Na co trzeba uważać, gdy wybieramy drzwi do domu i mieszkania?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Drzwi to niezwykle istotny, mimo że przez niektórych pomijany, element aranżacji. Ich rola nie ogranicza się wyłącznie do oddzielania od siebie kolejnych pomieszczeń – drzwi zewnętrzne odpowiadają również za bezpieczeństwo domowników i często stanowią barierę dla uciekającego ciepła, a drzwi wewnętrzne mają niebagatelny wpływ na estetyczny odbiór wystroju wnętrz.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie drzwi zewnętrznych?

Drzwi zewnętrzne mają za zadanie chronić dom lub mieszkanie przed nieproszonymi gośćmi, włamywaczami, a także – szczególnie w przypadku domów – przed warunkami atmosferycznymi. Jasne powinno więc być, że materiał, z którego zostaną wykonane, a także sam sposób produkcji musi znajdować się na najwyższym poziomie. Wszystko po to, aby drzwi zewnętrzne były zapewniały najwyższy możliwy poziom bezpieczeństwa. Jaki więc materiał sprawdzi się najlepiej w przypadku drzwi zewnętrznych? Bardzo popularne jest drewno, niestety ma ono kilka wad – wymaga impregnacji przed wpływem wilgoci i nie zwiększa swoich wymiarów pod wpływem wysokiej temperatury. Jeżeli jednak jesteś fanem tradycyjnych i estetycznych rozwiązań, z pewnością warto rozważyć drewniane drzwi zewnętrzne. 

Alternatywą może być natomiast stal. Również takie drzwi należy zabezpieczyć przed wilgocią (za pomocą środka antykorozyjnego). Drzwi zewnętrzne stalowe będą się charakteryzować niezwykle wysoką wytrzymałością, a także odpornością na uszkodzenia. Z tego powodu zapewniają lepszą ochronę przed potencjalnymi włamaniami, w porównaniu do drzwi drewnianych. Jeszcze inną opcją są drzwi aluminiowe – odporne na wpływ czynników atmosferycznych i uszkodzenia mechaniczne. Taki model z pewnością świetnie sprawdzi się w aranżacji nowoczesnej, a ich dodatkowym atutem będzie skuteczne pochłanianie dźwięków.

Drzwi wewnętrzne – komfort i funkcjonalność

Drzwi wewnątrz mieszkania nie muszą być tak odporne, jak drzwi zewnętrzne – mają bowiem o wiele mniejszą styczność z niesprzyjającymi czynnikami atmosferycznymi, nie muszą także chronić przed włamaniem czy wtargnięciem niepowołanych osób. Mogłoby się wydawać, że pełnią rolę czysto estetyczną, ale tak nie jest – one również mają swój udział w zapewnianiu Ci bezpieczeństwa. Na przykład, ogromne znaczenie ma kierunek otwierania się drzwi w przypadku pomieszczeń takich jak kotłownia, łazienki, toalety. Takie drzwi muszą otwierać się na zewnątrz lub być przesuwane albo harmonijkowe. W pozostałych pomieszczeniach zarówno rodzaj drzwi, jak i kierunek ich otwierania się, jest dowolny – dlatego Twoja wola jest bardzo ważna. Musisz w taki sposób zaplanować rozmieszczenie i specyfikację drzwi do kolejnych pomieszczeń, by finalny efekt był jak najbardziej funkcjonalny. Chodzi o to, by nic nie utrudniało Ci poruszania się po domu lub mieszkaniu. Zwróć więc przede wszystkim uwagę, czy poszczególne drzwi nie uderzają o siebie i nie tamują korytarza. Popularnym rozwiązaniem na małej przestrzeni jest postawienie na drzwi otwierające się do pomieszczeń (poza wymienionymi wyżej, które muszą otwierać się na zewnątrz) lub drzwi przesuwane albo harmonijkowe.

Fot.: Arek Socha/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać odpowiednie urządzenia do naszej kuchni gastronomicznej?
Jak wybrać odpowiednie urządzenia do naszej kuchni gastronomicznej?
Myślisz o otworzeniu kuchni gastronomicznej? Sprawdź poradnik jak wybrać najbardziej odpowiednie urządzenia, które optymalizują Twoje gotowanie i poprawią efektywność.
Gry na xboxa, w które warto zainwestować
Gry na xboxa, w które warto zainwestować
Kupno Xboxa to dopiero początek. Przed Tobą rzecz najtrudniejsza: zakup godnych uwagi gier. Jeśli zastanawiasz się, w co warto zainwestować, służymy pomocą!
Pływanie na desce sup we 2 osoby
Pływanie na desce sup we 2 osoby
Pływanie na desce SUP we dwie osoby to świetna zabawa i doskonały sposób na spędzenie czasu z przyjaciółmi lub rodziną na wodzie.
Ostatnie wpisy
Polecamy