Lot w tunelu aerodynamicznym – co warto o nim wiedzieć?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Tunel aerodynamiczny to wyjątkowa rozrywka, która pozwala doświadczyć swobodnego spadania. Co warto wiedzieć o aerotunelach zanim zdecydujemy się z nich skorzystać? Zapraszamy do lektury.

Dla poszukiwaczy adrenaliny tunel aerodynamiczny z pewnością wydaje się doskonałą rozrywką. Przed lotem w aerotunelu warto jednak zapoznać się z kilkoma dotyczącymi go faktami, aby właściwie przygotować się do tej aktywności.

Czy aerotunel jest odpowiedni dla dzieci?

Być może jedno z pytań, które przychodzi nam na myśl, to czy lot w tunelu aerodynamicznym jest bezpieczny dla dzieci. Obserwowany z boku może wydawać się dość ekstremalną rozrywką. Większość miejsc oferujących lot w aerotunelu wymaga ukończenia minimum 12 lat, są jednak i takie, które wpuszczają i młodsze dzieci.  

Dla kogo aerotunel nie jest wskazany?

Są pewne przeciwwskazania, które uniemożliwiają lot w tunelu aerodynamicznym. Osoby o wadze powyżej 130 kg nie mogą korzystać z aerotunelu. W niektórych miejscach limitem jest już waga powyżej 110 kg. Następnie: kobiety w ciąży, osoby po przebytym zawale serca, udarze, osoby z urazami stawów oraz z urazami kręgosłupa nie powinny decydować się na lot. 

Czy lot w aerotunelu wymaga specjalnych przygotowań?

Absolutnie nie jest tu konieczny żaden trening, czy szczególne predyspozycje fizyczne. Przychodząc na lot trzeba być w stanie pełnej trzeźwości – nie wolno zażywać żadnych środków potęgujących wrażenia ani alkoholu.

Najlepiej ubrać się w wygodny, sportowy oraz lekki strój. Obuwie powinno być niskie, lekkie, sznurowane i na płaskiej podeszwie. Przed lotem należy też zdjąć wszelką biżuterię.

Na miejscu zostanie Ci udostępniony specjalny kombinezon, kask oraz gogle ochronne. W Otrzymasz także jednorazowe stopery do uszu – to w trosce o Twój słuch, ponieważ turbiny wiatrowe generują naprawdę duży hałas.

Jaką prędkość osiąga aerotunel?

Przy pełnej mocy turbin wiatrowych, w tunelu aerodynamicznym można uzyskać prędkość nawet do 320 km/h. Taki parametr jednak pojawia się tylko na treningach dla profesjonalnych skoczków. Dla osób początkujących prędkość w aerotunelu wynosi do 200 km/h. W zależności od wagi skoczka, jego umiejętności i pozycji, które przyjmuje, moc wiatru w tunelu jest odpowiednio regulowana.

Czy muszę się martwić o swoje bezpieczeństwo?

Nad lotem każdego skoczka w aerotunelu czuwa odpowiednio przeszkolony operator, sterujący tunelem oraz instruktor, który obserwuje Twój lot i czuwa nad Twoim bezpieczeństwem. W razie pojawienia się jakichkolwiek trudności, obserwator od razu reaguje i pomaga Ci przyjąć odpowiednią pozycję. Jeśli zaś komuś zdarza się wpaść w panikę i całkowicie stracić kontrolę nad swoim ciałem, operator jest gotowy zmniejszyć siłę wiatru lub stopniowo go wyłączyć.

Jak przebiega lot w tunelu aerodynamicznym?

Przede wszystkim, aby skorzystać z tej rozrywki, trzeba najpierw zarezerwować termin. Na lot należy przyjść 30 minut wcześniej. Najpierw jesteśmy zobowiązani wypełnić oświadczenie o stanie zdrowia oraz zapoznać się z regulaminem. Następnie dobierany jest odpowiedni rozmiar kombinezonu oraz kask. Otrzymujemy też gogle i zatyczki do uszu.

W dalszej kolejności odbywamy krótkie szkolenie z instruktorem, który wyjaśni nam, jak zachowywać się w tunelu, a także pokaże niezbędne znaki służące do komunikacji w trakcie lotu. Do tunelu wchodzimy razem z instruktorem i wówczas zaczyna się cała zabawa.

Zdj. główne: Call Me Fred/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Kiedy kibic staje się analitykiem, czyli o współczesnych fanach futbolu
Kiedy kibic staje się analitykiem, czyli o współczesnych fanach futbolu
Poznaj nowoczesne rozwiązania, z których korzystają fani piłki nożnej.
Jak przybrać na masie?
Jak przybrać na masie?
Czy istnieje idealna figura? Jak osiągnąć wymarzone efekty podczas pracy nad ciałem? Co jest ważniejsze przy rzeźbieniu sylwetki: dieta czy trening? Poznaj odpowiedzi na te pytania i spraw, by Twoje cele znalazły się trochę bliżej spełnienia!
Co przygotować na jesienne wędrówki po górach?
Co przygotować na jesienne wędrówki po górach?
Wybierasz się na jesienny wyjazd w góry? Zobacz, co musisz zabrać ze sobą na szlak.
Dodatki do paliwa TEC 2000 – zadbaj o swój samochód!
Dodatki do paliwa TEC 2000 – zadbaj o swój samochód!
Dodatki do paliwa to środki stworzone z myślą o ochronie twojego samochodu.
Ostatnie wpisy
Polecamy