Artykuł sponsorowany
Dobry hodowca wie, czego potrzebują jego zwierzęta. Jeśli w swoim gospodarstwie rolnym masz konie, na pewno chcesz zadbać, by rozwijały się jak najlepiej. Może Ci w tym pomóc bogata, prawidłowo zbilansowana dieta oraz zrozumienie, jak działają organizmy Twoich podopiecznych.
Konie są znacznie większe niż ludzie i jako przeżuwacze w istotny sposób różnią się od człowieka budową przewodu pokarmowego. Hodowca nigdy nie powinien o tym zapominać, ponieważ te rozbieżności mogą przyczyniać się do zupełnie innych potrzeb i wymagań zwierząt. Na przykład długość i budowa przewodu pokarmowego koni sprawia, że żywność „wędruje” przez kolejne organy przez dwie albo trzy doby, zanim zostanie całkowicie przetrawiona i wydalona. Oznacza to, że zwierzę potrzebuje znacznie więcej czasu na przyswojenie wartości odżywczych i może okazać się, że efekty stosowania dodatkowych składników, takich jak suplementy dla koni, będą widoczne dopiero po kilkunastu, a nie kilku dniach. Konie, podobnie jak wszystkie zwierzęta, potrzebują w swojej diecie przede wszystkim racjonalnych ilości jakościowego jedzenia. Co to oznacza? Przekarmianie koni pokarmem, którego nie potrzebują, może prowadzić do zaburzeń żołądkowo-jelitowych. Na przykład, podawanie im zbyt dużych ilości zboża powoduje kolkę, nadmiar ziarna jest przesuwany do jelita grubego w celu trawienia, co powoduje wytwarzanie przez obecne tam bakterie dużych ilości gazu i kwasu, a to z kolei może prowadzić do dyskomfortu zwierzęcia i poważniejszych konsekwencji zdrowotnych, takich jak choroby przewlekłe.
Dieta koni to nie jest prosta sprawa. Zwierzęta te posiadają delikatne przewody pokarmowe i wymagają wyjątkowej troski. Postawą końskiej paszy powinno być pięć rodzajów składników odżywczych: składniki energetyczne (węglowodany i tłuszcze), składniki budulcowe (białka), witaminy, minerały oraz woda. Na stronie: https://eggersmann.com.pl/ możesz znaleźć szeroką ofertę pasz dla zwierząt hodowlanych – zapoznaj się z nią i zastanów, co będzie najlepsze dla Twoich podopiecznych w okresie, w którym nie mogą korzystać z pastwisk i świeżej roślinności. Nie zapominaj jednak o piątym elemencie składowych dobrze zbilansowanej diety: wodzie. To bardzo ważny składnik, który decyduje o prawidłowym funkcjonowaniu każdego zwierzęcia. Woda nie tylko uczestniczy w ogromie niezbędnych do życia procesów w organizmie, ale również czynnie bierze udział w trawieniu i rozmiękczaniu pokarmu, zapewnia prawidłowe działanie układu nerwowego i układu krążenia i umożliwia przyswojenie ogromu innych związków.
Poza podstawową paszą, wielu hodowców ceni sobie możliwość nagradzania lub rozpieszczania swoich podopiecznych „dodatkami” do podstawowej diety. Jest to oczywiście całkowicie normalna postawa i nie ma w niej nic niebezpiecznego, o ile nie przesadza się z ilością tych drobnych nagród. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie smakołyki są dobre i wskazane dla koni – na przykład, o ile zwierzęta te mogą jeść masło orzechowe, to czekolada w dużych ilościach jest dla nich śmiertelna. Co jeszcze może stanowić drobną przekąskę dla konia? Dobrze sprawdzą się jabłka, banany, buraki i morele, ale konie chętnie skosztują również bardziej egzotycznych smaków: ananasa, grejpfruta, daktyli, gif, orzecha kokosowego czy pomarańczy. Co może Cię zaskoczyć, nagrodą dla tych zwierząt będzie również chrzan, rodzynki, arbuzy czy bataty.
Fot.: Helena Lopes/unsplash.com