Tradycyjny węglowy, ale też elektryczny lub gazowy – wybór jest szeroki. Jaki grill ogrodowy będzie najlepiej dopasowany do naszych potrzeb?
Problem polega na tym, że każda z wymienionych opcji posiada pewne zalety i wady. Niewątpliwie najbardziej powszechne są urządzenia na węgiel drzewny, ale czy duże zadymienie i trudności w rozpalaniu nie są powodami do pomyślenia o dwóch pozostałych?
Tak postawione pytanie może doczekać się szybkiej odpowiedzi: grill ogrodowy węglowy to przede wszystkim opcja dla tradycjonalistów. Osób, które nie wyobrażają sobie biesiady przy grillu bez dymu i długotrwałego rozpalania, jest całkiem dużo.
Przede wszystkim takie urządzenia mogą być dość tanie. W sezonie grillowym można nabyć budżetowy egzemplarz już za kilkadziesiąt złotych w marketowej promocji. Oczywiście jakość materiałów będzie dyskusyjna i taki sprzęt szybciej się zużyje, ale przy okazjonalnym grillowaniu może się dobrze sprawdzić. Dodatkowo jego obsługa jest banalnie prosta; nie ma też odwiecznych kontrowersji, jak np. w przypadku grilli gazowych, że spalany materiał pozostawi ślad w przygotowywanych daniach.
Grill taki z pewnością nie jest urządzeniem sprzyjającym ekologii. Dodatkowo emituje duże ilości dymu. Nie można więc grillować na nim np. na balkonie lub w ciasnej zabudowie. Potrzeba wreszcie dość dużo czasu, nim palenisko nabierze odpowiedniej temperatury. Nie tylko trzeba wówczas je obserwować, ale też traci się wiele czasu na rozpalanie.
Jednocześnie marnuje się cenny węgiel drzewny. Przyczynia się to do tego, że grillowanie na węglu jest stosunkowo drogie z uwagi na pokaźne koszty eksploatacji takiego urządzenia.
Jakie zalety i wady posiada grill elektryczny ogrodowy? Podstawową wadą takiego urządzenia jest to, że wymaga podpięcia do prądu. Zabranie go ze sobą na biwak tam, gdzie nie ma elektryczności, może być więc bezcelowe lub problematyczne. Za grill ogrodowy elektryczny więcej też zapłacimy.
Te dwie podstawowe wady grill elektryczny może jednak w świetny sposób zrekompensować. Przede wszystkim dania z niego smakują tak dobrze, jak z urządzenia opalanego węglem drzewnym. Nie towarzyszy mu jednak wydzielanie kłopotliwego dymu. Można więc urządzić wokół niego biesiadę na tarasie lub obszernym balkonie. Dodatkowo samo zapalanie nie będzie już problemem tak, jak ma to miejsce w przypadku grilla tradycyjnego. Dla kogo będzie świetnym wyborem? Spodoba się przede wszystkim nowoczesnym osobom, które cenią sobie wygodę i funkcjonalność
Poważnym rywalem dla urządzeń elektrycznych będzie grill ogrodowy gazowy. Również w tym przypadku możliwe jest grillowanie na balkonie lub tarasie. Przewaga urządzeń zasilanych butlą z gazem polega na tym, że są jednak bardziej mobilne od tych, które czerpią energię elektryczną.
Często wyposażane są też w systemy, które ułatwiają czyszczenie. Nie będzie już więc problemu z szorowaniem rusztu i paleniska, który stale towarzyszył użytkowaniu grilla opalanego węglem drzewnym. Chociaż samo urządzenie jest dość drogie, to zaoszczędzimy na jego eksploatacji. Idealna opcja dla osób, którym zdarza się grillować częściej.
Fot. New Africa/Adobe Stock