Artykuł sponsorowany
Praca w sterylnych warunkach wymaga noszenia specjalnej odzieży. Dotyczy to przede wszystkim pracowników laboratoriów, lekarzy, pielęgniarek, fizjoterapeutów, kosmetyczek, a także pracowników produkcji żywności. Dowiedz się więc, jak powinna być odzież do pracy w sterylnych warunkach.
Jeśli myślimy o pracy w sterylnych warunkach, to zazwyczaj pierwszym miejscem, które przychodzi nam na myśl, jest szpital lub laboratorium. I nie bez powodu, w końcu dezynfekcja i sterylizacja jest szczególnie ważna w tych miejscach, ponieważ cały personel narażony jest na kontakt płynów ustrojowych z drobnoustrojami, a także różnymi niebezpiecznymi substancjami. Dlatego też tak ważną rolę odgrywa odzież do pracy zarówno w szpitalu, jak i laboratorium, taka jak fartuch laboratoryjny męski oraz damski, kitle lekarskie czy bluza chirurgiczna.
Taka odzież chroni bowiem przed zabrudzeniem i działaniem szkodliwych środków chemicznych oraz drobnoustrojów. Jeśli więc potrzebujesz taki właśnie fartuch laboratoryjny, Warszawa jest idealnym miejscem na zakupy stacjonarne. Warto także pamiętać, że lekarze, personel medyczny czy też pracownicy laboratoriów nie mogą wnosić żadnych bakterii z zewnątrz i każdorazowo przebierać się z codziennych ubrań.
W pracy w warunkach sterylnych niesamowicie ważną rolę odgrywają także maseczki oraz rękawiczki, szczególnie te lateksowe oraz nitrylowe. Te pierwsze chronią przed wdychaniem drobnoustrojów, pyłów czy innych szkodliwych substancji. Są one więc bardzo ważne w pracy w placówkach medycznych, laboratoryjnych oraz produkcyjnych.
Rękawiczki zaś chronią przed kontaktem z krwią i płynami ustrojowymi pacjenta w gabinecie lekarskim, czy klienta w salonie kosmetycznym oraz studio tatuażu. Są one również dodatkowym elementem ochrony przed przenoszeniem bakterii przy przygotowywaniu posiłków z produktów surowych, dlatego często stosuje się je także w branży gastronomicznej. Warto jednak pamiętać, że rękawiczki stosowane w sterylnych miejscach pracy muszą posiadać odpowiednie certyfikaty bezpieczeństwa.
Oprócz ubrań bardzo ważne są także buty przystosowane do pracy w warunkach sterylnych. Najczęściej stosuje się białe obuwie robocze, ponieważ na pierwszy rzut oka widać na nich wszelkie zanieczyszczenia. Od razu po ich użytkowaniu konieczne jest więc ich dokładne mycie oraz nawet dezynfekcja. Warto także pamiętać, że buty robocze przeznaczone do pracy w sterylnych warunkach powinny być pozbawione elementów metalowych.
Niezwykle ważnym elementem stroju pracowniczego w placówkach medycznych oraz w branży gastronomicznej są czepki na głowę. Powinny być one wyposażone w gumkę, ponieważ konieczne jest schowanie pod nimi wszystkich włosów. Jednak jakie czepki wybrać, aby mieć pewność, że spełnią one swoją rolę? Najbezpieczniejsze i najlepsze czepki wykonane są z materiału polipropylenowego. Zapewnia on przepuszczalność powietrza, a tym samym gwarantuje komfort pracy nawet w pomieszczeniach o słabej wentylacji.
Zdj. główne: Li Lin/unsplash.com