Polska himalaistka ewakuowana z drogi na K2

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Wczoraj Magdalena Gorzkowska podjęła próbę wejścia na jedną z najtrudniejszych gór świata, jednak ze względu na problemy zdrowotne musiała zrezygnować ze wspinaczki.

Kobieta postanowiła wykorzystać okno pogodowe i udać się w stronę szczytu. Podczas wspinaczki zaczął ją boleć brzuch i zaczęła wymiotować. Wraz z wysokością sytuacja znacznie się pogarszała, a dodatkowo himalaistce zepsuła się latarka czołowa, co oznaczało, że przepinanie sprzętu robiła po omacku. Magdalenie Gorzkowskiej wraz z towarzyszącym jej reporterem Oswaldem Rodrigo Pereirą udało się dotrzeć do obozu C1, skąd dzisiaj rano została ewakuowana helikopterem do Skardu.

Magdalena Gorzkowska

Polska himalaistka miała szansę zostać pierwszą kobietą w historii, której zimą udało się zdobyć szczyt K2. Do niedawna góra pozostawała niezdobyta w czasie zimowego sezonu, jednak ta sztuka udała się w połowie stycznia grupie nepalskich szerpów. Magdalena Gorzkowska była reprezentantką Polski w lekkoatletyce podczas letnich Igrzysk Olimpijskich w Londynie w 2012, a po zakończeniu kariery sportowej zajęła się alpinizmem. Kobiecie udało się wejść na szczyt Mount Everest jako najmłodszej Polce w historii, miała wówczas 26 lat.

Fot. Svy123/Wikimedia Commons/CC BY 3.0

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Kiedy kibic staje się analitykiem, czyli o współczesnych fanach futbolu
Kiedy kibic staje się analitykiem, czyli o współczesnych fanach futbolu
Poznaj nowoczesne rozwiązania, z których korzystają fani piłki nożnej.
Jak wybrać idealną rurkę do picia yerba mate: poradnik dla początkujących
Jak wybrać idealną rurkę do picia yerba mate: poradnik dla początkujących
Poznaj sekret idealnej rurki do picia yerba mate. Przechodź przez proces wyboru, biorąc pod uwagę materiał, wielkość i formę. Przydatne wskazówki dla początkujących miłośników mate!
Na co trzeba uważać, gdy wybieramy drzwi do domu i mieszkania?
Na co trzeba uważać, gdy wybieramy drzwi do domu i mieszkania?
W jaki sposób wybierać drzwi do mieszkań i domów? Sprawdź, z jakiego materiału powinny być wykonane drzwi zewnętrzne oraz jak zaplanować drzwi wewnętrzne – oraz dlaczego ich rodzaj i sposób otwierania się jest tak istotny.
Idealny szampon dla mężczyzny – jaki wybrać?
Idealny szampon dla mężczyzny – jaki wybrać?
Marzysz o pięknych, zdrowych włosach? Zastanawiasz się, jak o nie zadbać? Dowiedz się, jaki szampon dla mężczyzny wybrać.
Ostatnie wpisy
Polecamy