Rozstanie bywa trudne. Jak zakończyć związek z klasą?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Rozstania zawsze są trudne – również dla mężczyzny. Trzeba więc umieć zachować się w takiej sytuacji w zgodzie z własną wolą, bez złudnego dawania nadziei i odwlekania, ale także nie raniąc drugiej osoby. Jesteśmy jej winni szczerość, ale też dobre traktowanie – w końcu spędziliśmy z nią pewien etap naszego życia, w którym z pewnością były też miłe momenty. Oto kilka rad, które pomogą w tym trudnym czasie.

Rozstanie z klasą, czyli jakie? Czy można rozstać się w dobrych relacjach?

Warto zacząć od tego, że rozstanie nigdy nie jest komfortową chwilą w życiu dwojga ludzi, których jeszcze do niedawna bardzo wiele łączyło. Nie będzie więc miło i trzeba się na to przygotować. 

Rozstanie godne prawdziwego mężczyzny

Chodzi zwłaszcza o to, żeby rozstać się bez nerwów, kłótni i awantur. Nie ma potrzeby dawać upustu swoim emocjom w dziecinny sposób. Pary, które rozstały się w atmosferze wzajemnych oskarżeń i złości, bardzo często żałują tego, że właśnie w taki sposób zakończyła się ich relacja. Może się okazać, że nasza decyzja sprawi ból drugiej osobie, ale nie zwalnia nas to z obowiązku wykazania się empatią i zrozumienia jej trudnego położenia. 

Jakie sposoby rozstania są absolutnie wykluczone?

Żyjemy w czasach, gdy duża część relacji pomiędzy ludźmi nabiera bardzo dynamicznego charakteru. Także związki, czasami długotrwałe, zaczynają się np. dzięki pośrednictwu aplikacji randkowych. O ile jednak rozpoczęcie znajomości na jednej z nich nie jest niczym dziwnym czy złym, to kończenie związku w inny sposób niż osobiście jest fatalnym rozwiązaniem.

Dlaczego nie zrywa się poprzez SMS?

Z pewnością napisanie krótkiej informacji tekstowej jest łatwiejsze, niż stanięcie z kimś twarzą w twarz, jednak jesteśmy winni partnerce okazanie szacunku. Taki sposób zrywania jest go zaś całkowicie pozbawiony. Złym pomysłem jest również kończenie relacji przez telefon. W ten sposób można najwyżej przedstawić partnerce to, co skłania nas do poważnej rozmowy i przedstawić perspektywy dalszego pozostawania w związku. 

Psych2Go – 7 Signs of an Incompatible Relationship

Nie warto działać pod wpływem impulsu

Nawet wtedy, gdy podejmiemy już decyzję o konieczności odbycia poważnej rozmowy z partnerką, nie powinniśmy kierować się impulsem. Warto odczekać nieco czasu pomiędzy umówieniem się a samym spotkaniem. Będzie to okres na ponowne przemyślenie tego, czy jest się absolutnie pewnym swojego stanowiska.

Schemat rozmowy

Zerwanie z partnerką przyjdzie łatwiej, jeśli wcześniej przygotujemy sobie pewien schemat rozmowy. Dobrze znamy osobę, z którą przyjdzie nam rozmawiać i możemy się spodziewać tego, jak zareaguje. Dodatkowo jesteśmy jej winni przynajmniej pobieżne wyjaśnienie swojego stanowiska. O ile sama o to poprosi – powinniśmy być gotowi do przedstawienia swojej wizji tego, co sprawiło, że związek się rozpadł.

Nie trzeba przedłużać

Empatii nie należy mylić z byciem nieszczerym. Jeśli więc jesteśmy pewni, że relacja nie ma żadnej przyszłości, to musimy to jasno powiedzieć. Stwierdzenia w rodzaju “nie jestem gotowy do związku” lub “w tym momencie nic z tego nie będzie”, są nieuczciwe, bo dają drugiej stronie fałszywą nadzieję. Lepsza jest gorzka prawda, która sprawi ból, ale z której będzie się łatwiej pozbierać po to, by znowu być zdolnym do stworzenia szczęśliwego związku. 

Właściwy dobór miejsca i czasu

Rozmowa, w której trakcie chcemy zakończyć związek, nie musi być długa. Trzeba jednak zadbać o to, żeby odbywała się we właściwym miejscu i czasie. Okoliczności muszą dawać możliwość swobodnej rozmowy. Nie może być też tak, że nie pozostawiamy komuś czasu na reakcję, trafiając na niego przelotem. 

Asertywność jest bardzo ważna

Równie dobrze możemy się stać obiektem szantażu. Zdarza się, że ludzie są w stanie nawet groźbami bronić się przed zerwaniem. Taką osobę trzeba uspokajać i troszczyć się o nią w razie konieczności, ale nie może mieć to wpływu na ostateczną decyzję. Ta powinna się opierać wyłącznie na zgodzie z własnym sumieniem.

Fot. Vera Arsic/Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać statuetkę w ramach nagrody, na specjalne okoliczności i wydarzenia?
Jak wybrać statuetkę w ramach nagrody, na specjalne okoliczności i wydarzenia?
Poznaj sekrety wyboru doskonałej statuetki na uroczyste okazje. Dowiedz się, jak dopasować jej styl, wielkość i materiał do specyfiki wydarzenia.
Zrozumieć ból stawów: przyczyny, objawy i nowoczesne metody leczenia
Zrozumieć ból stawów: przyczyny, objawy i nowoczesne metody leczenia
Twoje stawy cię dokuczają? Odkryj główne przyczyny dolegliwości stawowych, przeczytaj o najbardziej typowych symptomach oraz zapoznaj się z najnowszymi strategiami leczenia.
Badanie Holtera? Co to jest i w jakim celu je wykonujemy?
Badanie Holtera? Co to jest i w jakim celu je wykonujemy?
Badanie Holtera jest cennym narzędziem wykorzystywanym we współczesnej medycynie. Pozwala na monitorowanie pracy serca przez dłuższy czas niż w przypadku wykonania badania EKG w spoczynku.
Ostatnie wpisy
Polecamy