Lot w tunelu aerodynamicznym – co warto o nim wiedzieć?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Tunel aerodynamiczny to wyjątkowa rozrywka, która pozwala doświadczyć swobodnego spadania. Co warto wiedzieć o aerotunelach zanim zdecydujemy się z nich skorzystać? Zapraszamy do lektury.

Dla poszukiwaczy adrenaliny tunel aerodynamiczny z pewnością wydaje się doskonałą rozrywką. Przed lotem w aerotunelu warto jednak zapoznać się z kilkoma dotyczącymi go faktami, aby właściwie przygotować się do tej aktywności.

Czy aerotunel jest odpowiedni dla dzieci?

Być może jedno z pytań, które przychodzi nam na myśl, to czy lot w tunelu aerodynamicznym jest bezpieczny dla dzieci. Obserwowany z boku może wydawać się dość ekstremalną rozrywką. Większość miejsc oferujących lot w aerotunelu wymaga ukończenia minimum 12 lat, są jednak i takie, które wpuszczają i młodsze dzieci.  

Dla kogo aerotunel nie jest wskazany?

Są pewne przeciwwskazania, które uniemożliwiają lot w tunelu aerodynamicznym. Osoby o wadze powyżej 130 kg nie mogą korzystać z aerotunelu. W niektórych miejscach limitem jest już waga powyżej 110 kg. Następnie: kobiety w ciąży, osoby po przebytym zawale serca, udarze, osoby z urazami stawów oraz z urazami kręgosłupa nie powinny decydować się na lot. 

Czy lot w aerotunelu wymaga specjalnych przygotowań?

Absolutnie nie jest tu konieczny żaden trening, czy szczególne predyspozycje fizyczne. Przychodząc na lot trzeba być w stanie pełnej trzeźwości – nie wolno zażywać żadnych środków potęgujących wrażenia ani alkoholu.

Najlepiej ubrać się w wygodny, sportowy oraz lekki strój. Obuwie powinno być niskie, lekkie, sznurowane i na płaskiej podeszwie. Przed lotem należy też zdjąć wszelką biżuterię.

Na miejscu zostanie Ci udostępniony specjalny kombinezon, kask oraz gogle ochronne. W Otrzymasz także jednorazowe stopery do uszu – to w trosce o Twój słuch, ponieważ turbiny wiatrowe generują naprawdę duży hałas.

Jaką prędkość osiąga aerotunel?

Przy pełnej mocy turbin wiatrowych, w tunelu aerodynamicznym można uzyskać prędkość nawet do 320 km/h. Taki parametr jednak pojawia się tylko na treningach dla profesjonalnych skoczków. Dla osób początkujących prędkość w aerotunelu wynosi do 200 km/h. W zależności od wagi skoczka, jego umiejętności i pozycji, które przyjmuje, moc wiatru w tunelu jest odpowiednio regulowana.

Czy muszę się martwić o swoje bezpieczeństwo?

Nad lotem każdego skoczka w aerotunelu czuwa odpowiednio przeszkolony operator, sterujący tunelem oraz instruktor, który obserwuje Twój lot i czuwa nad Twoim bezpieczeństwem. W razie pojawienia się jakichkolwiek trudności, obserwator od razu reaguje i pomaga Ci przyjąć odpowiednią pozycję. Jeśli zaś komuś zdarza się wpaść w panikę i całkowicie stracić kontrolę nad swoim ciałem, operator jest gotowy zmniejszyć siłę wiatru lub stopniowo go wyłączyć.

Jak przebiega lot w tunelu aerodynamicznym?

Przede wszystkim, aby skorzystać z tej rozrywki, trzeba najpierw zarezerwować termin. Na lot należy przyjść 30 minut wcześniej. Najpierw jesteśmy zobowiązani wypełnić oświadczenie o stanie zdrowia oraz zapoznać się z regulaminem. Następnie dobierany jest odpowiedni rozmiar kombinezonu oraz kask. Otrzymujemy też gogle i zatyczki do uszu.

W dalszej kolejności odbywamy krótkie szkolenie z instruktorem, który wyjaśni nam, jak zachowywać się w tunelu, a także pokaże niezbędne znaki służące do komunikacji w trakcie lotu. Do tunelu wchodzimy razem z instruktorem i wówczas zaczyna się cała zabawa.

Zdj. główne: Call Me Fred/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Po czym poznać, że jesteś pracoholikiem?
Po czym poznać, że jesteś pracoholikiem?
Pracoholizm jest podstępną i niebezpieczną chorobą. Sprawdź, jakie są objawy pracoholizmu i jak sobie z nim radzić.
Jak można nadać paczkę?
Jak można nadać paczkę?
W dzisiejszych czasach kurierzy to wybawiciele, którzy niezależnie od pory roku, godziny i pogody ułatwiają nam codzienność swoją ciężką pracą. Jakie są sposoby na szybkie i sprawne nadanie paczki?
Zrozumienie procesu licytacji dzieł sztuki na przykładzie twórczości Stanisława Mazusia, Wojciecha Siudmaka i Haliny Wrzeszczyńskiej
Zrozumienie procesu licytacji dzieł sztuki na przykładzie twórczości Stanisława Mazusia, Wojciecha Siudmaka i Haliny Wrzeszczyńskiej
Zanurz się w fascynujący świat licytacji sztuki. Poznaj szczegóły procesu na przykładzie prac Mazusia, Siudmaka i Wrzeszczyńskiej.
Ostatnie wpisy
Polecamy