Pojęcie „wypalenia zawodowego” pojawiło się w latach 70. XX wieku. Z początku określano nim kondycję psychiczną pracowników, którzy odczuwali przeciążenie emocjonalne po napiętych rozmowach z klientami. Obecnie pod pojęciem wypalenia zawodowego skrywa się reakcja obronna organizmu.
Kiedy poświęcasz się pracy bez reszty, zaczynasz odczuwać stres, który stopniowo staje się przewlekły. Organizm zaczyna sabotować Twoje wysiłki, pokazując, że tak dalej nie można. W efekcie odczuwasz ciągłe zmęczenie, tracisz zainteresowanie wszystkim, co wcześniej przynosiło Ci radość, i nie widzisz dla siebie żadnych perspektyw.
Objawy wypalenia zawodowego możemy podzielić na trzy grupy. Pierwsza skupia objawy psychosomatyczne, druga – interpersonalne i psychologiczne, a trzecia – instytucjonalne. Przyjrzyjmy się im wszystkim z osobna.
Przy wypaleniu zawodowym ludzie praktycznie całkowicie zarzucają aktywność fizyczną, odcinają się od bliskich, przestają rozwijać swoje pasje. Nierzadko popadają też w nałogi – na przykład uciekają przed stresem w alkohol. Często człowiek wini za swoją kondycję psychiczną „złą” pracę, a jednak próby zmiany sfery działalności mu nie pomagają. Po jakimś czasie wszystkie objawy powracają, a nawet dołączają do nich kolejne.
Jeśli chcesz uniknąć wypalenia zawodowego i pracować efektywnie, czerpiąc przy tym z pracy przyjemność, weź sobie do serca kilka poniższych zaleceń psychoterapeutów.
Jeśli praca nie przynosi Ci satysfakcji, spróbuj zmienić swój stosunek do niej. Wypełniając nawet proste, rutynowe czynności, przynosisz pożytek innym ludziom. Rozmawiaj z kolegami z pracy – nawet krótkie rozmowy pomogą Ci pokonać monotonię. Kiedy czujesz się przemęczony, weź kilka dni urlopu. W ten sposób zachowasz zdrowie psychiczne i pozostaniesz w zgodzie z samym sobą i otoczeniem.
Zdj. główne: Sebastian Herrmann/unsplash.com