Dobrze działająca klimatyzacja to we współczesnych autach standard. Okazuje się jednak, że to niewątpliwe udogodnienie może być źle wykorzystywane lub wręcz sprzyjać temu, że narażamy się na ciągłe przeziębienia. Co zrobić, żeby ich uniknąć? Jak właściwie korzystać z klimatyzacji w aucie?
Klimatyzacja samochodowa jest nieoceniona, gdy w upalny dzień wyruszamy w długą trasę lub też stoimy w miejskim korku. Jej działanie polega na tym, że w wyniku rozprężania gazu powstaje oziębione powietrze, które trafia wprost do wnętrza samochodu.
System działa podobnie jak ten w lodówkach. Jak łatwo się domyślić – pojawiają się przy tym trudności i zagrożenia dla zdrowia osób, które korzystają z klimatyzacji. W jaki sposób je minimalizować? Należy pamiętać, że złe korzystanie z klimatyzacji sprzyja jej szybszemu zużyciu się.
Przede wszystkim trzeba unikać podstawowych błędów, które nagminnie popełniamy. Co się do nich najczęściej zalicza?
Jak łatwo można wywnioskować z wymienionych błędów – właściwe wykorzystywanie klimatyzacji samochodowej zaczyna się na długo przed tym, nim wsiądziemy do auta. Regularne przeglądy, odgrzybianie i konserwacja układu są bardzo ważne i nie powinno się tego zaniedbywać.
Błędem jest włączanie klimatyzacji zaraz po ruszeniu pojazdu. To bardzo obciąża układ i sprzyja obciążeniu sprężarki i wysokiemu spalaniu paliwa. Znacznie lepszym wyjściem jest przejechanie pewnego odcinka trasy, choćby było to kilkaset metrów, z otwartymi oknami. Spowoduje to wyrównanie temperatury. Po zamknięciu okien i dachu można włączyć klimatyzację, która będzie musiała wykonać mniejszą pracę. Także nasz organizm będzie mniej obciążone nagłymi zmianami temperatur.
Odradza się korzystania z maksymalnego chłodzenia w samochodzie. Chodzi o to, że sprężarka w samochodzie nie jest przystosowana do ciągłej pracy i będzie się w takiej sytuacji bardzo szybko zużywać. Przy powolnym chłodzeniu wnętrza auta optymalnym rozwiązaniem jest robienie tego do osiągnięcia temperatury 21 stopni Celsjusza. W sytuacji, gdy za oknem jest bardzo gorąco, we wnętrzu z powodzeniem możemy utrzymywać nieco wyższe temperatury. Zanim wyjdziemy z auta, warto także stopniowo zwiększać temperaturę we wnętrzu. Dzięki temu uchronimy się od drastycznych zmian temperatur, które najbardziej sprzyjają przeziębieniom.
Przed odpowiednim ustawieniem nawiewów trzeba zadbać o ich odgrzybienie, co zostało już wcześniej wspomniane. Jak nie powinno się kierować nawiewów? Nie powinny być zwrócone bezpośrednio w kierunku czyjegoś ciała. Nie chodzi tylko o twarz czy tułów, ale także o ramiona i nogi. Może to sprzyjać uciążliwym stanom zapalnym. Zamiast tego kieruje się strumień chłodnego powietrza ku szybom lub podsufitce. W ten sposób równie dobrze spełniają swoje zadanie, nie tworząc niebezpieczeństwa dla zdrowia pasażerów pojazdu. Warto więc eliminować nawyki, które nie niosą ze sobą wyraźnych korzyści, ale są zagrożeniem dla nas samych.
Fot. Kaboompics .com/Pexels