Samochód z LPG – czy warto?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Użytkowanie auta na gaz może być kojarzone z oszczędnością, ale to tylko częściowa prawda. Przed założeniem instalacji powinniśmy rozważyć kwestię kosztów eksploatacji, ewentualnych napraw czy też ubezpieczenia. Liczy się nawet miejsce, którego przez instalacje będziemy mieć mniej. Czy warto mieć samochód na gaz? 

Zalety instalacji LPG

Liquiefied Petroleum Gas, czyli popularny LPG (płynny gaz naftowy), to wciąż popularny rodzaj paliwa, którego używa się do jazdy po polskich drogach. W naszym kraju autogaz jest często wybierany przez osoby, które posiadają auta z silnikami o dużej pojemności. Przede wszystkim dotyczy to samochodów starszych. Wśród najmłodszych jedynie kilka procent jest napędzanych w ten sposób. Jakie zalety mają instalacje LPG?

Samochód na gaz to niższe koszty paliwa  

Auta z instalacją LPG palą więcej, jednak sam autogaz jest tańszym paliwem. Pod tym kątem eksploatacja będzie więc tańsza do samochodów zasilanych benzyną czy nawet olejem napędowym. 

Samochody LPG – jakość instalacji

Warto zaznaczyć, że bardzo ważna jest jakość samej instalacji. Dobrze, żeby poszczególne elementy zostały dobrane tak, żeby mogły stosunkowo długo funkcjonować bez konieczności naprawy. Z reguły LPG trzeba w samochodzie założyć samemu, jednak warto to zrobić w serwisie cieszącym się dobrą opinią. 

LPG nie niszczy silnika

Opinie o tym są mocno przesadzone. Wyższa temperatura spalania może jednak doprowadzić do szybszego zużycia głowicy czy zaworów w przypadku niektórych jednostek napędowych. Najważniejsze est to, żeby jeździć na mieszance dobrej jakości. Dzięki takiemu postępowaniu zmniejszamy ryzyko dużych i częstych awarii.

Fot. Adobe Stock

Wady instalacji LPG. Auto szybciej się zużyje?

Co może nas odstraszyć od wyboru LPG jako paliwa w naszym samochodzie? 

Czym napędzać auto? Gaz jest droższy niż dawniej

Dawniej różnica pomiędzy zasilaniem samochodu LPG a benzyną czy olejem napędowym była znaczna. Obecnie nie da się powiedzieć, żeby autogaz prowadził do tak wielkich oszczędności. Dodatkowo trzeba tu doliczyć koszt wykonania samej instalacji. 

Potencjalne powstawanie awarii

Do instalacji LPG nie będą nas raczej namawiać sami mechanicy. Tutaj preferowane są jednostki benzynowe. Wiele zależy zarówno od silnika, jak i samej instalacji gazowej, ale repertuar usterek, na które się narażamy, jest dość bogaty. Co ciekawe, zwykle większym zaufaniem obdarzane są starsze instalacje niż te, które montuje się w nowych samochodach. Z pewnością będzie nas czekała częstsza wymiana świec lub przewodów zapłonowych. Kolejne elementy, które mogą się szybko zużyć, to filtr gazu lub pompa benzyny. 

Nie wszędzie zamontujemy LPG

Przede wszystkim w nowoczesnych modelach samochodów montaż instalacji gazowej staje się coraz bardziej skomplikowany. Problem stanowi między innymi bezpośredni wtrysk paliwa. Ominięcie trudności wymaga dość kosztownych przeróbek. Zwłaszcza w przypadku niektórych samochodów pochodzących z Azji współpraca silnika z LPG jest trudna lub nawet niemożliwa. W przypadku podjęcia takich prób szybko pojawiają się duże problemy z zaworami i głowicą. 

Zakaz wjazdu na parkingi podziemne

Trzeba też pamiętać, że wybór samochodu na autogaz będzie nas zmuszał do pewnych ograniczeń. Przykładem może być zakaz wjazdu na parkingi podziemne. Takie obostrzenie jest podyktowane możliwością powstania zagrożenia pożarowego.

LPG nie zawsze się sprawdza

Wprawdzie autogaz jest tanim źródłem zasilania samochodu, ale i w tym przypadku pojawiają się wyjątki. Dla kogo inwestycja w autogaz nie będzie się kalkulowała finansowo?  Odradza się ją osobom, które zamierzają użytkować samochód przez krótki czas – np. 2 lata. Drugim przykładem, gdzie pieniądze zainwestowane w instalację LPG mogą się nie wrócić, jest niski przebieg. Mowa tutaj o przypadkach, gdy jest to np. kilkaset kilometrów w ciągu miesiąca. Wówczas spokojnie można pozostać przy napędzie benzynowym.

Czy instalacja LPG ma więc więcej wad niż zalet? Wiele zależy od konkretnego kierowcy i jego wymagań. Nie przypadkiem zdania są tak podzielone i na każdego krytyka przypada duża liczba samochodów na autogaz, które jeżdżą po polskich drogach.    

Zdjęcie główne: phaisarnwong2517/Adobe Stock

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak parzyć kawę?
Jak parzyć kawę?
Kawa to napój, który towarzyszy nam od setek lat. Często jest ona nieodłącznym elementem naszego dnia oraz sprawia, że staje się on nieco lepszy. Dowiedz się, jak prawidłowo zaparzyć kawę, aby móc cieszyć się nią w pełni.
Jak dbać o tapicerkę w samochodzie?
Jak dbać o tapicerkę w samochodzie?
Odpowiednia pielęgnacja tapicerki samochodowej pomoże utrzymać ją w dobrym stanie na dłużej i tym samym ograniczyć niepotrzebne wydatki. Zobacz, jak dbać o tapicerkę w samochodzie.
Dlaczego warto rozwijać profil firmowy w social mediach?
Dlaczego warto rozwijać profil firmowy w social mediach?
W dzisiejszych czasach, kiedy większość ludzi spędza wiele godzin dziennie w internecie, obecność firmy w social mediach to obowiązkowy element strategii marketingowej. Rozwój profilu firmy w social mediach ma wiele zalet, które wpływają na rozwój biznesu oraz postrzeganie marki przez klientów.
Ostatnie wpisy
Polecamy