Co warto wiedzieć o holowaniu auta?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Niezależnie od tego czy holujemy w wyniku usterki, czy od lat zdarza nam się ciągnąć duże przyczepy, czy mamy zamiar wyruszyć na pierwsze rodzinne wakacje z małą przyczepą podróżną, holowanie nie jest czymś, co należy lekceważyć. O czym należy pamiętać?

Przygotowanie do holowania – kluczowe informacje i wskazówki

W przypadku holowania samochodu za innym pojazdem kierowca musi rozwinąć zupełnie nowy zestaw umiejętności. Sam proces łączenia pojazdów wymaga specjalistycznej wiedzy i wielu kroków, a pominięcie nawet jednego kluczowego elementu w procesie może zagrozić naszemu bezpieczeństwu. W tym artykule przytaczamy 5 najważniejszych informacji i wskazówek, tak aby sytuacja holowania nie stała się dla nas traumatycznym doświadczeniem i żebyśmy czuli się do niej dobrze przygotowani.

Uciąg

Jedną z najważniejszych rzeczy, które należy wiedzieć o holowaniu samochodu, jest to, ile pojazd holowniczy będzie w stanie obsłużyć. Każdy wehikuł na drodze ma wyznaczony przez producenta limit holowania i ważne jest, abyśmy go zarejestrowali, a przede wszystkim przestrzegali. Musimy również dokładnie wiedzieć, ile waży dany samochód – nigdy nie zakładajmy z góry, że ciężarówka poradzi sobie z pełnowymiarowym autem bez sprawdzenia jego wagi. Może to bowiem spowodować poważne uszkodzenie pojazdu holowniczego.

Koła

Kolejnym bardzo istotnym elementem jest specyfika kół napędowych pojazdu. Musimy wiedzieć, czy holujemy samochód z napędem na przednie czy na tylne koła. Podczas holowania musimy trzymać koła napędowe nad ziemią – w przeciwnym razie możemy je bardzo poważnie uszkodzić. Istnieje również wiele dodatkowych akcesoriów, takich jak pompy smaru i łączniki wału napędowego, które można zainstalować, jeśli nie możemy holować z kołami napędowymi bez kontaktu z podłożem. Sposób, w jaki planujemy holować, oraz charakterystyka kół napędowych określą, czy będziemy potrzebowali tych dodatkowych urządzeń holowniczych.

Sposób holowania

Istnieje wiele opcji holowania samochodu. Oczywiście najprościej jest załadować go na przyczepę z platformą, która jest w dobrym stanie i jest prawidłowo podłączona. Jeśli jednak np. z przyczyn finansowych nie jest to dostępne, możemy wybrać hak holowniczy lub wózek holowniczy. Hak holowniczy to trójkątny zestaw drążków, które mocuje się do obu pojazdów. Wszystkie cztery koła pozostają na ziemi, co oznacza, że ​​potrzebne będą dodatkowe akcesoria. Wózek holowniczy podnosi przednie opony z ziemi, co czyni go dobrym rozwiązaniem dla pojazdów z napędem na koła przednie.

Wiedza teoretyczna

Musimy się upewnić, że rozumiemy przepisy dotyczące holowania samochodów w miejscach, po których będziemy się poruszać. Przepisy dotyczące holowania różnią się w zależności od kraju, a niektóre są znacznie bardziej rygorystyczne niż inne – dotyczące światła, hamulca zrywalnego, klasy prawa jazdy i wagi. Warto pamiętać, że brakiem wiedzy nie będziemy w stanie się usprawiedliwić.

Praktyka

Dobrym rozwiązaniem jest ćwiczenie tego typu operacji. Z łatwością powinniśmy znaleźć pusty parking, na którym będziemy mogli poćwiczyć holowanie samochodu. Warto poświęcić czas na ciągnięcie do przodu, cofanie i skręcanie, aby zapoznać się z różnicami w prowadzeniu pojazdu w trakcie holowania i zapewnić sobie w przyszłości bezpieczeństwo.

Zdj. główne: NeONBRAND/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Podróż dookoła świata – od czego zacząć?
Podróż dookoła świata – od czego zacząć?
Jak zorganizować podróż dookoła świata? Oto najważniejsze kwestie.
Jak wybrać idealne meble do swojego domu bez przepłacania
Jak wybrać idealne meble do swojego domu bez przepłacania
Poradnik, który wskazuje na co zwrócić uwagę przy wyborze mebli do domu. Po przeczytaniu tego artykułu, znalezienie idealnych mebli bez wydawania fortuny będzie znacznie łatwiejsze.
Czy bielizna spłaszczająca może poprawić komfort codziennego życia?
Czy bielizna spłaszczająca może poprawić komfort codziennego życia?
Przekonaj się, jak bielizna spłaszczająca wpływa na komfort Twojej codzienności. Dowiedz się, dlaczego jest wybierana przez kobiety na całym świecie i jakie są jej korzyści.
Ostatnie wpisy
Polecamy