Trening obwodowy – co trzeba o nim wiedzieć?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Czym jest trening obwodowy, na czym polega i z jakich ćwiczeń powinni korzystać początkujący? Warto dowiedzieć się nieco więcej o tej popularnej metodzie, która pozwala łączyć oszczędność czasu z wysoką intensywnością treningu. 

Czym jest trening obwodowy?

Używając tego pojęcia, mamy na myśli trening złożony z obwodów zawierających celowo dobrane ćwiczenia. Wybiera się takie, które jednocześnie angażują możliwie największą ilość różnych partii mięśni. Przede wszystkim mowa jest tu o:

  • ćwiczeniach spalających tłuszcz,
  • aktywności fizycznej wzmacniającej organizm (krążenie, serce, płuca),
  • ćwiczeniach rzeźbiących sylwetkę.

W przeciwieństwie do treningu siłowego nie jest tak obciążający dla stawów, co czyni go idealnym dla osób, które rozpoczynają swoją przygodę ze zwiększoną aktywnością fizyczną. Dodatkową zaletą takich ćwiczeń jest to, że sami możemy określić liczbę ćwiczeń, ilość obwodów i przysługujących nam przerw.

Jakie korzyści daje?

Dużą korzyścią jest to, że trening obwodowy to niezwykle wysoka intensywność przy mniejszej ilości czasu poświęconego na ćwiczenia. Jego działanie jest o tyle nietypowe, że korzysta z efektu zjawiska tzw. “długu tlenowego”. Nasz organizm spala kalorie nawet po tym, jak zakończyliśmy ćwiczenia. Trening obwodowy o odpowiednim układzie ćwiczeń jest też polecany osobom w podeszłym wieku dlatego, że przeciwdziała osteoporozie. 

Komu poleca się trening obwodowy?

Podkreśla się, że trening obwodowy jest dobrą opcją niezależnie od płci – sprawdza się zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn. Dodatkowo dość duża możliwość modyfikacji planu treningowego pozwala np. na położenie większego nacisku na daną partię mięśni, na której w szczególności nam zależy.

Fot. Valery Sysoey/Unsplash

Jakie rodzaje ćwiczeń tworzą trening obwodowy?

Bardzo dużą zaletą treningu obwodowego jest jego uniwersalność. Przejawia się ona w tym, że takie zestawy ćwiczeń można odbywać zarówno w domu, jak i na siłowni. Przykładowe ćwiczenia w domu to:

  • wypady,
  • wykroki,
  • siady,
  • ciągi,
  • przysiady,
  • plank,
  • wspinaczka w podporze,
  • bieg bokserski,
  • skakanie na skakance,
  • mostek,
  • twist rosyjski,
  • pajacyki,
  • łokieć do kolana w podporze.

Znacznie większe możliwości daje jednak korzystanie z siłowni. Największe znaczenie ma w tym przypadku to, że w tym miejscu znajdziemy bogactwo urządzeń i przedmiotów przydatnych do wykonywania różnorodnych ćwiczeń. Czeka tu na nas m.in. step, bosu, talerze, hantle, sztanga czy kettlebell.

O czym pamiętać na początku?

Jak w przypadku każdego treningu, tak i w tym przypadku warto stopniowo wdrażać się w ćwiczenia – dotyczy to przede wszystkim osób, które niczego do tej pory nie ćwiczyły. W przypadku początkujących lepszym wyjściem będzie trening obwodowy zorientowany na masę/siłę. Mięśnie w jego wyniku doznają swoistego szoku. Dzięki temu zostają mocniej pobudzone do silnego wzrostu. 

W przypadku treningu obwodowego nastawionego na wytrzymałość/rzeźbę niezwykle ważna jest odpowiednia technika wykonywania ćwiczeń. Stąd też lepiej radzą sobie z nim choćby osoby średniozaawansowane. Warto też dodać, że chcąc schudnąć, powinniśmy przede wszystkim stawiać na ćwiczenia, które bardzo mocno podwyższają tętno. Chodzi o to, żeby podkręcać metabolizm. W przypadku starań o budowę masy powinny przeważać ćwiczenia wielostawowe.

Jakie są przeciwwskazania dla treningu obwodowego?

Sam trening jest względnie bezpieczny, ale przeciwwskazaniem dla jego podjęcia mogą być choćby przebyte niedawno kontuzje i urazy, postępująca osteoporoza, choroby układu ruchu, padaczka, choroby krążenia czy wady postawy. Taka forma aktywności jest też niewłaściwa dla kobiet w ciąży.

Kiedy spodziewać się efektów treningu obwodowego?

Popularność treningu obwodowego jest niewątpliwie związana z obietnicą szybkiego pojawienia się efektów. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że takie rezultaty są okupione dużą ceną. Składa się na nią połączenie wysokiej intensywności treningu z jego regularnością. Bez tego nie tylko osiągnięcie celu nie przyjdzie tak szybko, ale wręcz może nie nastąpić. 

Fot. Andrea Piacquadio/Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Kiedy kibic staje się analitykiem, czyli o współczesnych fanach futbolu
Kiedy kibic staje się analitykiem, czyli o współczesnych fanach futbolu
Poznaj nowoczesne rozwiązania, z których korzystają fani piłki nożnej.
Czym jest AML?
Czym jest AML?
Czy wiedziałeś, że niektóre przedsiębiorstwa, obracające dużymi sumami, zobowiązane są do stosowania procedur przeciwdziałających praniu brudnych pieniędzy? Dowiedz się, czym jest AML i dlaczego to tak ważne, by znać ten termin.
Turcja – piękno kultury i historii
Turcja – piękno kultury i historii
Turcja to kraj o bogatej kulturze i fascynującej historii, który przyciąga turystów z całego świata swoimi wspaniałymi atrakcjami i pięknymi krajobrazami. Znajduje się na pograniczu między Azją a Europą i jest położony między Morzem Śródziemnym, Czarnym i Egejskim.
Jakie opony rowerowe wybrać na zimę?
Jakie opony rowerowe wybrać na zimę?
Z roku na rok obserwujemy na ulicach coraz więcej rowerzystów, którzy niezależnie od warunków pogodowych śmiało jeżdżą na jednośladach. Jeśli chcesz dołączyć do ich grona, zapewnij sobie bezpieczeństwo, zmieniając opony na zimowe! Jakie? O tym w naszym materiale!
Ostatnie wpisy
Polecamy