Tenis ziemny — jak dobrać odpowiednią rakietę?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Zaczynasz przygodę z tenisem i chcesz kupić swoją pierwszą rakietę? Miej na uwadze, że musi być ona odpowiednio dobrana do poziomu zaawansowania oraz stylu gry. W tym artykule dowiesz się, jak poprawnie dobrać rakietę tenisową.

Rakieta tenisowa to zakup co najmniej na kilka lat — czasem i kilkanaście, dlatego ważne jest, aby dobrze przemyśleć jej zakup i odpowiednio dopasować rakietę do swojego poziomu zaawansowania oraz stylu gry. Wybierając rakietę, należy wiedzieć, jak odczytywać jej parametry. Na tej kwestii skupimy się w pierwszej części tego artykułu.

Powierzchnia i kształt główki rakiety

Powierzchnia, czyli nic innego jak wielkość główki rakiety oraz jej kształt są bardzo istotne przy wyborze. Im większa główka rakiety, tym silniejsze będzie uderzenie, a zatem gracz będzie musiał włożyć mniej wysiłku, aby przebić piłkę. Co więcej, w przypadku rakiet o dużych główkach znaczną część powierzchni zajmuje pole centrycznego trafienia, tzw. sweet spot — uderzenie piłki tym miejscem jest najbardziej optymalne.

W przypadku rakiet o mniejszych główkach siła uderzenia jest mniejsza, a zatem gracz będzie musiał włożyć więcej siły własnej, uderzając piłkę. Jednak mała główka rakiety wiąże się z tą zaletą, że zapewnia ona większe możliwości manewru i tym samym kontroli nad piłką. Pozwala także na większą precyzję uderzenia. 

Jaką wielkość główki wybrać?

W związku z powyższym osobom początkującym zaleca się nieco większe główki, których powierzchnia wynosi co najmniej 660 cm² / 102 in².

Dla graczy średniozaawansowanych z kolei dobrze sprawdzą się rakiety o wielkości główki od 645 do 690 cm² / 100 – 107 in².

Gracze zaawansowani zazwyczaj mają już sprecyzowane potrzeby i często dobór wielkości główki jest indywidualny — nie ma w tej kwestii bowiem ściśle ustalonych reguł. Najczęściej jednak osoby zaawansowane sięgają po główki o wielkości od 645 cm² / 100 in² i mniejsze.

Długość rakiety

Drugim istotnym parametrem jest długość rakiety, którą mierzy się od podstawy uchwytu do końca główki. Najczęściej spotykane na rynku są rakiety dla dorosłych graczy o standardowej długości 68,58 cm / 27 cali. 

Wraz ze zwiększeniem długości rakiety, rośnie i zasięg uderzenia, a także wzmacnia się siła uderzenia. Dzięki temu zyskujemy możliwość lepszego serwisu i rotacji piłki. Jednak im dłuższa rakieta, tym trudniej kontrolować piłkę.

Rakiety o mniejszej długości niż standardowa, zazwyczaj przeznaczone są dla juniorów. Z kolei wybierając rakietę dla dziecka, istotne będą jego indywidualne warunki fizyczne. Zależnie od wzrostu i wagi dziecka inna długość rakiety będzie odpowiednia i nie zawsze musi się to zgadzać z zaleceniami producenta.

Waga rakiety tenisowej

Bardzo ważnym parametrem przy doborze rakiety tenisowej jest jej waga. Im jest ona wyższa, tym bardziej stabilna jest rama. Z drugiej strony, wraz z wagą rakiety wzrasta i trudność wyprowadzenia zamachu, dlatego optymalnym wyborem jest rakieta, która nie będzie zbyt ciężka dla danego gracza i pozwoli swobodnie operować ramą.

Zazwyczaj możemy spotkać się z poniższymi zaleceniami co do wagi:

  • początkujący gracze — rakiety lżejsze, ułatwiające wyprowadzenie zamachu,
  • średniozaawansowani gracze — zalecana waga to 280-300 g,
  • zaawansowani gracze — najczęściej rakiety przekraczające 300 g, niekiedy z możliwością doważania rakiety poprzez ołowiane taśmy mocowane na ramie.

To trzy podstawowe parametry, na które należy zwrócić uwagę, dobierając rakietę tenisową. Pozostałe czynniki warto skonsultować ze specjalistą.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

5 × 5 =

Rekomendowane
Jak wybrać idealne wyróżnienie dla zwycięzcy twojego lokalnego turnieju?
Jak wybrać idealne wyróżnienie dla zwycięzcy twojego lokalnego turnieju?
Poradnik z krokami do wyboru idealnej nagrody dla zwycięzcy twojego lokalnego turnieju. Dowiedz się, jak zaszczyt dla zwycięzcy może przyciągnąć więcej uczestników.
Oszczędności energetyczne i poprawa jakości powietrza w domu dzięki rekuperacji
Oszczędności energetyczne i poprawa jakości powietrza w domu dzięki rekuperacji
Sprawdź, dlaczego warto postawić na rekuperację.
Jakie opony rowerowe wybrać na zimę?
Jakie opony rowerowe wybrać na zimę?
Z roku na rok obserwujemy na ulicach coraz więcej rowerzystów, którzy niezależnie od warunków pogodowych śmiało jeżdżą na jednośladach. Jeśli chcesz dołączyć do ich grona, zapewnij sobie bezpieczeństwo, zmieniając opony na zimowe! Jakie? O tym w naszym materiale!
Ostatnie wpisy
Polecamy