Chcesz zacząć przygodę ze ścianką wspinaczkową? Sprawdź, jak się do tego zabrać

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Niektóre rodzaje sportu wymagają strategicznego myślenia i wcale nie mówimy tu o szachach. Wspinaczka to rodzaj sportu wymagający od trenującego nie tylko tężyzny fizycznej, ale też rozumienia techniki opartej na wiedzy z zakresu fizyki i mechaniki. Brzmi skomplikowanie? Wcale nie. Spróbuj swoich sił na najbliższej ściance wspinaczkowej!

Mało jedz i pij dużo wody

Zapamiętaj to sobie: jeść możesz na dwie godziny przed treningiem, ale nie później. Pełny żołądek to najgorsza rzecz, jaką możesz sobie zafundować przed zajęciami. Natomiast wody sobie nie odmawiaj. Wypij od 1,5 do 2 litrów wody przed rozpoczęciem zajęć. Wspinaczka powoduje odwodnienie ścięgien i stawów, co zwiększa ryzyko kontuzji. Właściwe nawodnienie pomoże Ci jej uniknąć.

Rozciągaj się

Każdy trening wspinaczkowy musi być poprzedzony stretchingiem, bo gdy zaczynasz się wspinać, stawy i ścięgna powinny być porządnie rozgrzane. Czas trwania rozgrzewki zależy od tego, ile czasu planujesz spędzić na ściance. Jeśli godzinę, rozciągaj się przed 20 minut, jeśli dwie godziny – 40 minut itd.

Zacznij od trasy 4A

Osoba początkująca ma problem ze zrozumieniem, jaką trasę wybrać na pierwsze treningi, dlatego że nie zna ich klasyfikacji. Najczęściej stosowana jest skala francuska, na której trasy są oznaczone numerami i literami: od 3A do 9B. Im wyższa cyfra, tym trudniejsza czeka Cię trasa. Na początek wystarczą Ci trasy o stopniu trudności 4, najlepiej 4A, choć – jeśli czujesz się na siłach – możesz też wypróbować 4B i 4C. Najważniejsze jest to, aby nie wspinać się zbyt wysoko, bo kamienie wspinaczkowe mogą się obracać, co nie jest bezpieczne dla osoby niedoświadczonej.

Skup się na rzeźbie ściany

Jeśli w przyszłości planujesz wspinać się po prawdziwych skałach, staraj się bardziej wykorzystywać naturalną rzeźbę ściany, czyli jej załamania. Co więcej, zdarza się, że naturalne krawędzie ścianki odgrywają kluczową rolę w pokonaniu trudniejszych odcinków trasy.

Nie zginaj łokci

To dość częsty błąd popełniany przez osoby rozpoczynające swoją przygodę ze ścianką wspinaczkową – zginanie łokci. Postaraj się nigdy tego nie robić, bo przy takim ułożeniu rąk całe obciążenie spoczywa na bicepsach, a to oznacza, że z każdym kolejnym ruchem będą opuszczać Cię siły. Zawodowcy nie zginają łokci w czasie wspinaczki. W tym właśnie tkwi sekret ich wyjątkowej wytrzymałości.

Optymalny dla osoby początkującej sposób wspinaczki to taki, który daje pełną swobodę i pozwala zaangażować wszystkie części ciała. Wyciągnij ręce, nogi zegnij w kolanie, a tors przyciśnij do ścianki. Ciężar ciała powinien przy tym spoczywać na stopach.

Przećwicz ułożenie stóp

Ułożenie stóp na kamieniach to jeden z ważniejszych elementów udanej wspinaczki. Stopy muszą być ułożone tak, żeby przy jakimkolwiek skręcie nie doszło do upadku. Zanim zaczniesz się wspinać, przećwicz ułożenie stóp: postaw je na kamieniach na samym dole i przejdź kilka tras w poprzek ścianki na minimalnej wysokości.

Uważaj na palce

Do najbardziej kontuzjogennych rodzajów chwytów należą tzw. łuczek i dziurki. Osoba początkująca powinna z nich w ogóle zrezygnować, gdyż niepotrzebnie obciążają kości nadgarstka. Jako osoba niedoświadczona stosuj chwyt, przy którym pracuje cała dłoń (tzw. klamrę).

Zdj. główne: Rahadiansyah/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Kiedy należy wykonać badanie wzroku?
Kiedy należy wykonać badanie wzroku?
Badanie wzroku - kiedy i dlaczego jest tak ważne? Dowiedz się, kiedy warto skonsultować się z optometrystą i jakie są sygnały wskazujące na konieczność badania wzroku.
Pończochy na żylaki – co to?
Pończochy na żylaki – co to?
Pończochy na żylaki - skuteczna ulga i poprawa krążenia w nogach. Czym są i jak działają?
Przyczyny i leczenie nietrzymania moczu
Przyczyny i leczenie nietrzymania moczu
Nietrzymanie moczu to poważny problem, który utrudnia codzienne funkcjonowanie. Z czego może wynikać?
Ostatnie wpisy
Polecamy