Plac zabaw – aktywne i roześmiane przedszkolaki!

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Plac zabaw to prawdziwy raj dla maluchów. Pełen kolorowych i różnorodnych atrakcji, jest miejscem niewyczerpanych możliwości i rozrywek. Opiekunowie i rodzice też wydają się szczęśliwi, gdy mogą złapać oddech, z uśmiechem obserwując jak ich pociechy są zajęte zabawą. Czy jednak każdy plac dla dzieci jest dobrze zaprojektowany i bezpieczny dla najmłodszych? Na co zwrócić uwagę projektując plac zabaw dla dzieci w wieku przedszkolnym? 

Plac zabaw dostosowany do wieku urwisów.

Chcąc zaprojektować plac zabaw należy przede wszystkim uwzględnić potrzeby malucha i jego ulubione aktywności, które bardzo szybko zmieniają się z wiekiem. Zupełnie inaczej będzie wyglądał plac dla maluchów żłobkowych, inaczej dla przedszkolaków a jeszcze inne gry i zabawy będzie umożliwiał plac dla dzieci w wieku szkolnym. Jednak grupa przedszkolaków to zarówno młodsze 3-4 letnie smyki, jak i 5-6 straszaki. Dzieci w tym wieku bardzo szybko się rozwijają, zmieniając swój sposób odbierania świata, relacje społeczne, koordynację ruchową oraz nastawienie z jakim zdobywają nowe umiejętności i szukają kolejnych wyzwań. Dlatego te trzy lata różnicy sprawiają, że plac zabaw dla przedszkolaków musi być niezwykle zróżnicowany by sprostać tak różnym oczekiwaniom.

Kolory, ruch i zabawa!

Plac zabaw dla dzieci w wieku przedszkolnym powinien być intensywny kolorowy. Soczyste kolory i różnorodne kształty stymulują maluchy w tym wieku, zdecydowanie bardziej budząc w nich chęć do psot, niż je drażniąc. 

Dzieci w tym wieku bardzo intensywnie rozwijają swoją motorykę, jednak nie eksplorują jeszcze tak odważnie terenu jak nieco starsi koledzy. Sprzęt znajdujący się na placu zabaw powinien wspomagać maluchy w nabywaniu i utrwalaniu umiejętności panowania nad własnym ciałem. Tu doskonale sprawdzą się zjeżdżalnie, trampoliny ziemne, huśtawki tradycyjne i wagowe a także bujaki sprężynowe. 

Łagodniejsze zjeżdżalnie połączone z kolorowym domkiem, wesołym autkiem lub prostym torem przeszkód na pewno przyciągną najmłodszych. Bardziej wymagające zjeżdżalnie, połączone z torem linowym lub łatwą ścianką wspinaczkową będą idealnym miejscem dla starszych, ambitniejszych i nieco sprawniejszych urwisów. 

Trampoliny ziemne, znajdujące się blisko podłoża, zachęcają dzieci do ćwiczenia synchronicznej pracy mięśni, radosnej i bardzo intensywnej aktywności fizycznej, bez obaw o bolesny upadek. 

Huśtawki są obowiązkowym elementem każdego placu zabaw, który świetnie rozwija koordynację ruchową. Różne formy siedzisk, umożliwiają bezpieczną zabawę dla maluszków, jak samodzielne i zaawansowane harce dla starszych. Obowiązkowym elementem są też huśtawki wagowe, oraz bardziej skomplikowane elementy balansujące jak mostki, ruchome platformy, czy tory przeszkód, które uczą trudnej sztuki równoważenia ruchów.

Plac zabaw – niech przemyca naukę!

Ważne by kolorowy, zachęcający do zabawy i aktywności fizycznej plac dla maluchów też sprytnie przemycał naukę w formie zabawy. Ponieważ przedszkolaki są w wieku, w którym dojrzewają do wspólnych gier,  plac zabaw powinien naturalnie trenować umiejętności interpersonalne i społeczne oraz rozbudzać wyobraźnię. Taką rolę spełniają miejsca wspólnej aktywności jak piaskownica i domki. Są to miejsca w których dzieci uczą się bawić na wiele sposobów, tworząc krótkie scenariusze, oraz ucząc się podstaw współpracy i prostych kompromisów. 

Elementy edukacyjne również doskonale rozwijają zdolności komunikacyjne i zachęcają do wspólnej aktywności. Dodatkowo pełne ciekawych, ruchomych części i zagadek sprawiają, że dzieci rozwijają swoje umiejętności manualne, zdolności poznawcze oraz uczą się podczas zabawy. 

Plac zabaw – gwarancja dobrej zabawy.. i bezpieczeństwa! 

Planując plac zabaw dla najmłodszych, poza atrakcyjną i bogatą formą należy koniecznie uwzględnić też jakość oraz bezpieczeństwo konstrukcji i użytych materiałów. Wśród licznych ofert, warto zwrócić uwagę na doświadczoną, polską firmę, która ma na swoim koncie ponad dziesięć tysięcy zrealizowanych zamówień, stworzonych przy pomocy innowacyjnych rozwiązań technologicznych i z udziałem wykwalifikowanej kadry. Na stronie http://www.avisplacezabaw.pl/ są dziesiątki ciekawych propozycji gotowych tematycznie projektów, jak i elementów na plac zabaw, w tym wiele niepowtarzalnych i świeżych pomysłów. Firma na bieżąco śledzi trendy w dziecięcym świecie, stawiając na nowoczesne i ekologiczne rozwiązania, nie zapominając przy tym o bezpieczeństwie i niezawodności.

Fot.: Annie Spratt/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Gadżety ze zdjęciem jako pomysł na prezent
Gadżety ze zdjęciem jako pomysł na prezent
Szukasz spersonalizowanego prezentu, który na długo pozostanie w pamięci? Przeczytaj, dlaczego warto postawić na gadżety ze zdjęciem.
Hantle do ćwiczeń w domu. Jakie kupić?
Hantle do ćwiczeń w domu. Jakie kupić?
Jakie hantle będą najlepsze do ćwiczeń w domu? Oto kilka uwag, które warto wziąć pod uwagę.
Nauka jazdy: jak poprawnie wykonać parkowanie przodem i tyłem?
Nauka jazdy: jak poprawnie wykonać parkowanie przodem i tyłem?
Nie tak trudne, jak myślisz! Parkowanie stanie się proste, potrzebny jest tylko trening.
Ostatnie wpisy
Polecamy