Artykuł sponsorowany
Marzysz o zrzuceniu nadprogramowych kilogramów i w końcu czujesz się wystarczająco silny, by zabrać się za pracę nad sobą? Warto spróbować, nie narzucając na siebie zbędnej presji. Odchudzanie to proces, który ma pomóc Twojemu zdrowiu, dlatego nie powinno generować zbędnego stresu i negatywnych emocji.
Redukcja masy to jeden z najczęstszych powodów przechodzenia na diety niskokaloryczne czy zapisywania się na siłownię. W XXI wieku presja na określony wygląd i wpasowywanie się w kanony piękna jest duża, a przez to wciąż rośnie popyt na produkty wspomagające odchudzanie, treningi, cateringi dietetyczne i informacje na temat pracy nad sylwetką. W obecnym w mediach szumie informacyjnym czasami ciężko wyłowić istotę sprawy – a nią zawsze powinno być zdrowie. Dlatego zanim zdecydujesz się na kolejny suplement na odchudzanie, upewnij się, że go potrzebujesz i że będzie on wspomagał Twoją pracę nad ciałem.
Sposobem na wypracowanie idealnej figury nie jest zastosowanie określonego preparatu ani konkretny trening. Wręcz przeciwnie: potrzebujesz wielu różnych składowych, by osiągnąć upragniony efekt. Przede wszystkim musisz zadbać o dietę. Powinieneś stosować odpowiedni deficyt kaloryczny (nie większy niż 200-300 kcal, które odejmiesz od swojego całkowitego zapotrzebowania kalorycznego – które określa CPM, a nie podstawowego zapotrzebowania kalorycznego – określanego przez PPM). Warto również pamiętać, że nigdy nie możesz spożywać mniej niż wynosi Twoje PPM. Jeśli zdecydujesz się na dietę 1000 kcal lub po prostu niższą niż PPM, w dłuższej perspektywie czasowej możesz nabawić się problemów zdrowotnych, które spowolnią Twój metabolizm i doprowadzą do efektu jo-jo. Pamiętaj, że zdrowa dieta to zbilansowana dieta: zadbaj o odpowiedni balans makroskładników (są to: białka, tłuszcze i węglowodany), a także uzupełnienie jej w witaminy i składniki mineralne. Kolejnym krokiem będzie aktywność fizyczna. Niezależnie od Twojego celu, powinieneś wdrożyć w swoje życie zarówno treningi wydolnościowe (popularne cardio), jak i siłowe. Dzięki temu zachowasz równowagę i będziesz bezpiecznie pracować nad swoim ciałem.
Częstym problemem osób odchudzających się jest uzyskiwanie efektu nieaktrakcyjnej dla nich, choć szczupłej figury. Przyczyną takie stanu rzeczy jest stosowanie samej diety odchudzającej lub diety i treningów cardio, bez treningów siłowych. Jeśli znajdujesz się w tym miejscu, powinieneś zadbać o utrzymanie masy ciała (pomoże Ci w tym dieta, podczas której będziesz spożywać ilość kalorii równą Twojemu całkowitemu zapotrzebowaniu kalorycznemu) oraz wdrożenie treningów siłowych w swój harmonogram ćwiczeń. Zasadniczo na 2-3 treningi cardio powinny przypadać 1-2 treningi siłowe. Jeśli chcesz zbudować masę mięśniową, przydatne mogą okazać się również odżywki na masę i wzbogacanie swojej diety w białko.
Zdjęcie główne: pexels.com/ Ivan Samkov