Co było pierwsze: Koran czy Biblia?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Kwestia pierwszeństwa między dwiema głównymi księgami świętymi – Biblią a Koranem – to temat, który często pojawia się w dyskusjach religijnych i historycznych. Chociaż obie księgi są fundamentem dla wielkich religii światowych, ich powstanie i konteksty historyczne różnią się znacząco.

Geneza Biblii

Biblia jest zbiorem ksiąg, których powstanie rozciąga się na kilka stuleci. Pierwsze jej części, czyli księgi Starego Testamentu, zaczęto spisywać już około 1200-400 r. p.n.e. Te teksty, które zawierają m.in. Pięcioksiąg Mojżeszowy oraz księgi proroków, są zasadniczo zbiorem przekazów ustnych, które zostały zapisane przez różne osoby na przestrzeni wieków. Kto napisał Biblię? To pytanie, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi, gdyż Stary Testament składa się z dzieł wielu autorów, którzy żyli w różnych epokach. Nowy Testament, powstały w pierwszym wieku naszej ery, zawiera zapisy nauczania i życia Jezusa Chrystusa, a jego księgi zostały spisane głównie przez apostołów i ich bezpośrednich uczniów.

elements.envato.com / FabrikaPhoto

Kiedy pojawił się Koran?

Koran, święta księga Islamu, ma znacznie bardziej konkretne początki. Uważa się, że został objawiony prorokowi Mahometowi przez archanioła Gabriela w latach 610-632 n.e., czyli około 600 lat po spisaniu większości ksiąg Nowego Testamentu. Teksty, które składają się na Koran, były początkowo przekazywane ustnie, a ich spisanie rozpoczęło się krótko po śmierci Mahometa, w celu unifikacji i ochrony treści.

Porównanie wpływów

Biblia i Koran mają ogromny wpływ na kultury, w których się rozwinęły, kształtując nie tylko religię, ale również prawo, sztukę i społeczeństwo. Różnice w czasie ich powstania i kontekstach kulturowych, w których się pojawiły, są odzwierciedleniem zmieniających się potrzeb i warunków życia ich pierwszych odbiorców.

Podsumowując, Biblia jako zbiór ksiąg powstał na przestrzeni wielu wieków, rozpoczynając się od tekstów Starego Testamentu pisanych od około 1200 r. p.n.e. do 100 r. p.n.e., a kończąc na księgach Nowego Testamentu spisanych w pierwszym wieku n.e. Koran, spisany w VII wieku n.e., jest znacznie młodszy. Daje to odpowiedź na pytanie o pierwszeństwo – Biblia została spisana znacznie wcześniej niż Koran.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Żywność, odzież, akcesoria – co zabrać pod namiot?
Żywność, odzież, akcesoria – co zabrać pod namiot?
Wybierasz się pod namiot? Pamiętaj o zabraniu żywności, a zwłaszcza odpowiedniej odzieży i akcesoriów!
Dyscypliny sportowe dla odważnych
Dyscypliny sportowe dla odważnych
Lubisz ryzykować? Szukasz dyscypliny sportu, która zapewni Ci niezapomniane emocje i mnóstwo adrenaliny? Przejrzyj naszą listę!
Co należy wiedzieć o usuwaniu tatuażu?
Co należy wiedzieć o usuwaniu tatuażu?
Dowiedz się więcej o procesie usuwania tatuażu, metodach i technologiach stosowanych, jak również o tym, jak prawidłowo pielęgnować skórę po zabiegu.
Ostatnie wpisy
Polecamy