśni i siły, dlatego często stosują ją sportowcy. Utrzymanie wysokiego spożycia białka może również pomóc w zapobieganiu utracie mięśni podczas odchudzania. Polecana jest szczególnie osobom, które korzystały już z różnych diet, ale bezskutecznie. Dobrze jest przed przystąpieniem do niej skonsultować się z dietetykiem, czy nie będzie dla nas szkodliwa.

Produkty w diecie wysokobiałkowej

Dieta wysokobiałkowa może mieć wiele wariantów, różni się szczególnie stopniem radykalnego podejścia do spożywania produktów zawierających np. węglowodany czy tłuszcze. To, co je łączy, to przyjmowanie wysokiej zawartości białek. Przykładami produktów zawartych w diecie wysokobiałkowej są m.in. kurczak, indyk, ryby, chude sery, jaja czy kefir.

Fot. Sebastian Coman Photography/Pexels

Zalety diety wysokobiałkowej

Dieta wysokobiałkowa przynosi znaczne korzyści w zakresie odchudzania, wpływa pozytywnie na metabolizm, wspiera podstawowe funkcje hormonalne, zmniejsza ryzyko katabolizmu. Obniża również ciśnienie krwi. Produkty wysokobiałkowe są sycące, każdy z nas ma je w swojej diecie. Co ważne, osoba korzystającej z takiej diety nie czuje się głodna i nie podjada.

Wady diety wysokobiałkowej

Wszystkie wady (jak i zalety) zależą od wybranego wariantu diety wysokobiałkowej, okresu jej stosowania oraz od tego, jak mocno będzie rygorystyczna. W ich wyniku mogą pojawić się różne problemy zdrowotne. Jedynie umiarkowanie stosowana dieta, z głową, nie zmierza do niepotrzebnego ryzyka.

Negatywne skutki diety wysokobiałkowej

Do najczęstszych negatywnych skutków należy niedobór witamin i minerałów oraz zaparcia (z powodu niedoboru błonnika), a także zmęczenie, brak energii. Zbyt duża ilość białka w diecie może źle wpływać na pracę niektórych organów wewnętrznych m.in. wątroby, nerek. W skrajnych przypadkach może dojść do powstania komórek nowotworowych i zwiększenia ryzyka wystąpienia osteoporozy.

Dieta wysokobiałkowa, przykładowy jadłospis

Takie menu powinien przygotować nam dietetyk, aby zapotrzebowanie kaloryczne było dostosowane do naszych potrzeb. Powinien również zaproponować nam odpowiednie przepisy, z których moglibyśmy korzystać na co dzień. Poniżej przedstawiamy przykładowe menu umiarkowanej diety wysokobiałkowej.

Śniadanie: dwie kromki chleba pełnoziarnistego z chudą szynką i plastrem pomidora.

Drugie śniadanie: kefir.

Obiad: pierś z kurczaka gotowana na parze z gotowanym kalafiorem i groszkiem.

Podwieczorek: odtłuszczony serek wiejski z ogórkiem.

Kolacja: omlet z szynką i wybranymi warzywami.

Dieta prawie doskonała?

Dieta wysokobiałkowa polega na zastąpieniu niektórych węglowodanów i tłuszczów białkiem. Ma swoje wady i zalety. Każdą dietę powinniśmy jednak stosować z umiarem, a najlepiej pod kontrolą dietetyka.

Fot. Lily Banse/Unsplash

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Kiedy kibic staje się analitykiem, czyli o współczesnych fanach futbolu
Kiedy kibic staje się analitykiem, czyli o współczesnych fanach futbolu
Poznaj nowoczesne rozwiązania, z których korzystają fani piłki nożnej.
Co sprawdzić przed otworzeniem firmy w Niemczech?
Co sprawdzić przed otworzeniem firmy w Niemczech?
Wiemy, na co zwrócić uwagę przy zakładaniu własnej firmy na terenie Niemiec!
Automatyczna czy manualna skrzynia biegów – wady i zalety
Automatyczna czy manualna skrzynia biegów – wady i zalety
„Automat” czy „manual”? Czy któraś skrzynia biegów jest lepsza czy może wszystko zależy od osobistych preferencji kierowcy? Poznaj wady i zalety obu rozwiązań, zanim podejmiesz decyzję w kwestii zakupu auta!
Jesienne wędrówki po górach – jak się przygotować?
Jesienne wędrówki po górach – jak się przygotować?
Polskie góry jesienią są naprawdę piękne. Jednak wybierając się na jesienną wędrówkę górską, należy odpowiednio się przygotować. Podpowiadamy, co ze sobą zabrać oraz jakie szlaki wybrać.
Ostatnie wpisy
Polecamy