Pojęcia i zasady dotyczące rozgrywek ASG – co warto wiedzieć na start?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Początki z ASG bywają dla nowych uczestników niezwykle wymagające, nie tylko pod kątem samych rozgrywek i prezentowanych w nich umiejętności, ale również z uwagi na zasady panujące na polu walki. Znajomość podstawowych punktów regulaminu jest wymagana przez całą społeczność. Są tam zawarte reguły mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim graczom i niekiedy zapobiegające przykrym sytuacjom. W dodatku, aby skutecznie porozumiewać się z innymi uczestnikami, warto poznać niektóre pojęcia związane właśnie a Airsoftem.

Podstawowe definicje

Jak się okazuje, słownik uczestników Airsoftu wcale nie jest taki prosty. Poniżej przedstawiamy tylko kilka podstawowych pojęć, które mogą przydać się podczas początkowych rozgrywek:

  • Replika ASG/AEG/GBB/GNB – rodzaje broni różniące się przede wszystkim napędem. Wszystkie skróty przedstawiają kolejno replikę o napędzie sprężynowym, elektrycznym oraz dwukrotnie gazowym.
  • FPS-y i dżule – można powiedzieć, że są to jednostki miary określające specyfikę repliki. FPS (feet per second) określa prędkość wylotu kulki z lufy, a dżul to oczywiście miara energii.
  • Resp/strefa bezpieczeństwa – miejsce na polu walki, do którego udają się wyeliminowani gracze. Panuje tam całkowity zakaz strzelania.
  • Teren walk – ściśle określony obszar, w którym odbywają się wszystkie rozgrywki. Wyjście poza jego obręb jest niedopuszczalne.

Zasady ASG – o czym trzeba pamiętać?

Każdy punkt regulaminu jest niezwykle ważny do zapamiętania. Niemniej jednak, istnieją reguły mniej lub bardziej odpowiadające za bezpieczeństwo graczy. Szczególnie tą drugą grupę należy znać na pamięć i stosować się do niej na każdym kroku.

Pierwszą rzeczą jest konieczność posiadania okularów i akcesoriów ochronnych. Atestowane i w pełni bezpieczne ochraniacze oczu są dostępne w miejscach takich jak sklep z replikami asg. Warto kupować wyłącznie sprawdzone produkty dobrych marek. Zdrowie oczu jest naprawdę ważne i nie należy tego lekceważyć. Okularów nie można zdejmować na terenie walki, co wiąże się z dyskwalifikacją.

Równie istotnym punktem jest zakaz picia alkoholu oraz brania innych środków odurzających, mogących wpłynąć szkodliwie na stan uczestnika. Możliwość spożycia alkoholu jest dopuszczalna już po samym zakończeniu walk airsoft.

Kolejna kwestia to odpowiednie zabezpieczenie terenu. Pole walki musi być pozbawione wystających, metalowych prętów oraz innych niebezpiecznych rzeczy, które w końcowym rozrachunku mogą zaszkodzić graczom. Oczywiście, sam teren przez rozpoczęciem tam walk musi być również sprawdzony pod kątem prawnym. Warto zadbać o wszystkie zgody i pozwolenia od osób, do których taka działka należy, a także powiadomić o rozgrywkach odpowiednie służby.

Na rozgrywkach zawsze powinna znajdować się apteczka pierwszej pomocy. Odpowiedzialność w tej kwestii spoczywa na organizatorze przedsięwzięcia, który jest odpowiedzialny za uczestników w razie jakiegokolwiek wypadku. Aby jednak zabezpieczyć się przed koniecznością skorzystania z jej skorzystania, warto zakupić odpowiedni sprzęt ochronny w postaci hełmu, nakolanników, rękawic czy wysokich butów.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Thrillery, które trzeba obejrzeć
Thrillery, które trzeba obejrzeć
Które thrillery warto polecić jako klasyki gatunku? Oto kilka podpowiedzi.
Klasyczne stylizacje do biura – sprawdź nasze 3 propozycje
Klasyczne stylizacje do biura – sprawdź nasze 3 propozycje
Biznesowy dress code jest niezwykle ważny. Dlatego też chcemy pomóc Ci wybrać odpowiednie stylizacje do biura. Poznaj nasze 3 ponadczasowe propozycje, w których z pewnością będziesz wyglądał elegancko.
6 sportów idealnych dla każdego
6 sportów idealnych dla każdego
Wiadomo, każdemu nie da się dogodzić. Dotyczy to również sportu. A przecież są takie zajęcia, które przynoszą korzyści i frajdę każdemu (no, prawie). Poznaj te rodzaje sportu i wypróbuj na własnej skórze!
Ostatnie wpisy
Polecamy