Skanowanie wewnątrzustne – gipsowe modele uzębienia odchodzą do lamusa

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Skaner wewnątrzustny to jedno z narzędzi wykorzystywanych w stomatologii cyfrowej, najnowocześniejszej dziedzinie stomatologii. Skanowanie nie tylko znacząco poprawia komfort pacjenta, ale przede wszystkim umożliwia, niedostępną dla innych metod, doskonałą precyzję prac protetycznych. 

Stomatologia i technologia cyfrowa 

Stomatologia zawdzięcza technologii cyfrowej wiele rewolucyjnych rozwiązań. Nie do przecenienia jest wpływ nowoczesnych metod na komfort pacjenta, poprzez zmniejszenie inwazyjności i bolesności zabiegów. Technologia cyfrowa uczyniła stomatologię również bardziej bezpieczną. 

Innowacyjne metody wykorzystywane są w wielu obszarach stomatologii. Do najpowszechniej stosowanych narzędzi należy skaner wewnątrzustny, który stał się niezastąpionym elementem leczenia protetycznego, ortodontycznego i implantologicznego. To urządzenie pozwala na otrzymanie obrazu jamy ustnej na ekranie komputera w kilkadziesiąt sekund. Doskonałej jakości skan jest podstawą procesu tworzenia estetycznej pracy protetycznej, która będzie spełniać swoją fizjologiczną funkcję. 

Zastosowanie skanera wewnątrzustnego

Zadaniem skanera wewnątrzustnego jest wygenerowanie precyzyjnego, barwnego i trójwymiarowego obrazu jamy ustnej pacjenta. Narzędzie to pozwala na dokładne zobrazowanie anatomii uzębienia, stanu dziąseł, skali ubytków i struktury zgryzu. Analiza wycisku cyfrowego umożliwia lekarzowi stomatologii szybszą ocenę stanu zębów i jamy ustnej pacjenta oraz sprawne wdrożenie niezbędnego leczenia. 

Skaner wewnątrzustny w protetyce

Zastosowanie wycisków cyfrowych, zapisywanych w formie plików, wyeliminowało konieczność odlewania modeli gipsowych, dzięki czemu czas pracy protetyka uległ znacznemu skróceniu. Skaner wewnątrzustny staje się powoli niezbędnym elementem wyposażenia nowoczesnych pracowni protetyki, czego przykładem jest Laboratorium Protetyki Komputerowej CEREClab https://cereclab.pl/, które oferuje również możliwość wynajęcia skaneru wewnątrzustnego. Urządzenie to jest niezwykle precyzyjnym narzędziem, dzięki czemu powstają dokładniejsze i bardziej funkcjonalne uzupełnienia protetyczne.

Zalety skanowania wewnątrzustnego

Skaner wewnątrzustny jest narzędziem ułatwiającym komunikację z pacjentem. Podczas badania, uzyskany obraz jest widoczny na ekranie komputera i pozwala na dokładniejsze przekazanie informacji oraz wyjaśnienie ewentualnych się wątpliwości. 

Ogromną zaletą skanera wewnątrzustnego jest wyeliminowanie tradycyjnych łyżek i mas wyciskowych, które były niekomfortowe, nieprzyjemne w smaku, a u pacjentów z silnym odruchem wymiotnym generowały duże trudności. 

Skaner wewnątrzustny pozwala na sprawną korektę cyfrowego wycisku, która nie wymaga ponownego przeprowadzania całej procedury. Uzyskany cyfrowy obraz uzębienia może posłużyć także do konsultacji z innymi lekarzami stomatologii zgodnie z koncepcją telemedycyny.

Fot.: Mike Baker/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Dlaczego warto zapisać się na kurs z języka angielskiego?
Dlaczego warto zapisać się na kurs z języka angielskiego?
Zapisz się na kurs z angielskiego i odkryj świat pełen możliwości. Rozwijaj umiejętności, podróżuj bez barier, zdobywaj nową wiedzę i rozwijaj karierę.
Jak chronić dziecko przed wakacyjnym upałem?
Jak chronić dziecko przed wakacyjnym upałem?
Ciepłe miesiące mogą przynieść ze sobą nie tylko promienie słońca, ale także skrajne temperatury, które mogą być niebezpieczne, zwłaszcza dla najmłodszych.
Efektywność produkcji dzięki nowoczesnym technologiom obróbki blachy
Efektywność produkcji dzięki nowoczesnym technologiom obróbki blachy
Odkryj jak nowoczesne rozwiązania technologiczne w obróbce blachy przyczyniają się do zwiększenia efektywności produkcji. Dowiedz się więcej o wpływie innowacji na procesy technologiczne w przemyśle metalurgicznym.
Ostatnie wpisy
Polecamy