Jak stworzyć pierwsze akwarium?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Rybki w akwarium to piękna ozdoba każdego domu, a akwarystyka jest niezwykle wciągającym i satysfakcjonującym hobby. Stworzenie pierwszego akwarium nie jest wcale takie łatwe. Obecnie wiadomo już, że rybom do szczęścia nie wystarczy zimna woda z kranu i sucha karma. W jaki sposób stworzyć najlepsze warunki do życia dla rybek i jak zaaranżować pierwsze akwarium, by mogło być ozdobą? Poznaj nasze rady.  

Litraż akwarium   

Pierwszym pytaniem, jakie musisz sobie zadać, jest to, na jaki litraż akwarium możesz sobie pozwolić. Niektórzy dopasowują wielkość akwarium pod jego obsadę, inni obsadę do akwarium. Weź pod uwagę przede wszystkim swoje możliwości przestrzenne oraz finansowe. Im większe będzie akwarium, tym będzie droższe w zakupie i utrzymaniu, dlatego musi być to przemyślana decyzja. Dobrze zastanów się też nad tym, czy na pewno masz gdzie trzymać akwarium. Szklany pojemnik napełniony kilkudziesięcioma litrami wody, piaskiem, żwirkiem i żywymi rybami będzie ważył naprawdę sporo, dlatego musisz przemyśleć, czy planowana szafka czy półka utrzyma takie obciążenie. Wielu akwarystów nie poleca wcale na początek małych baniaków. Przy niewielkim litrażu dużo trudniej jest zachować stabilne parametry wody i jej temperaturę, a dodatkowo możliwości obsady są mocno ograniczone. Akwaria 54 ub nawet 112 litrów powinny być na początek optymalne. 

Wyposażenie akwarium   

Sam zbiornik nie wystarczy. Koniecznym wyposażeniem przy większości ryb akwariowych jest filtr i grzałka do wody. Wiele gatunków ryb wymaga także zabezpieczenia w postaci pokrywy na akwarium. Pompę z filtrem oraz grzałkę dobiera się do litrażu akwarium. Musisz wybrać sprzęt, który będzie w stanie spełniać swoją funkcję w danym litrażu. NA filtrach jest zazwyczaj zamieszczona informacja o tym, jaka jest maksymalna pojemność akwarium, w którym skuteczne będzie urządzenie. W kwestii grzałki przyjmuje się zasadę – 1W mocy na 1l wody w zbiorniku. 

Jeśli zamierzasz mieć w akwarium rośliny, co jest wysoce wskazane dla zdrowia ryb i parametrów wody, do ich wzrostu potrzebna będzie też lampa naświetlająca. Może być ona montowana w pokrywie akwarium albo osobno obok niej. Pełne wyposażenie do akwariów o większości popularnych litraży, w ofercie powinien posiadać sklep akwarystyczny. Czasem można je też znaleźć na dziale z akwarystyką w większych sklepach zoologicznych.  

Preparaty do akwarium   

Absolutną podstawą, jeśli chodzi o preparaty przy zakładaniu i prowadzeniu pierwszego akwarium, jest uzdatniacz do wody oraz płyn zawierający bakterie azotowe. Uzdatniacz niweluje w wodzie kranowej niebezpieczne substancje i nadaje jej optymalne pH. Z kolei bakterie azotowe dbają o czystość wody w akwarium, rozkładają niebezpieczne dla zdrowia ryb toksyny oraz zmniejszają zawartość amoniaku, który wytwarza się z ubocznych produktów przemiany materii mieszkańców akwarium. 

W nowym akwarium nie mogą od razu zamieszkać ryby. Najpierw przez kilka tygodni akwarium i filtr muszą dojrzewać, by bakterie azotowe namnożyły się odpowiednio i dobrze ustabilizowały parametry wody. Pełen cykl azotowy zajmuje około miesiąca i dopiero po tym czasie można do wody wpuścić pierwszych lokatorów. Pamiętaj o tym, by tworzyć obsadę akwarium nie na podstawie wyglądu ryb, ale biorąc pod uwagę przede wszystkim ich potrzeby gatunkowe. 

Zdjęcie główne: pexels.com/Mascha Hesselink

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jaki sprzęt fitness do domowej siłowni będzie najlepszy?
Jaki sprzęt fitness do domowej siłowni będzie najlepszy?
Czym jest fitness? Dlaczego warto urządzić siłownię w domu i jak to zrobić? Jaki sprzęt fitness przyda nam się jako wyposażenie domowej siłowni?
Pierwsze oznaki korozji na aucie – co należy zrobić?
Pierwsze oznaki korozji na aucie – co należy zrobić?
Zauważyłeś na aucie pierwsze oznaki korozji? Jeśli tak, musisz jak najszybciej podjąć kroki, które zapobiegną dalszemu rozprzestrzenieniu się rdzy! Co zrobić, by zatrzymać rozwój korozji? Przeczytaj!
Jakich błędów unikać, inwestując w firmę?
Jakich błędów unikać, inwestując w firmę?
Chcesz zainwestować w firmę? Zobacz, jakich błędów unikać, żeby ta decyzja przyniosła oczekiwane korzyści.
Ostatnie wpisy
Polecamy