Artykuł sponsorowany
Pchły to niezwykle uciążliwe pasożyty zewnętrzne, które atakują i okrutnie gryzą zwierzaki domowe. Niestety, kiedy futrzak złapie już pchły, często trudno się ich pozbyć, ponieważ zalęgają się nie tylko na ciele zwierzęcia, lecz także w tekstyliach, takich jak legowiska, koce i dywany, a nawet na ludziach. Co zrobić, kiedy kot złapie pchły, jak temu zapobiegać i w jaki sposób skutecznie pozbyć się pasożytów? Podpowiadamy!
O wiele lepiej jest zapobiegać niż leczyć, dlatego pierwszym krokiem każdego odpowiedzialnego opiekuna kota jest zabezpieczenie go przed pasożytami zewnętrznymi. Jeśli decydujesz się na to, by wyprowadzać swojego kota na dwór, musisz zadbać o to, by pchły i kleszcze omijały Twojego zwierzaka szerokim łukiem. Dla kotów najlepszym rozwiązaniem są krople lub spraye na pasożyty zewnętrzne. Są one bezpieczne dla zwierzęcia, łatwo dostępne i dość tanie. Tego typu preparaty możesz kupić na przykład w sklepie https://zoona.pl/. Bez odpowiednich szczepień oraz środków odstraszających owady kot nie powinien opuszczać domu, ponieważ może nabawić się bardzo ciężkich w przebiegu i trudnych do wyleczenia chorób.
Jeśli weterynarz zaleci taką formę leczenia, należy zapchlonego kota wykąpać w specjalnym, owadobójczym szamponie. Taki środek możesz kupić w gabinecie weterynaryjnym, ale powinien mieć go w swojej ofercie również dobrze wyposażony sklep zoologiczny online. Takie lecznicze kąpiele trzeba zazwyczaj powtórzyć kilkakrotnie, nawet po zakończeniu inwazji, by pozbyć się pcheł w innych stadiach rozwoju, które mogły być odporne na zawarty w szamponie środek. Poza ścisłymi zaleceniami lekarza weterynarii nie należy kąpać kotów, zwłaszcza tych niewychodzących, ponieważ może to poważnie zaburzyć pH skóry i doprowadzić do problemów oraz zmian chorobowych. Oprócz kąpieli możesz także wyczesywać futerko kota z intruzów, jednak uważaj, żeby żaden z nich nie przedostał się na wolność – od razu zgniataj pchły w chusteczce. Czesanie drobnym grzebieniem jest skutecznym sposobem na pozbycie się dużych ilości pcheł na raz, dzięki czemu łatwiej wybić pozostałą ilość szamponem.
W przypadku pcheł zawsze należy skontaktować się z lekarzem weterynarii. Zaleci on odpowiednie środki lub sam zaaplikuje stosowny lek. Leczenie może polegać na polaniu skóry między łopatkami kota specjalnym płynem lub podaniu zastrzyku z lekiem, który sprawia, że krew kota staje się na dłuższy okres toksyczna dla pcheł. Weterynarz oceni także powagę inwazji pcheł i zastosuje odpowiednią profilaktykę innych chorób oraz ewentualnego rozdrapywania skóry przez zwierzaka.
Kiedy Twój kot ma pchły, możesz mieć prawie całkowitą pewność, że są one nie tylko na jego sierści, lecz także w legowisku, kuwecie, drapaku, kanapie, Twoim łóżku i dywanie. Wszystkie tekstylia musisz regularnie i dokładnie prać w środkach chemicznych i wysokiej temperaturze, co najmniej 60, a najlepiej 90 stopni. Tylko w ten sposób pozbędziesz się skutecznie zarówno dorosłych pcheł, jak i ich jaj. Bez dbania o higienę i częstego prania, pchły będą stale powracać i problem nie wygaśnie, a będzie tylko eskalował. Na czas inwazji pasożytów dobrze jest maksymalnie ograniczyć kontakt z chorym kotem, by pchły miały jak najmniej okazji, by przedostać się na skórę człowieka. Po każdym kontakcie ze zwierzakiem dokładnie umyj ręce gorącą wodą z mydłem.
Zdjęcie główne: Pixabay/pexels.com