Artykuł sponsorowany
Na pewno przynajmniej raz w życiu usłyszałeś, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Lojalny, bezinteresowny, pełen bezwarunkowej miłości. Tymi i wieloma innymi słowami można określić czworonożnego kompana człowieka. Czy oznacza to, że możemy po prostu czerpać z tej bezinteresowności? Warto dać również coś od siebie! By właściwie zadbać o swojego psa, należy wiedzieć kilka rzeczy. Jakich?
Podstawowa potrzeba każdego żywego organizmu – jedzenie. Nasi czworonożni przyjaciele na pewno wielokrotnie z apetytem patrzą, gdy jesz obiad, tylko czekając, aż spadnie co smakowitszy kąsek. Jednak czy podobne podejście do zwierząt jest dobre? Karmienie swojego psa tym, co zostaje z obiadu, nie przyniesie mu nic dobrego. Nasza dieta, a dieta psów znacząco się różni.
Co jest istotne w psiej diecie?
Przede wszystkim mięso. To najważniejszy składnik, którego zawartość powinna zdecydowanie być największa. Mięso dla psa musi być dobrej jakości, inaczej nie będzie zapewniać mu odpowiednich składników odżywczych. Kiedy wybierasz psią karmę, zwróć uwagę na to, jak prezentuje się skład procentowy poszczególnych składników. Jeżeli mięso znajduje się na pierwszym miejscu i jest go 50% lub więcej – karmę można uznać za wysokojakościową. Oprócz mięsa w karmach znajdują się również inne produkty. Dokładnie przeanalizuj dalszy skład. Obecność zbóż od razu skreśla daną karmę. Psy nie potrzebują do prawidłowego funkcjonowania żadnego rodzaju zbóż; nieważne, czy będzie to pszenica, kukurydza czy ryż. Co zostaje nam, jeśli wykreślimy zboża? Warzywa i owoce! Szukaj więc w składzie karmy ziemniaków, marchewki, dyni, ale także jabłek czy gruszek. Na koniec zwróć uwagę na to, co jeszcze oferuje producent. Witaminy i mikroelementy to częsty dodatek do karm. Odpowiednie karmy znajdziesz na johndog.pl.
Jeżeli chcesz karmić psa w najlepszy możliwy sposób, psi dietetycy polecają BARFa. Na czym to polega? Jest to sposób karmienia surowym mięsem. Z racji tego, że samo surowe mięso nie zaspokoi wszystkich potrzeb Twojego zwierzaka, dokupuje się odpowiednie składniki i wylicza ich ilość na podstawie wagi Twojego psa. W ten sposób otrzymujesz najbardziej zoptymalizowaną i zindywidualizowaną dietę.
ZOBACZ TEŻ: Największe zwierzęta świata – znasz je?
Niezależnie od tego, czy masz ogród, czy nie, spacery z psem Cię nie ominą, jeśli chcesz zadbać o jego rozwój i dobre samopoczucie. Każdy czworonożny przyjaciel powinien przynajmniej trzy razy dziennie wybrać się na spacer – nie ma znaczenia, czy masz psa dużego, czy małego, rasowego czy mieszańca. Zagwarantuj swojemu psu przynajmniej jeden półgodzinny lub godzinny dłuższy spacer. Pozwoli mu to rozprostować nogi, wyszaleć się i sprawdzić stan okolicy. Pamiętaj również o tym, że jeśli Twój pies to dopiero szczeniak, wychowując go, nie będziesz w stanie ustalić, kiedy ma wychodzić – to on Cię o tym poinformuje. Chcąc nauczyć psa zachowywania czystości, musisz się do tego dostosować. Zwróć uwagę na rasę swojego psa. Jak można się domyślić, większe psy będą potrzebować dłuższych, bardziej intensywnych spacerów, bo później się męczą. Do takich raz zaliczany jest między innymi wyżeł, owczarek niemiecki, husky czy dalmatyńczyk.
Temat spaceru nasuwa od razu inne skojarzenia – czystość. Podczas codziennego hasania w trawie, Twój pies nie tylko może się ubrudzić błotem, ale również odchodami innych zwierząt. Im bardziej intensywne zapachowo doznania, tym bardziej ciągnie tam psa. Pamiętaj więc o tym, by regularnie dbać o pielęgnację Twojego psa. Myj go specjalnie przeznaczonymi do tego środkami. Nie zapominaj również o kwestii przycinania pazurów, czy sprawdzania uszu. Szczególnie letnią porą po każdym dłuższym spacerze dokładnie przejrzyj swojego pupila. Pomimo używania obroży przeciwkleszczowych i szamponów, wciąż może okazać się, że Twój pies złapał kleszcze. W takiej sytuacji nie wahaj się – jeśli nigdy wcześniej nie miałeś styczności z kleszczami, od razu jedź do weterynarza!
Zdjęcie główne: Zen Chung/Pexels