Zakup nowego auta – czym się kierować?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Przy tak wielu modelach na rynku i ciągle wprowadzanych nowych projektach, wybór samochodu może stanowić nie lada wyzwanie. Wiele osób kupuje taką samą markę, tylko nowszy model. Ignoruje przy tym inne, być może lepsze rozwiązania. Inni korzystają z rekomendacji znajomych lub dają się skusić sprytnym działaniom marketingowym. Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę przy zakupie auta.

Przeanalizuj swoje potrzeby

Bądź szczery: jak często jeździsz w góry lub przewozisz ciężkie przedmioty? Postaraj się dopasować samochód do swoich potrzeb. Zapisz je na kartce. Jeśli będziesz postępować zgodnie z listą, wkrótce wybierzesz idealny model auta. Jeżeli masz dużą rodzinę i potrzebujesz miejsca dla sześciu pasażerów, decyzja może być prosta. A może jesteś singlem i lubisz jeździć w trudnym terenie? W takim razie zdecyduj się na model z napędem na cztery koła.

Jeżeli szukasz auta, które sprawdzi się w różnych sytuacjach, ustal priorytety. Wiele osób używa samochodu głównie, by dojechać do pracy lub odebrać dzieci ze szkoły. 

Nowe, czy używane?

Zastanów się, czy szukasz nowego, czy używanego modelu. Twój budżet prawdopodobnie odegra tutaj ważną rolę. Warto jednak pamiętać, że oba rozwiązania mają swoje zalety i wady. Kupując nowe auto, zyskujesz gwarancję producenta. Możesz też go dopasować do swoich upodobań i potrzeb. Musisz jednak pamiętać, że z czasem samochód będzie tracić na wartości. 

Używane auta mają swoje zalety. Prawie zawsze są tańsze od nowych modeli. Zanim kupisz samochód, koniecznie sprawdź numer VIN. Zamów raport z państwowej bazy danych. Dzięki temu sprawdzisz, czy wybrane auto jest powypadkowe. Możesz też poszukać używanego samochodu z salonu. Co ważne, objęte jest ono gwarancją producenta. 

Fot. Sourav Mishra/Pexels

Sprawdź typ nadwozia

Obecnie producenci starają się dopasować swoje samochody do stylu życia klientów. Auta z napędem na cztery koła były kiedyś zarezerwowane dla osób mieszkających w wyżynnym lub górzystym regionie. Dziś, crossovery, takie jak Nissan Juke, Ford Puma i Renault Kadjar na nowo zdefiniowały SUV-y i hatchbacki, ułatwiając życie setkom tysięcy ludzi. Tymczasem modele takie jak Mercedes CLS łączą praktyczność coupe z efektownym wyglądem limuzyny. Co ciekawe, możesz nawet kupić SUV-a z miękkim zawieszeniem. Świetnym przykładem jest Volkswagen T-Roc Cabriolet. 

Kupując auto, przeanalizuj oferty poszczególnych producentów. Weźmy na przykład Audi A3 Sportback. To całkiem przyzwoity samochód, który kosztuje mniej więcej tyle, co Volkswagen Golf. Z drugiej strony, jeśli wzbogacisz wspomniane modele o kilka funkcji, przybliżysz się do podstawowej wersji BMW serii 3.

Zaplanuj budżet

Jeśli nie masz dużej gotówki na koncie, prawdopodobnie będziesz musiał wziąć kredyt samochodowy. Warto wyliczyć miesięczne wydatki na eksploatację samochodu, takie jak paliwo, ubezpieczenie, przegląd diagnostyczny, wymiana opon, konserwacje czynaprawy. Postaraj się, by nie przekroczyły 20% miesięcznego wynagrodzenia. 

Skorzystaj z kalkulatora kredytu samochodowego. W ten sposób sprawdzisz szacunkową wysokość raty. Upewnij się, że wygodnie wpasuje się w Twój budżet. Unikaj pokusy przedłużania kredytu przez 60 miesięcy tylko po to, by kupić droższy samochód.

Benzyna, diesel, czy hybryda?

Silniki benzynowe są stosunkowo tanie i mocne. Z drugiej strony nie zapewniają takiej wydajności jak inne typy silników. Dodatkowo powodują wyższe emisje. Diesel (model wysokoprężny) jest mocny, ekonomiczny i elastyczny. Coraz większą popularnością cieszą się hybrydy benzynowe, takie jak Toyota Prius. Na rynku znajdziesz też hybrydy z silnikiem Diesla. Najlepiej sprawdzą się podczas jazdy po mieście. Wymierne rezultaty możesz zauważyć podczas częstego hamowania, stania na światłach i poruszania się z niewielką prędkością. Wspomniane modele są czystsze i wydajniejsze niż tradycyjne silniki hybrydowe. Z drugiej strony musisz się liczyć z wyższymi kosztami. Ten typ pojazdu jest wciąż w fazie rozwoju. Być może nigdy nie wejdą w pełni na rynek. Pamiętaj, by przed zakupem auta zawsze umówić się na jazdę próbną. Dzięki temu upewnisz się, czy dany model rzeczywiście spełnia Twoje oczekiwania. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Polecamy