Trening siłowy – co warto o nim wiedzieć?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Na czym właściwie polega trening siłowy? Jakie ćwiczenia się na niego składają? Musimy zdawać sobie sprawę, że dzięki takiemu rodzajowi wysiłku możemy zrobić dla samego siebie przynajmniej kilka korzystnych rzeczy. Wyrzeźbienie sylwetki, utrata zbędnych kilogramów i przede wszystkim własne zdrowie są warte tego, żeby podjąć trud ćwiczeń na siłowni.

Na czym polega trening siłowy?

Przede wszystkim trzeba potwierdzić opinie, że trening siłowy to bardzo trudny rodzaj ćwiczeń fizycznych, w trakcie których wykorzystuje się bądź ciężar własnego ciała, bądź też obciążenie zewnętrzne. Wykonuje się je przede wszystkim na sali w siłowni, ale można też zorganizować sobie trening w taki sposób, żeby odbywał się w domu.

Czy trening siłowy jest przeznaczony tylko dla mężczyzn?

W praktyce tego rodzaju ćwiczenia kojarzy się przede wszystkim z mężczyznami z uwagi na to, że obciążenia są tutaj duże i konieczna jest bardzo wielka dyscyplina. Nie można jednak w żaden sposób dyskryminować pań, które coraz częściej podejmują się trudu takiego treningu i wykonują go z dużymi sukcesami. 

Po co decydujemy się na trening siłowy?

W przypadku podjęcia takich ćwiczeń motywacje mogą być różne. Powodem do stałych ćwiczeń może być chęć zwiększenia swojej masy mięśniowej. Wówczas ważne będą też pozaćwiczeniowe elementy – przede wszystkim dieta, ale też sen czy nawodnienie. U kobiet efekty treningu siłowego w postaci rozbudowy muskulatury również się pojawią, ale nie będą tak znaczne. 

Nie tylko sylwetka, ale też siła i zdrowie

Okazuje się jednak, że kluczem do przydatności treningu siłowego jest jego uniwersalność. Można w taki sposób skomponować zestaw ćwiczeń, żeby wspomagał siłę mięśniową. Może to bardzo pozytywnie wpływać na zdrowie osoby regularnie ćwiczącej, bo wzmocnieniu ulegają także kości i stawy. 

Trening siłowy osób starszych

Chociaż tego typu ćwiczenia, jak już zostało wspomniane, kojarzą się przede wszystkim z dobrze zbudowanymi mężczyznami z siłowni, to mogą być też przydatne dla osób w podeszłym wieku. Wykonywane stosownie do możliwości mogą m.in. wzmacniać gęstość kości (walka z osteoporozą) czy zapobiegać utracie masy mięśniowej u osób starszych.

Fot. Andrea Piacquadio/Pexels

W jaki sposób dostarcza się ciężar w trakcie treningu siłowego?

W sytuacji, gdy ćwiczenia odbywają się na siłowni, można wykorzystać wolny ciężar. W tym celu sięga się po hantle, kettle, sztangi lub piłkę lekarską. Alternatywą jest użycie przewidzianych do tego maszyn pracujących z wykorzystaniem izolowanego ruchu. W tym przypadku sprawdzają się przyrządy takie jak suwnica czy atlas. Czasami wykorzystuje się również gumy oporowe. Warto urozmaicać ćwiczenia, zwłaszcza gdy dysponuje się dobrze wyposażoną siłownią i jest do tego dogodna okazja.

Jak przebiega trening siłowy? 

Trening siłowy jest rodzajem treningu beztlenowego. Zakłada wysoką aktywację włókien mięśniowych i szybką utratę tłuszczu. Najczęściej tworzy go kilka wybranych ćwiczeń, które powtarzane są w krótkich seriach liczących od 3 do 5 powtórzeń. Pomiędzy nimi następuje przerwa na krótką regenerację. 

Najważniejszy jest cel

Od tego, jaki postawimy przed sobą cel, w dużej mierze zależy sam przebieg treningu siłowego. Może być on bardziej lub mniej intensywny, przebiegać z różną liczbą powtórzeń i wykorzystaniem mniejszego lub większego ciężaru. Nawet przerwy mogą być krótsze, gdy cel jest bardzo ambitny, lub dłuższe w przypadku ostrożniej przebiegającego treningu. Mówiąc o celu, musimy też pamiętać, że treningi na siłę będą się różnić od tych, które mają wykształcić wytrzymałość. 

Regularność

Odpowiednie efekty treningu siłowego będą widoczne dopiero wtedy, gdy zapewnimy sobie regularność ćwiczeń. Już od początku warto więc pracować nad swoją motywacją. Przy jej braku lub nie dość wysokim poziomie narażamy się na to, że na pewnym etapie trudno będzie nam utrzymać zapał i wykonywany do tej pory trening zostanie zaprzepaszczony.

Fot. Anastase Maragos/Unsplash

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jakie są kluczowe aspekty do rozważenia podczas wyboru nawierzchni dla twojego obiektu tenisowego?
Jakie są kluczowe aspekty do rozważenia podczas wyboru nawierzchni dla twojego obiektu tenisowego?
Wybór nawierzchni obiektu tenisowego może decydować o sukcesie w grze. Poznaj ważne aspekty, które musisz wziąć pod uwagę, aby wybrać odpowiednią nawierzchnię dla twojego kortu tenisowego.
Bezoperacyjne leczenie zespołu cieśni nadgarstka
Bezoperacyjne leczenie zespołu cieśni nadgarstka
Zespół cieśni nadgarstka to schorzenie, które może znacząco utrudnić codzienne funkcjonowanie. Choć operacja często jest skuteczną metodą leczenia, istnieją również bezoperacyjne podejścia, które warto poznać.
Bouldering – poradnik dla początkujących
Bouldering – poradnik dla początkujących
Jak zacząć uprawiać bouldering? Poradnik dla początkujących, którzy chcą rozpocząć swoją przygodę ze wspinaczką bez asekuracji.
Ostatnie wpisy
Polecamy