Polska himalaistka ewakuowana z drogi na K2

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Wczoraj Magdalena Gorzkowska podjęła próbę wejścia na jedną z najtrudniejszych gór świata, jednak ze względu na problemy zdrowotne musiała zrezygnować ze wspinaczki.

Kobieta postanowiła wykorzystać okno pogodowe i udać się w stronę szczytu. Podczas wspinaczki zaczął ją boleć brzuch i zaczęła wymiotować. Wraz z wysokością sytuacja znacznie się pogarszała, a dodatkowo himalaistce zepsuła się latarka czołowa, co oznaczało, że przepinanie sprzętu robiła po omacku. Magdalenie Gorzkowskiej wraz z towarzyszącym jej reporterem Oswaldem Rodrigo Pereirą udało się dotrzeć do obozu C1, skąd dzisiaj rano została ewakuowana helikopterem do Skardu.

Magdalena Gorzkowska

Polska himalaistka miała szansę zostać pierwszą kobietą w historii, której zimą udało się zdobyć szczyt K2. Do niedawna góra pozostawała niezdobyta w czasie zimowego sezonu, jednak ta sztuka udała się w połowie stycznia grupie nepalskich szerpów. Magdalena Gorzkowska była reprezentantką Polski w lekkoatletyce podczas letnich Igrzysk Olimpijskich w Londynie w 2012, a po zakończeniu kariery sportowej zajęła się alpinizmem. Kobiecie udało się wejść na szczyt Mount Everest jako najmłodszej Polce w historii, miała wówczas 26 lat.

Fot. Svy123/Wikimedia Commons/CC BY 3.0

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Kiedy kibic staje się analitykiem, czyli o współczesnych fanach futbolu
Kiedy kibic staje się analitykiem, czyli o współczesnych fanach futbolu
Poznaj nowoczesne rozwiązania, z których korzystają fani piłki nożnej.
Vistula Move – nowa linia dla aktywnych
Vistula Move – nowa linia dla aktywnych
Na co dzień cenisz sobie wygodę i komfort? Poznaj nową linię odzieży sportowej od marki Vistula.
Jak przyrządzić szybki koktajl proteinowy? Najlepsze pomysły
Jak przyrządzić szybki koktajl proteinowy? Najlepsze pomysły
Przepyszne propozycje na szybkie koktajle proteinowe, czyli jak łatwo uzupełnić białko w diecie. Sprawdź proste sposoby na białkowy napój w 5 minut.
Jak chronić dziecko przed wakacyjnym upałem?
Jak chronić dziecko przed wakacyjnym upałem?
Ciepłe miesiące mogą przynieść ze sobą nie tylko promienie słońca, ale także skrajne temperatury, które mogą być niebezpieczne, zwłaszcza dla najmłodszych.
Ostatnie wpisy
Polecamy