Aby być pewnym, że stan naszego zdrowia jest prawidłowy, nie wystarczy tylko dobre samopoczucie. Ważne są również badania lekarskie, które w pewnym wieku wydają się być wręcz obowiązkowe.
Badania PSA to nic innego jak badanie antygenów prostaty. Warto dowiedzieć się, na czym polega badanie PSA, jak przebiega i co ma za zadanie ustalić.
PSA to angielski skrót od Prostate Specific Antigen, czyli antygen sterczowy. Zwany inaczej glikoproteiną, antygen ten jest produkowany przez komórki nabłonka gruczołowego prostaty, czyli gruczołu krokowego u mężczyzn. Dzięki PSA, który stanowi swoisty marker przerostu prostaty, lekarze są w stanie zbadać stan gruczołu, a w szczególności jak najwcześniej wykryć nowotwór tego narządu.
Monitorowanie antygenu PSA wykonywane jest w ramach diagnostyki, ale również pozwala obserwować zmiany u pacjentów z już przerośniętym gruczołem prostaty. Dlatego badanie to jest niezwykle ważne u mężczyzn chcących dbać o swoje zdrowie. Natomiast w momencie przekroczenia lat 40 staje się ono wręcz obowiązkowe i każdy urolog z pewnością zleci je jako element rutynowych badań.
Badanie PSA polega na laboratoryjnej ocenie próbki krwi pacjenta. Niestety, aby wyniki były jak najdokładniejsze, wiąże się ono bezpośrednio z badaniem prostaty przez odbytnicę. To to, czego panowie wstydzą się najbardziej. A jednak to właśnie całościowy proces pozwolili na jednoznaczną ocenę oraz na dalsze działania w przypadku raka prostaty.
Trzeba dodać, że badanie PSA nie wchodzi w zakres badań przesiewowych. Często sam zwiększony poziom PSA nie oznacza raka prostaty. Jednakże w przypadku wykrycia przerostu gruczołu krokowego, antygen PSA oraz jego ilość pozwala określić dalsze działania w celu poprawnego leczenia.
Badanie PSA zaczyna się od pobrania krwi żylnej. Następnie za pomocą specjalnych metod laboratoryjnych krew jest badana, a wszelkie odczyty analizowane. Przyjmuje się, że norma antygenu PSA wynosi 4,0 ng/ml. Teraz wszystko polega na tym, aby jak najlepiej przeprowadzić proces różnicowania pomiędzy rozrostem gruczołu krokowego przebiegającym w łagodny sposób a złośliwą formą raka. Następuje wtedy oznaczenie stężenie tzw. wolnej formy PSA.
I tak u pacjentów cierpiących na złośliwe formy zmian, wolne PSA będzie charakteryzowało się niskimi poziomami. Z kolei chorzy z łagodnym rozrostem prostaty wykazują wyższe poziomy wolnego PSA – w tym przypadku więcej niż 25% stężenia całkowitego PSA.
Badanie PSA wymaga pewnego przygotowania się pacjenta, aby analiza jego krwi przebiegła w poprawny sposób. Przede wszystkim pobranie krwi jest zalecane na czczo i najlepiej podczas godzin porannych. Niezwykle ważny jest też dzień poprzedzający badanie.
Wtedy właśnie należy przede wszystkim unikać tłustych i nazbyt obfitych posiłków. Ważnym jest, aby również wstrzymać się od alkoholu, który będzie obecny w naszej krwi. To samo tyczy się palenia tytoniu. Ze względu na to, że antygen PSA jest produkowany również przez spermę, trzeba również powstrzymać się od seksu dzień przed badaniem, aby nie zwiększać jego poziomu.
Zdjęcie główne: RODNAE Productions/pexels.com