Jak często robić przegląd aut ciężarowych?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Każdy wie, że należy robić regularny przegląd serwisowy samochodu osobowego. Jednak, gdy jesteś właścicielem auta ciężarowego, także powinieneś pamiętać o jego przeglądzie. Zobacz, jak często go robić. 

Częstość badania technicznego samochodu ciężarowego

Ciebie, jako kierowcy samochodu ciężarowego, tak jak kierowców samochodów osobowych, obowiązują regularne badania stanu technicznego pojazdu. Musisz je wykonać najpóźniej w dniu wskazanym w dowodzie rejestracyjnym. Ich częstotliwość jednak zależy od całkowitej dopuszczalnej masy pojazdu. Zobacz, co jeszcze musisz wiedzieć o serwisowaniu tego rodzaju aut:

  • Przed upływem 3 lat od dnia pierwszej rejestracji pojazdu musisz przeprowadzić pierwsze badania techniczne samochodu ciężarowego. 
  • Okresowe badania techniczne pojazdu o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony musisz przeprowadzać co roku. 
  • Okresowe badanie techniczne autobusu wykonuje się przed upływem roku od dnia pierwszej rejestracji, a później co 6 miesięcy.
  • Co roku musisz udać się na przegląd ciężarówką, która została wyposażona w instalację LPG. Nie będzie to zależne od tego, czy pojazd jest nowy, czy używany.

Przy takiej kontroli warto także wymienić części samochodów ciężarowych. Znajdziesz je na przykład na stronie https://autos.com.pl.  

Gdzie przeprowadzić badanie techniczne samochodu?

Badania techniczne pojazdów przeprowadzane są na stacjach kontroli pojazdów. Muszą one mieć odpowiednie uprawnienia i dzielą się na dwa typy:

  • okręgowa stacja kontroli pojazdów — tutaj przeprowadzisz okresowe i dodatkowe badania techniczne wszystkich pojazdów, zarówno tych ciężarowych powyżej 3,5 tony, jak i osobowych;
  • podstawowa stacja kontroli pojazdów — wykonuje okresowe i dodatkowe badania techniczne samochodów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony.

Na podstawowej stacji kontroli pojazdów nie mogą zostać przeprowadzone badania techniczne pojazdów ciężarowych, ponieważ wymagają one nieco odmiennego sprzętu, dlatego przeprowadzisz je tylko i wyłącznie w okręgowej stacji kontroli.

Dlaczego warto mieć ważne badania okresowe samochodu ciężarowego?

Pamiętaj, że pojazdy ciężarowe i użytkowe bez ważnego badania technicznego nie mogą być uczestnikami ruchu drogowego. Brak takiego badania może sprawić wiele kłopotów. Samochody ciężarowe przewożą różne towary, dlatego brak ważnego przeglądu technicznego uniemożliwi pracę i narazi firmę na duże straty finansowe. Co więcej, jego brak może grozić automatycznym wygaśnięciem polis OC i AC, dlatego zawsze pamiętaj, aby wykonywać je regularnie. 

Fot.: Gabriel Santos/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Przed Tobą wakacyjny roadtrip? Sprawdź, jak odpowiednio przygotować auto
Przed Tobą wakacyjny roadtrip? Sprawdź, jak odpowiednio przygotować auto
Szykujesz się na wakacyjną wycieczkę samochodową? Podpowiemy, jak się do niej przygotować.
Terapia orthokine – jakie ma zalety?
Terapia orthokine – jakie ma zalety?
Metoda ta opiera się na wykorzystaniu naturalnych zasobów organizmu, a jej głównym celem jest stymulowanie procesów regeneracyjnych i leczenie różnych schorzeń.
Męska marynarka – jaką wybrać?
Męska marynarka – jaką wybrać?
Jak wybrać męską marynarkę? Na te rzeczy trzeba zwrócić uwagę!
Ostatnie wpisy
Polecamy