Artykuł sponsorowany
Przed wyruszeniem w podróż życia zadbaj o to, by Twój pojazd był w jak najlepszej kondycji – dla dobra swojego komfortu i zdrowia. Na jakie części samochodowe musisz zwrócić uwagę?
Każdy wie, jak sprawdzić, czy przednie światła się palą. Pamiętaj jednak, że nawet mała zmiana w jasności jednej lampy może oznaczać, że przyszła pora na wymianę. Jeżeli któreś światło wydaje się ciemniejsze lub mruga, najlepiej będzie, jeśli od razu wymieniasz oba z nich. Po uszkodzeniu jednej lampy to tylko kwestia czasu, kiedy druga przestanie działać, więc lepiej być przygotowanym, skoro planujesz długą podróż. Jeśli cena naprawy jest dla Ciebie problemem, zamiast nowych świateł zdecyduj się na używane części samochodowe. Nie zapomnij także o przetestowaniu kierunkowskazu.
Jako zapalony miłośnik motoryzacji z pewnością wiesz lepiej niż ktokolwiek inny, kiedy Twoje pedały zachowują się nietypowo. W końcu korzystasz z nich każdego dnia. Jakikolwiek objaw odbiegający od zachowania, do którego przywykłeś – wolniejszy czas reakcji, potrzeba silniejszego nadepnięcia, niepokojące dźwięki – to znak, że serwisant powinien zerknąć na stan Twoich hamulców.
Przede wszystkim sprawdź, czy nie noszą śladów oczywistego uszkodzenia, takich jak odkształceń, rozdarć czy przekłuć. Następnie upewnij się, że nie korzystasz z opon dłużej niż dziesięć lat. Niektórzy producenci zalecają ich wymianę nawet już po sześciu latach użytkowania. Stare opony tracą swoją przyczepność, stwarzają więc niebezpieczeństwo dla Ciebie i innych na drodze. Nie staraj się oszczędzać i nie kupuj ich z drugiej ręki, nawet jeśli wiesz, że od momentu kupienia były nieużywane. Stare opony z czasem twardnieją, więc nie jest ważne, ile kilometrów spędziły na drodze – po prostu nie nadają się do jazdy. Wówczas nowe opony znajdziesz na https://plusgum.pl/opony-letnie.
Sprawdź stan swoich opon przy pomocy wskaźnika ciśnienia i oceń grubość bieżnika. Ten drugi krok jest bajecznie prosty. Wystarczy, że wsuniesz między wypukłości monetę lub zapałkę i zmierz odległość.
Zanim wyruszysz w podróż, sprawdź, czy Twoje najważniejsze dokumenty jak prawo jazdy czy dowód osobisty nie muszą być odnowione. Upewnij się również, że Twój samochód jest ubezpieczony.
Bardzo ważnym elementem, o którym wielu mężczyzn zapomina, jest wymienienie DPF, czyli płynu oczyszczającego spaliny ze szkodliwych substancji. Jego ewentualne zużycie podczas podróży może doprowadzić do tego, że poniesiesz konsekwencje prawne. Emisja dwutlenku węgla i szkodliwych substancji musi bowiem być niższa od określonego progu.
Płyny DPF gotowe do zastąpienia starego zbiornika znajdziesz na https://www.franceauto.pl/plyny-dpf-fap.
Podróżując w upalne dni lata, nie ma mowy o kilkugodzinnej jeździe samochodem bez przepływu zimnego powietrza, więc upewnij się przed podróżą, czy Twoja klimatyzacja działa tak, jak należy. Zazwyczaj klimatyzacja jest do wymiany dopiero po około 160 tysięcy kilometrów. Liczba ta może zmieniać się w zależności od klimatu, w którym mieszkasz, oraz czasu użytkowania. Naprawa zniszczonej klimatyzacji potrafi być bardzo kosztowna, więc kontroluj jej stan poprzez regularne wizyty u serwisanta w dwurocznych odstępach.
Żeby sprawdzić temperaturę wydychanego powietrza, wsuń termometr przeznaczony do żywności między kraty klimatyzacji, a następnie pozwól jej działać na pełnych obrotach przez kilka minut. Jeśli wynik jest niezadowalający, to znak, że pora wymienić czynnik chłodniczy.
Zdjęcie główne: cppzone/Adobe Stock