Czym karmić dorosłe konie?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Dobry hodowca wie, czego potrzebują jego zwierzęta. Jeśli w swoim gospodarstwie rolnym masz konie, na pewno chcesz zadbać, by rozwijały się jak najlepiej. Może Ci w tym pomóc bogata, prawidłowo zbilansowana dieta oraz zrozumienie, jak działają organizmy Twoich podopiecznych. 

Fizjologia koni i problemy, które mogą z niej wynikać

Konie są znacznie większe niż ludzie i jako przeżuwacze w istotny sposób różnią się od człowieka budową przewodu pokarmowego. Hodowca nigdy nie powinien o tym zapominać, ponieważ te rozbieżności mogą przyczyniać się do zupełnie innych potrzeb i wymagań zwierząt. Na przykład długość i budowa przewodu pokarmowego koni sprawia, że żywność „wędruje” przez kolejne organy przez dwie albo trzy doby, zanim zostanie całkowicie przetrawiona i wydalona. Oznacza to, że zwierzę potrzebuje znacznie więcej czasu na przyswojenie wartości odżywczych i może okazać się, że efekty stosowania dodatkowych składników, takich jak suplementy dla koni, będą widoczne dopiero po kilkunastu, a nie kilku dniach. Konie, podobnie jak wszystkie zwierzęta, potrzebują w swojej diecie przede wszystkim racjonalnych ilości jakościowego jedzenia. Co to oznacza? Przekarmianie koni pokarmem, którego nie potrzebują, może prowadzić do zaburzeń żołądkowo-jelitowych. Na przykład, podawanie im zbyt dużych ilości zboża powoduje kolkę, nadmiar ziarna jest przesuwany do jelita grubego w celu trawienia, co powoduje wytwarzanie przez obecne tam bakterie dużych ilości gazu i kwasu, a to z kolei może prowadzić do dyskomfortu zwierzęcia i poważniejszych konsekwencji zdrowotnych, takich jak choroby przewlekłe.

Czego potrzebują konie w swojej diecie?

Dieta koni to nie jest prosta sprawa. Zwierzęta te posiadają delikatne przewody pokarmowe i wymagają wyjątkowej troski. Postawą końskiej paszy powinno być pięć rodzajów składników odżywczych: składniki energetyczne (węglowodany i tłuszcze), składniki budulcowe (białka), witaminy, minerały oraz woda. Na stronie: https://eggersmann.com.pl/ możesz znaleźć szeroką ofertę pasz dla zwierząt hodowlanych – zapoznaj się z nią i zastanów, co będzie najlepsze dla Twoich podopiecznych w okresie, w którym nie mogą korzystać z pastwisk i świeżej roślinności. Nie zapominaj jednak o piątym elemencie składowych dobrze zbilansowanej diety: wodzie. To bardzo ważny składnik, który decyduje o prawidłowym funkcjonowaniu każdego zwierzęcia. Woda nie tylko uczestniczy w ogromie niezbędnych do życia procesów w organizmie, ale również czynnie bierze udział w trawieniu i rozmiękczaniu pokarmu, zapewnia prawidłowe działanie układu nerwowego i układu krążenia i umożliwia przyswojenie ogromu innych związków.

Czym urozmaicić końską dietę?

Poza podstawową paszą, wielu hodowców ceni sobie możliwość nagradzania lub rozpieszczania swoich podopiecznych „dodatkami” do podstawowej diety. Jest to oczywiście całkowicie normalna postawa i nie ma w niej nic niebezpiecznego, o ile nie przesadza się z ilością tych drobnych nagród. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie smakołyki są dobre i wskazane dla koni – na przykład, o ile zwierzęta te mogą jeść masło orzechowe, to czekolada w dużych ilościach jest dla nich śmiertelna. Co jeszcze może stanowić drobną przekąskę dla konia? Dobrze sprawdzą się jabłka, banany, buraki i morele, ale konie chętnie skosztują również bardziej egzotycznych smaków: ananasa, grejpfruta, daktyli, gif, orzecha kokosowego czy pomarańczy. Co może Cię zaskoczyć, nagrodą dla tych zwierząt będzie również chrzan, rodzynki, arbuzy czy bataty. 

Fot.: Helena Lopes/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Kiedy kibic staje się analitykiem, czyli o współczesnych fanach futbolu
Kiedy kibic staje się analitykiem, czyli o współczesnych fanach futbolu
Poznaj nowoczesne rozwiązania, z których korzystają fani piłki nożnej.
Na co uważać, jadąc samochodem w czasie deszczu?
Na co uważać, jadąc samochodem w czasie deszczu?
Sprawdź, na co uważać, gdy prowadzisz samochód podczas deszczu, aby w bezpieczny sposób dojechać do celu.
Jak wybrać idealny odcień soczewek do koloru skóry i włosów?
Jak wybrać idealny odcień soczewek do koloru skóry i włosów?
Zastanawiasz się jak dobrać kolor soczewek do swojego typu urody? Odkryj praktyczne porady, które pomogą Ci wybrać idealny odcień zależny od koloru skóry i włosów.
Najlepsze domowe maseczki do cery suchej
Najlepsze domowe maseczki do cery suchej
Problemy z suchą skórą twarzy? Te domowe maseczki pomogą Ci w jej pielęgnacji. Poznaj proste i skuteczne przepisy.
Ostatnie wpisy
Polecamy