Jak często robić przegląd aut ciężarowych?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Każdy wie, że należy robić regularny przegląd serwisowy samochodu osobowego. Jednak, gdy jesteś właścicielem auta ciężarowego, także powinieneś pamiętać o jego przeglądzie. Zobacz, jak często go robić. 

Częstość badania technicznego samochodu ciężarowego

Ciebie, jako kierowcy samochodu ciężarowego, tak jak kierowców samochodów osobowych, obowiązują regularne badania stanu technicznego pojazdu. Musisz je wykonać najpóźniej w dniu wskazanym w dowodzie rejestracyjnym. Ich częstotliwość jednak zależy od całkowitej dopuszczalnej masy pojazdu. Zobacz, co jeszcze musisz wiedzieć o serwisowaniu tego rodzaju aut:

  • Przed upływem 3 lat od dnia pierwszej rejestracji pojazdu musisz przeprowadzić pierwsze badania techniczne samochodu ciężarowego. 
  • Okresowe badania techniczne pojazdu o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony musisz przeprowadzać co roku. 
  • Okresowe badanie techniczne autobusu wykonuje się przed upływem roku od dnia pierwszej rejestracji, a później co 6 miesięcy.
  • Co roku musisz udać się na przegląd ciężarówką, która została wyposażona w instalację LPG. Nie będzie to zależne od tego, czy pojazd jest nowy, czy używany.

Przy takiej kontroli warto także wymienić części samochodów ciężarowych. Znajdziesz je na przykład na stronie https://autos.com.pl.  

Gdzie przeprowadzić badanie techniczne samochodu?

Badania techniczne pojazdów przeprowadzane są na stacjach kontroli pojazdów. Muszą one mieć odpowiednie uprawnienia i dzielą się na dwa typy:

  • okręgowa stacja kontroli pojazdów — tutaj przeprowadzisz okresowe i dodatkowe badania techniczne wszystkich pojazdów, zarówno tych ciężarowych powyżej 3,5 tony, jak i osobowych;
  • podstawowa stacja kontroli pojazdów — wykonuje okresowe i dodatkowe badania techniczne samochodów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony.

Na podstawowej stacji kontroli pojazdów nie mogą zostać przeprowadzone badania techniczne pojazdów ciężarowych, ponieważ wymagają one nieco odmiennego sprzętu, dlatego przeprowadzisz je tylko i wyłącznie w okręgowej stacji kontroli.

Dlaczego warto mieć ważne badania okresowe samochodu ciężarowego?

Pamiętaj, że pojazdy ciężarowe i użytkowe bez ważnego badania technicznego nie mogą być uczestnikami ruchu drogowego. Brak takiego badania może sprawić wiele kłopotów. Samochody ciężarowe przewożą różne towary, dlatego brak ważnego przeglądu technicznego uniemożliwi pracę i narazi firmę na duże straty finansowe. Co więcej, jego brak może grozić automatycznym wygaśnięciem polis OC i AC, dlatego zawsze pamiętaj, aby wykonywać je regularnie. 

Fot.: Gabriel Santos/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Kiedy kibic staje się analitykiem, czyli o współczesnych fanach futbolu
Kiedy kibic staje się analitykiem, czyli o współczesnych fanach futbolu
Poznaj nowoczesne rozwiązania, z których korzystają fani piłki nożnej.
Skanowanie wewnątrzustne – gipsowe modele uzębienia odchodzą do lamusa
Skanowanie wewnątrzustne – gipsowe modele uzębienia odchodzą do lamusa
Skaner wewnątrzustny to jedno z narzędzi wykorzystywanych w stomatologii cyfrowej, najnowocześniejszej dziedzinie stomatologii.
Seriale, które powienien obejrzeć każdy mężczyzna
Seriale, które powienien obejrzeć każdy mężczyzna
Zarówno na HBO, jak i na platformie Netflix co sezon pojawiają się bardzo dobre seriale. Każdy facet powinien choć raz zobaczyć takie tytuły jak: The Walking Dead, Dexter, Tabu, czy Breaking Bad.
N-acetylocysteina (NAC): Właściwości, zastosowanie i korzyści dla zdrowia
N-acetylocysteina (NAC): Właściwości, zastosowanie i korzyści dla zdrowia
N-acetylocysteina (NAC): Właściwości, zastosowanie i korzyści dla zdrowia - pełen przewodnik po tym cennym związku chemicznym.
Ostatnie wpisy
Polecamy