Realizacja recepty online – o czym warto wiedzieć?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Realizacja e-recepty online to prosty i szybki proces. Warto przy tym zaznaczyć, że nawet wystawienie recepty może odbyć się bez wizyty u lekarza, a elektroniczna wersja działa w sposób bardzo podobny do swojego papierowego odpowiednika. To rozwiązanie ma wiele korzyści – z pewnością warto dowiedzieć się o nim nieco więcej.

E-recepta – jaka jest data ważności?

E-recepta online to alternatywa dla tradycyjnej, papierowej recepty, wydanej przez lekarza po wcześniejszym wywiadzie medycznym. Ich termin ważności z reguły pokrywa się z datami obowiązującymi w przypadku standardowych recept. Większość z nich można zrealizować przez 30 dni od dnia wystawienia, jednak w zależności od grupy leku okres ten może być krótszy lub dłuższy. W przypadku e-recepty na antybiotyki standardowy termin to tydzień – wynika to z faktu, że są one przypisywane głównie w sytuacjach, które wymagają szybkiego działania. Recepty online na preparaty immunologiczne, takie jak szczepionki, są natomiast ważne o wiele dłużej, bo aż przed 120 dni od wystawienia. Bez względu na rodzaj leku e-recepta online możliwa jest do uzyskania w wygodny sposób za pośrednictwem portalu Receptomat. 

Warto podkreślić, że nie ma możliwości wydłużenia e-recepty. Jedynym sposobem, by uzyskać drugą receptę online na ten sam lek, jest ponowne wypełnienie formularza decydującego o wystawieniu e-recepty, co jest w zasadzie odpowiednikiem powtórzenia wizyty u lekarza. Datę ważności recepty online można znaleźć w dowolnym momencie na Internetowym Koncie Pacjenta. Co więcej, w systemie widoczna jest również pełna historia leczenia i szereg innych, przydatnych informacji. Przy każdej recepcie można znaleźć także jej kod, który wraz z numerem PESEL będzie potrzebny do odbioru leku w aptece. Niezbędne informacje są dostępne również na portalu, z którego korzystaliśmy przy wystawianiu recepty, na przykład https://receptomat.pl/.

Ile leków może zawierać jedna e-recepta?

Z reguły jedna e-recepta dotyczy jednego leku; wyjątkiem są recepty zbiorcze, na których może znajdować się do pięciu różnych produktów. Jeśli chodzi o dawki leku, ich liczba zależy głównie od okresu ważności oraz sytuacji danego pacjenta. W przypadku recept wystawianych na dłuższy czas można kupić większy zapas lekarstw od razu lub regularnie go uzupełniać. Warto jednak mieć na uwadze, że za jednym razem można nabyć jedynie leki wystarczające na 120 dni kuracji. Pierwsza dawka przeważnie nie może być kupiona później niż w ciągu trzydziestu dni od momentu wystawienia e-recepty.

E-recepta – czy ktoś inny może wykupić leki w moim imieniu?

Co istotne, leki wystawione na receptę może odebrać każda osoba, która jest w stanie udzielić farmaceucie wydającemu leki informacje potrzebne do zrealizowania recepty. Mowa o czterocyfrowym kodzie oraz numerze PESEL pacjenta. Osoba odbierająca leki może być również upoważniona do przeglądania Twoich danych na Internetowym Koncie Pacjenta, aby poznać szczegóły dotyczące dawkowania leku lub właśnie uzyskać informacje o kodzie e-recepty. Jest to bardzo przydatne w przypadku opieki nad starszymi osobami lub w sytuacjach, w których osoba potrzebująca leków jest z różnych względów niezdolna do osobistej wizyty w aptece.

Fot.: Christian Velitchkov/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Przyczyny i leczenie nietrzymania moczu
Przyczyny i leczenie nietrzymania moczu
Nietrzymanie moczu to poważny problem, który utrudnia codzienne funkcjonowanie. Z czego może wynikać?
Międzynarodowe spotkanie ojców on-line!
Międzynarodowe spotkanie ojców on-line!
Forum Tato.Net publikuje materiały z listopadowej konferencji. Dowiedz się jak możesz z nich skorzystać!
Rozpoznawanie i radzenie sobie z tężyczką nerwicową oraz zespołem Aspergera – porównanie roli psychologa i psychiatry
Rozpoznawanie i radzenie sobie z tężyczką nerwicową oraz zespołem Aspergera – porównanie roli psychologa i psychiatry
Porozmawiajmy o tężyczce nerwicowej oraz zespole Aspergera, zapoznajmy się z ich rozpoznawaniem i sposobami radzenia sobie z nimi. Poznaj role psychologa i psychiatry w zmaganiu się z tymi chorobami.
Ostatnie wpisy
Polecamy